קשה להתקבל למנהל עסקים בתל אביב

קשה להתקבל למנהל עסקים בתל אביב

לאחרונה שונו תנאי הקבלה ללימודי תואר שני באוניברסיטת תל אביב והוחמרו על מנת לסנן את כמות התלמידים המתקבלים ללימודי התואר


תחום הניהול או מנהל העסקים כפי שמכנים אותו במוסדות מסוימים, הפך בשנים האחרונות לאחד המקצועות הנחשקים ביותר על קהל הסטודנטים. על אף תנאי הקבלה הגבוהים יחסית מדווחות מרבית האוניברסיטאות על פקולטות מלאות ואחוז דחייה גבוהה של מועמדים המנסים להתקבל לפקולטה הנחשקת. עד כה הסתמכו מרבית האוניברסיטאות על ציונים  קודמים מהתואר הראשון והצלחה במבחן ה gmat. 
 
מבחן ה- GMAT הוא מבחן כללי, שמטרתו להעריך את כישורי המועמדים,המבחן מתמקד בעיקר בבחינת היכולת המילולית, הכמותית וכישורי הכתיבה האנליטית (כישורים אשר נרכשים לאורך זמן).  בארץ קיימים מספר מכונים המכינים סטודנטים למבחן זה . 
עד כה היה נהוג באוניברסיטת תל אביב לבחון את סיכויי הקבלה על סמך הציון בחלק הכמותי בלבד במבחן, יחד עם ציוני התואר הראשון וכך להגיע לציון סכם אותו נדרשו הסטודנטים לעבור לשם קבלה ללימודי התואר השני. בנוסף ניתנה אפשרות של כניסה אוטומטית לבעלי ציון 49 ומעלה בחלק הכמותי . החלטה זו מחייבת השקעה מרובה יותר מצד הסטודנטים.

דניאל סטודנט לתואר שני במשפטים מאוניברסיטת תל אביב מספר כי נאלץ לעשות תואר שני במשפטים על מנת להתקבל לתואר השני במנהל עסקים. הסיבה לדבריו הייתה רף הכניסה הגבוה. הוא לא הצליח להתקבל עם ציוני התואר הראשון שלו וה GMAT כאשר מי שמגיע עם תואר שני יכול להתקבל בממוצע של 88 בלי להבחן בבחינה המאיימת. בקיצור במקום לסיים תואר בשנתיים מוצא את עצמו דניאל מסתבך כבר ארבע שנים עם כל מיני תארים רק כדי להגיע תואר הנכסף.

הביקוש הגובר בארץ ללימודי מנהל עסקים גורם כעת לאוניברסיטאות להעלות את רף הקבלה . באוניברסיטת תל אביב למשל ביטלו את אפשרות הכניסה האוטומטית לבעלי ציון 49 ומעלה וכעת מחשבים את ציון הסכם כשיקלול של החלק הכמותי והחלק המילולי דבר המערים קשיים על התלמידים המעוניניים להתקבל. החלטה זו מחייבת השקעה מרובה יותר מצד הסטודנטים שהם מצידם נאלצים להשקיע יותר בהכנה לקראת המבחן והתמודדות עימו .

רפי בעדני מנכ"ל בית הספר האמריקאי אשר מלמד קורסי הכנה למבחן הGMAT   מעיד כי השינוי במדיניות מתבטא בהרשמה גבוהה יותר לקורסים המילוליים של מבחן ה GMAT בתגובה לדרישה החדשה של האוניברסיטאות .

נוהל חדש זה אותו מנהיגה אוניברסיטת תל אביב צפוי להתקבל במוסדות נוספים בארץ ובכך תיישר ישראל קו עם אירופה שם נהוגה שיטה זו כבר זמן מה. גורמים באוניברסיטה מקווים שמהלך זה ישמש כמסננת יעילה שתאפשר כניסה לסטודנטים החזקים ביותר ויסייע לועדות הקבלה בבחירת המועמדים לתואר יוקרתי זה.

הכתבה באדיבות ביה"ס האמריקאי ללימודי אנגלית

 

סגור