ביטוי אמנותי ופרנסה

ביטוי אמנותי ופרנסה

האומנם יכולים השניים להתקיים יחדיו בימינו?

מה אעסוק וממה אתפרנס? מה אלמד והאם אוכל להתקיים מן המקצוע אותו למדתי?? האם זה בכלל מקצוע??? דווקא כעת יותר מבכל זמן אחר, כאשר יוקר המחיה גבוה ולא רק הסטודנטים נלחמים על קיומם הבסיסי, מתעוררות כל השאלות הקשות האלה.  לא, זו אינה מחאה חברתית זו שאלה קיומית. כיצד לשלב את התחום בו הינך חושק ובו הינך רואה את עתידך המקצועי – עם פרנסה ואפיקי מחיה.

בביטוי, המכללה לאמנות ועיצוב, מצאו את הדרך לאזן בין ההתחבטויות. חזון המכללה מציב את האדם במרכז, מתוך אמונה כי בכל אחד ואחת מאיתנו קיים זרע היצירה וכי את אותה יצירה ניתן לכוון לאפיקים פרודוקטיביים הן למען עצמך והן למען סביבתך. 

בימים אלה נפתחת בקמפוס גבעת חביבה, שבסמוך לכרכור, שלוחה של מכללת ביטוי הפועלת כבר למעלה מעשור בתל אביב. הרעיון המרכזי הינו להנגיש את הלימוד האקדמי גם לתושבי הפריפריה הצפונית הנאלצים לבלות שעות רבות בדרכים או לחילופין, לשלם סכומי שכירות גבוהים- על מנת שיוכלו להגשים את חלומם .
 
ה"מנוע" מאחורי החלום היא ד"ר בלה נוביצקי מנהלת ומייסדת המכללה, המפעילה בנוסף לתוכניות הלימוד הקלאסיות של עיצובי אופנה, פנים, גרפיקה ואומנות, תכנית ייחודית לתרפיה באומנות. תכנית עכשווית, צעירה ועדכנית המופעלת על ידי מורים ומטפלים וותיקים ומוסמכים בתחום הפסיכולוגיה והטיפול באומנות.  הרעיון הוא לשלב תחת קורת גג אחת סטודנטים העוסקים בציור, רישום ופיסול ואף עושים שימוש בחומרים פלסטיים- יחד עם סטודנטים הלומדים תרפיה באומנות באמצעות אותם חומרים.   ד"ר נוביצקי היא אמנית בוגרת בצלאל ששימשה בעבר גם המפקחת הארצית על נושא האומנות במערכת החינוך בארץ ומקדמת את לימודי התרפיה באומנות בשיטת "מהתרשמות למיקוד הבעתי", שיטה אשר פותחה על ידיה ומיושמת בעשר השנים האחרונות גם באוניברסיטת הסורבון בפאריס.

מדוע אמנות? מדוע בגבעת חביבה ?? מדוע דווקא כעת???
"גם לתושבי הצפון מגיע מרכז אקדמי איכותי ללמודי אומנות. מרכז אשר מעניק תארים אקדמיים מוכרים ונחשבים" משיבה ד"ר נוביצקי. "נוצר מצב אבסורדי בו תושבי הפריפריה אינם יכולים לפרוח אומנותית, אלא אם הם באים מרקע כלכלי/סביבתי המאפשר להם זאת. עולם האומנות לעולם אינו נח על זרי דפנה. הוא מתפתח יד ביד עם ההתפתחויות האחרונות בכל תחומי החיים ובטוי מאפשרת כר צמיחה וצוהר לכל הטרנדים החדשים שבעולם לימודי האומנות". 

ד"ר נוביצקי מוסיפה ואומרת כי "בניגוד לתחומים אחרים, הוראת האומנות היא מאוד דינמית וצועדת עם רוח התקופה. ביכולתה להיות מושפעת ולהשפיע על כל תחומי החיים חברה, דת, תרבות ופוליטיקה. בהוראת האומנות אנו חווים חזרה למסורת, לדת, למשפחה ולהיסטוריה וכל זאת לצד שימוש בטכניקות חדישות. פנינו אל כל התקופות והסיגנונות . לכולם יש מקום ביצירה שדוחה היררכיות מוכתבות מראש או אמת אחת ויחידה, בטח ובטח בקמפוס דוגמאת גבעת חביבה, אשר זכה בפרס אונסק"ו הבינלאומי לחינוך לשלום"

ואכן, קמפוס גבעת חביבה שם לו למטרה לקדם את החינוך לשלום, דמוקרטיה וסולידריות חברתית ורב תרבותית, תוך קבלת האחר והשונה ויצירת הבנה בין יחידים וקבוצות חברתיות ואתניות שונות בחברה הישראלית. במקום נערכים כנסים, סמינרים וסדנאות לאומיים ובינלאומיים, תצוגות ותערוכות רבות מימדים וכל זאת בחוויה קסומה של דשא, אוויר צלול, שרותים לסטודנט וכמובן חניה בשפע.

לשאלתי מדוע אומנות ולא תחום אחר משיבה ד"ר נוביצקי כי "האמן הוא חלק ממרקם חברתי והוא סוביקט מודע בתרבות בת זמננו.האמן אינו מבודד, הוא אינו מתבונן מהצד וצופה בעולם. האומנות מאפשרת ביטוי לפלורליזם ולגלובליזציה תרבותית. יש מקום להכל ולכולם . לקיטש, לשורשיות, לחדשנות, לציטוטים,, לדקורטיביות, לחריגות, לסימטריות או להעדרה.  לימודי אומנות מפגישים את האומנים שנמצאים בתחילת דרכם המקצועית עם תחומי המדע, התקשורת, הכלכלה והמדיה הדיגיטאלית – ומתכתבים איתם. אמנות בת זמננו היא ההוויה שלנו, הסביבה שלנו, היא החוויה שלנו את העולם".

ממה בכל זאת נתפרנס? אני שבה ושואלת את ד"ר נוביצקי. "ובכן" משיבה ד"ר נוביצקי " כל תחום חיים נושק כיום לעשיה ו/או לביטוי אומנותי מאיזשהו סוג. משום כך החלטנו ללמד לימודי תעודה ולימודי תואר בכלל תחומים אלו. החל מעיצוב אופנה, עיצוב פנים, אומנות עם תואר ראשון והכנה לתרפיה באומנות יחד עם טיפול באומנות לתעודה וכלה בקורסים קצרים לעיצוב אופנה, עיצוב גרפי ופנים עם תעודות ממשלתיות מוכרות אשר בסיוען ניתן להשלב במקומות עבודה מסודרים. המגמות מוכרות לפקדונות חיילים ואף ניתן לפנות לקבלת מלגת פר"ח בסך אלפי שקלים בשנה.                     

מטרתנו להיות נגישים לכלל האוכלוסיה על כל נדבכיה ולכן אין אנו מתעמקים בציוני הבגרות של הסטודנטים, יחד עם זאת עליהם לעבור מבחני קבלה בסיסיים וראיון קבלה מסודר. חשוב לנו להיות בית טוב לכל מי שמעוניין ללמוד".

"אנו מאמינים כי לכל אדם יש אמירה ואם ברצונו כי אמירתו תישמע - אנו נקנה לו את הכלים המתאימים ונסייע לו להביא את אמירתו  לידי ביטוי. בסיוע הכלים המתאימים וכושר הביטוי של אותו אדם- הוא יוכל להתפרנס ".


למידע נוסף - מכללת ביטוי 

 

תוצאות חיפוש בתחום

נמצאו 4 מוסדות לימוד ובהם 7 מסלולי לימוד
עיין ברשימת המוסדות האקדמיים בהם תרצה ללמוד. השאר פרטים ונציג המוסד המבוקש ייצור עמך קשר בהקדם:
6B Studio
המכינה למקצועות העיצוב והאדריכלות ובית ספר למקצועות העיצוב
כתובת: סניף ת"א - אחד העם 39, סניף חיפה - האשלג 22 צ'ק פוסט וסניף ירושלים - מתחם הרכבת ברובע המדיה החדשה, דרך חברון 24
רוצה שיתקשרו אליך?
קיימים 2 מסלולים
קורס תפירה
עיצוב אופנה וניהול מותג אישי
בית הספר לאמנות, חברה ותרבות ספיר
גישה רב תחומית ורב תרבותית
כתובת: ד.נ. אשקלון 79165, אשקלון, 79165
רוצה שיתקשרו אליך?
קיים מסלול אחד
המדרשה לאופנה ומקצועות היופי
בואי לעצב לך מקצוע!
כתובת: סניפים: תל אביב - רחוב יגאל אלון 108 | חיפה - שד' ההסתדרות 68 | ירושלים - קניון סנטר 1, ירמיהו 43 | אשדוד - בניין יוניטרייד קומת גלריה
רוצה שיתקשרו אליך?
vatikim
קיימים 2 מסלולים
קורס עיצוב אופנה למתחילות
קורס עיצוב שמלות ערב וכלה
בית הספר המעשי לסטיילינג - House Of Style
בית הספר המעשי הראשון מסוגו לסטיילינג
כתובת: שלמה המלך 2, תל אביב
רוצה שיתקשרו אליך?
קיימים 2 מסלולים
הכשרת סטייליסטים מקצועיים לעבודה בתעשיית הסטיילינג
פיתוח הסטיילינג האישי והכרת עולם האופנה
בעמוד זה נמצאים 7 מסלולי לימוד בתחום קורס עיצוב אופנה, ב-4 מוסדות לימוד ברחבי הארץ. מעוניין בקורס עיצוב אופנה אך מבולבל? לא יודע במה לבחור?
מלא פרטיך ונציג המוסד יצור עימך קשר בהקדם
שם מלא: דוא"ל:
טלפון נייד: עיר:
ת.ז:
סוג תואר:
אני מאשר את התקנון
צרו איתי קשר
פנייתך נשלחה
מבצע שליחה...
סגור