אבחון לקויות  למידה בדרך אל התואר

אבחון לקויות למידה בדרך אל התואר

המדריך המלא לאבחון ולקבלת הקלות והטבות שמגיעות לך עפ"י חוק

לקות למידה משמעה קשיים משמעותיים שמשפיעים על איכות ויכולת הלמידה, ביחס לגילו של בעל הלקות. הלקות יכולה להתבטא במספר רב של אופנים כדוגמת קשב וריכוז, קריאה, שפה, המשגה, כתיבה, יכולת חישובית ועוד. וכן, לקות מוטורית, מוגבלות חברתית, רמת פיגור נמוכה וכו'.

מה אומר החוק?

סטודנטים עם לקויות למידה זכאים להקלות ולהתאמות בהתאם לאבחונם. על מנת לקבל את ההתאמות וההקלות חשוב להגיש אבחון מעודכן ממכון/מאבחן מוסמך ומוכר. בכל מוסד להשכלה גבוהה (בעל רישיון) , חייב להיות מרכז תמיכה ללומדים עם לקויות למידה שונות, ובכללם מכינות והכשרה מקצועית טכנית שמוכרים ע"י המדינה.

חשוב להדגיש שההתאמות אינן ניתנות במקרים של קשיי הבעה, שגיאות כתיב וכדומה. בכל מקרה, החלטת המוסד צריכה להינתן תוך חודש ימים, וניתן לערער עליה. אם בחרתם להגיש ערעור, דעו כי הערעור כרוך בתשלום ועל המוסד להשיב בצורה מנומקת תוך 15 יום.

 מת"ל - אבחון דידקטי של לקויות למידה

מת"ל זוהי מערכת ממוחשבת של שאלונים ובחינות שמטרתה לאבחן סטודנטים שמעוניינים בהתאמות ו/או הקלות בעקבות לקות למידה כלשהי כגון דיסלקציה ,דיסקלקוליה ודיסגרפיה. תוצאות מת"ל קובעות האם המועמד זכאי להתאמה ואם אכן, ניתנות המלצות להתאמות הרלוונטיות למועמד הספציפי, במוסד להשכלה גבוהה. הבחינה כוללת שני שאלונים ועשרים מבחנים אשר בודקים תפקודים קוגניטיביים מן התחומים: זיכרון, קשב, זיכרון, תפיסה, עיבוד וכדומה.

האבחון במת"ל מיועד לאנשים (עד גיל 36) בעלי לקות למידה שאבחונם אינו תקף עוד, וכן לבעלי קושי דומיננטי בכתיבה, קריאה, חשבון, קשב וריכוז. ברחבי הארץ מכוני אבחון אשר מבצעים את מבחני המת"ל, כדוגמת הקמפוס האקדמי אחוה.

פסיכומטרית ללקויי למידה

מי שאובחן כבעל לקות למידה זכאי להתאמה גם בבחינה הפסיכומטרית . כיום ישנם בתי ספר לפסיכומטרי, ובהם מסלול למידה ללקויי למידה שמכין את הסטודנטים לבחינה המותאמת ומספק שיטות ואסטרטגיות למידה יעילות בקבוצות לימוד קטנות. הבחינות הפסיכומטריות המותאמות ללקויי למידה מתקיימות כשבועיים לאחר מועד הבחינות הרגיל.

ההתאמות שניתנות במבחן הפסיכומטרי כוללות, בין היתר, תוספת זמן, שימוש במחשבון לארבע פעולות חשבון, הפסקות, השמעה באנגלית, טופס תשובות ו/או שאלון מוגדל ועוד.

מרכזי תמיכה ומכינות ייעודיות

 מוסדות רבים מפעילים גם מכינות ייעודיות ללימודים אקדמיים מותאמות ללקויי למידה. כמו כן, במרבית המוסדות להשכלה גבוהה יש מערך תמיכה ומרכז למידה לבעלי לקויות למידה, מרכזים אלו מספקים תמיכה רגשית, הכוונה מקצועית, קורסים לשיפור אסטרטגיות למידה, טכנולוגיה מתקדמת ומסייעת כדוגמת תוכנות הקראה/תרגום ועוד .ההתאמות הניתנות כוללות, בין השאר: הארכת זמן, הקראת שאלון, בחינה בע"פ, הקלטת הרצאות ועוד.

לקויות למידה וביטוח לאומי

את התביעה לנכות בביטוח לאומי יש להגיש רק בתנאי שאתם מועמדים ללמוד לתואר ראשון, ורצוי כחצי שנה לפני תחילת הלימודים. על מנת לקבל הכרה ותמיכה של המוסד לביטוח הלאומי (וזה בהחלט משתלם) יש לפעול בפרוצדורה הבאה: ראשית הצטיידו בטופס התביעה לקצבת נכות (אפשר גם באתר הביטוח הלאומי), ציינו את כל הבעיות הרפואיות הרלוונטיות ללקות וכן בעיות בריאות כרוניות נוספות אם יש, החתימו את רופא המשפחה שלכם. בנוסף, צרפו לבקשה את כל האבחונים וההמלצות של אנשי חינוך שליוו אתכם במהלך לימודיכם עד כה, ושילחו את הטופס לסניף הקרוב לביתכם.

בשלב השני, לאחר מספר שבועות תזומנו לוועדה רפואית, בה תספרו על לקויות הלמידה שלכם וכיצד היא השפיעה ומשפיעה לאורך השנים על לימודכם ועל חייכם בכלל. לאחר ראיון זה ידונו בעניינכם ויחליטו האם אתם זכאים לקצבת נכות. רק דרגת נכות של 20% ומעלה תזכה אתכם בקצבה. מטרת הקצבה היא לסייע לכם בהוצאות המחייה בתקופת לימודיכם והיא ניתנת בתנאי שמספר שעות הלימוד השבועיות שלכם הם לפחות 20. בנוסף לקצבה זו יוענקו לכם סיוע בשכ"ד, חומרי לימוד וציוד ובכללו מחשב, סיוע בשכ"ל ונסיעה בתחבורה ציבורית.

בשלב השלישי והאחרון עליכם להיפגש עם יועץ שיקום מאגף השיקום, מטרת הפגישה היא לעזור לכם ברמה האישית והפרטנית. הקצבה המאושרת היא לטווח של ארבע שנות לימוד, כאשר בכל חודש עליכם להעביר ליועץ השיקום דו"ח.

 מבולבלים? רוצים להתייעץ אתנו? פורום ייעוץ לימודי ותעסוקתי

 

תוצאות חיפוש בתחום

נמצאו 2 מוסדות לימוד ובהם 2 מסלולי לימוד
עיין ברשימת המוסדות האקדמיים בהם תרצה ללמוד. השאר פרטים ונציג המוסד המבוקש ייצור עמך קשר בהקדם:
ezway- קורס פסיכומטרי לליקוי למידה
כתובת: הקורסים בפריסה ארצית.
רוצה שיתקשרו אליך?
קיים מסלול אחד
קורס הכנה לפסיכומטרי מותאם ללקויי למידה ובעלי הפרעות קשב וריכוז
זינוק
פסיכומטרי ללקויי למידה
כתובת: סניפים בתל אביב, ירושלים, חיפה ובאר שבע
רוצה שיתקשרו אליך?
קיים מסלול אחד
קורס פסיכומטרי ללקויי למידה
בעמוד זה נמצאים 2 מסלולי לימוד בתחום קורס פסיכומטרי ללקויי למידה, ב-2 מוסדות לימוד ברחבי הארץ. מעוניין בקורס פסיכומטרי ללקויי למידה אך מבולבל? לא יודע במה לבחור?
מלא פרטיך ונציג המוסד יצור עימך קשר בהקדם
שם מלא: דוא"ל:
טלפון נייד: עיר:
ת.ז:
סוג תואר:
אני מאשר את התקנון
צרו איתי קשר
פנייתך נשלחה
מבצע שליחה...
סגור