אוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה - מידע כללי

קידום המצוינות האקדמית לכל סטודנט באמצעות יחס פרטני ואישי

השאירו פרטים ויועץ יחזור אליכם
שם מלא:
טלפון נייד:
דוא"ל:
עיר:
ת.ז:
לשון עברית לתואר שני
תנאי רישום:
תואר ראשון בחוג ללשון עברית ממוסד מוכר להשכלה גבוהה, בציון סופי 76 לפחות, וציון 76 בחוג לימודים השני
למסלול א' הכולל עבודת גמר מחקרית יידרשו ציון משוקלל של 80 בתואר ראשון, וציון 85 בכל אחת מהעבודות הסמינריוניות שהוגשו בתואר הראשון.
למסלול האישי, הכולל עבודת גמר מחקרית, יידרשו ציון 85 לפחות בתואר ראשון וציון 85 בכל אחת מהעבודות הסמינריוניות שהוגשו בתואר הראשון


תיאור התעודה:
תואר שני MA בלשון עברית


מועדי פתיחה:
פברואר, אוקטובר

זמני לימוד:
יום לימודים מרוכז

תחומי לימוד:

אם אתם מתעניינים בשפה בכלל ובעברית בפרט, מקומכם איתנו.
העברית היא שפה חיה, פעילה ותוססת, עם שורשים עתיקים והיסטוריה ארוכה וייחודית. החוג ללשון העברית באוניברסיטת חיפה מקנה לסטודנטים מבט מקיף, מעמיק ומגוון על השפה.
העברית נלמדת בחוג מנקודות מבט שונות: חקר המשמעויות בלשון (סמנטיקה), חקר הצירופים והמשפטים (תחביר), חקר צלילי השפה (תורת ההגה), חקר מבנה המילה (מורפולוגיה)  וכן חקר הלשון מעבר לגבולות המשפט (חקר השיח, ובכלל זה דגש מיוחד על חקר העברית הדבורה) וחקר השימוש הלשוני (פרגמטיקה). כמו כן לומדים תלמידי החוג להכיר את העברית על תקופותיה: לשון המקרא, לשון חכמים, לשון תקופת הביניים והעברית בת-ימינו. ההיבט ההיסטורי של השפה מועשר בקורסים העוסקים בשפות שמיות אחרות, ובמקומה של העברית במשפחת השפות השמיות.
בנוסף, נחקרת העברית ממבט רב-תחומי בקורסים העוסקים בנקודות ההשקה בין השפה ככלי תקשורתי בסיסי לבין תחומים שונים, כגון לשון ותקשורת, לשון ופסיכולוגיה, לשון ומשפט. 


תכנית הלימודים:

הלימודים במסלולים השונים מאפשרים היכרות מעמיקה עם תחומי מחקר מגוונים: הלשונות השמיות, הלשון העברית לתקופותיה,  הבלשנות הכללית, המגוון הלשוני של העברית החדשה, הפרגמאטיקה וחקר השיח, ובכלל זה דגש מיוחד על חקר העברית הדבורה. כמו כן תהיה התייחסות גם תחומים משיקים ייחודיים כגון: לשון ומשפט, שתיקה, שפות סימנים.

מסלולי הלימוד:

  • מסלול מחקרי (א') עם תזה- מאפשר עריכת מחקר עצמאי.
  • מסלול נלמד (ב') ללא הגשת תזה
  • מסלול ב' עם התמחות בעריכה לשונית- מאפשר שילוב של מחקר והתמחות מקצועית.
  • מסלול מורים

אפשרויות התעסוקה בתחומי הלשון הן מגוונות: מחקר אקדמי וסיוע במחקר; הוראה: בבתי-ספר, הוראת עברית כשפה זרה לעולים חדשים והוראת עברית בקהילות יהודיות ברחבי העולם, הדרכת מורות חיילות העוסקות בהוראת העברית כשפה שנייה; לשון ומחשבים: עבודה בחברות מחשבים העוסקות בבניית לומדות לשוניות לפיתוח שפה או תוכנות המכילות ידע לשוני; לשון ותכניות לימודים: כתיבת תכניות לימודים בנושאי לשון, לשון וחברה, לשון ותקשורת; עריכה לשונית: במערכות עיתונים, באמצעי תקשורת אחרים, בעיתונות מקצועית ובהוצאות ספרים; תרגום ספרותי ותרגום סימולטני.

הערות:
בוגרים בעלי תואר השונה מהמקצוע הנלמד, בעלי ציון 76 לפחות בכל אחד מחוגי הלימוד, יחויבו בהשלמות.

הלימודים מתקיימים יומיים בשבוע למשך:
מסלול א- 36 חודשים.
מסלול ב- 24 חודשים.
*התכנים בעמוד זה מתעדכנים אחת לכמה חודשים
סגור