פורום לימודי שוק ההון

בהנהלת: יניר כתב  |  מסר למנהל/ת הפורום
בפורום תוכלו לקבל מענה לשאלות הנקרות בדרככם ללימודי שוק ההון: מה בדיוק לומדים? איזה תעודה מקבלים? מה הם ההתמחויות בתחום? מה מצב שוק העבודה? כל זאת ועוד בפורום שוק ההון

יניר כתב

מרצה במכללת אפיק פיננסים, רואה חשבון, סוחר כעשר שנים במניות ומטח

מיקי | 16:02  08/10/08
אני די חדש בנושא שוקי הון ובורסה אבל יש לי שאלה באמת עניינית והיא- אם אני השקעתי במניות סכום כסף מסוים והייתה לי ירידה של לדוגמא 15% זה אומר שהפסדתי עכשיו אני יודע שכרגע הפסדתי על הנייר את הכסף אבל בפועל אם מכרתי את המנייה למי הולך הכסף?
מנהל פדגוגי | 13:20  12/10/08
מיקי שלום, ברגע מכירת המניה, הכסף הולך אליך. מי נותן לך כסף? הטמבל שחושב שבעתיד המניה תהיה שווה יותר. למה הוא טמבל? מכיוון שאם הוא לא טמבל, אז הטמבל זה אתה שלא הבין שהמחיר עכשיו נמוך. איך שלא תסתכל על זה, אחד מכם מרוויח ואחד מכם מפסיד. תחשוב שאתה מעוניין לקנות מטיל זהב ביום ראשון. אתה הולך לשוק בוא מוכרים מטילים זהב, ניגש לדוכן ושואל כמה עולה. מכיוון שאתה סוחר ממולח, אתה שואל מספר סוחרים למחיר שהם רוצים עבור מטיל זהב אחד ומתווכח איתם. לבסוף סיכמת על מחיר של 1000 ש"ח למטיל זהב אחד. כסף יוצא מהארנק שלך ומטיל זהב נכנס לכיס. עוברים יום, עוברים יומיים ושאתה שומע שעכשיו ניתן למכור את מטיל הזהב שנמצא אצלך בכיס ב-1050 ש"ח. כלומר - תאורטית, אתה מרווח עליו 5%. למה תאורטית? מכיוון שבפועל יש לך בכיס עדיין מטיל זהב ובארנק חסרים לך 1000 ש"ח. אם תרצה ללכת לסופר ולרכוש מוצרים, הקופאית לא תקבל ממך תשלום בצורת מטילי זהב. עליך יהיה קודם כל להמיר את מטיל הזהב לשקלים ורק אז ללכת לשלם לקופאית. עובר שבוע, עוברים שבועיים ואתה שומע שעכשיו ניתן למכור את מטיל הזהב שנמצא אצלך בכיס ב-950 ש"ח. כלומר - תאורטית, אתה מופסד עליו 5%. למה תאורטית? מכיוון שבפועל הקופאית עדיין לא מקבלת מטילי זהב בתור תשלום. אבל מה לעשות. נגמר לך האוכל במקרר ואתה רעב לאללה. אין ברירה וחוזרים לשוק מטילי הזהב ומציעים את המטיל שיש לך בכיס למכירה. יום שלם אתה מתווכח עם קונים פוטנציאליים ולבסוף, דקה לפני שמחשיך, מצאת את הקנה שמוכן לתת לך 960 ש"ח בעבור מטיל הזהב שכבר שוכב אצלך בכיס מספר שבועות. כסף עובר מהארנק שלו לארנק שלך, מטיל זהב עובר מהכיס שלך לכיס שלו. אז לאן נעלמו 40 ש"ח שואל הארנק שלך? הם לא נעלמו לשום מקום. כוחות השוק בשילוב מצבך האישי גרמו לך למכור בזול משהו בעבר קנית ביוקר. חבל. דווקא יום אחרי שמכרת את מטיל הזהב אתה שומע שעכשיו הביקוש לזהב עלה וניתן למכור אותו ב-1040 ש"ח. אבל אתה היית רעב ונזקקת נואשות למזומן בכדי לקנות אוכל אז היית מוכן למכור בזול משהו שיום אחד יימכר ביוקר...
נועם | 23:07  12/10/08
סגור