לאנשי הוראה: לימודי הוראה מתקנת

לאנשי הוראה: לימודי הוראה מתקנת

מידע מקיף על לימודי הוראה מתקנת: נושאי לימוד, מוסדות לימוד, תנאי קבלה, עלויות, ואפשרויות תעסוקה בתחוםמדי שנה, לומדים במוסדות החינוך השונים מאות אלפי תלמידים. בעוד רבים מתוכם צולחים את השנים הללו באופן פשוט יחסית, חלק לא מבוטל נאלץ להתמודד עם קשיים רציניים, הנובעים מלקויות למידה. על מנת לוודא כי אותם תלמידים לא יישארו מאחור, נוצר הצורך באנשי הוראה אשר מתמחים בעבודה עם אוכלוסיות אלה.

אותם מורים ומחנכים הנם בוגרי מוסדות שהכשירו אותם ללימודי הוראה מתקנת, המאפשרת להם להושיט יד לתלמידים הזקוקים לכך.

אודות לימודי הוראה מתקנת

לקויות למידה מוגדרות כקשיים ברכישת מיומנויות הלמידה ויישומן בהמשך הדרך. קשיים אלו יכולים לבוא לידי ביטוי בקריאה, כתיבה, מתמטיקה, יכולת ריכוז ובתחומים נוספים. לימודי הוראה מתקנת, אם כך, מיועדים למורים אשר חשים כי ביכולתם לסייע להשכלתם של אלו אשר הבעיות שהוזכרו לעיל מונעים מהם לממש את הפוטנציאל הגלום בהם.
על מנת שהתלמידים שהוזכרו לעיל יוכלו להתקדם בלימודיהם, נדרש מורה אשר יבין את צרכיהם, יתאים להם תוכנית לימודים ויישב איתם באופן פרטני על התכנים, עד שיוכלו להשתלב במערכת החינוך כתלמידים מן המניין.
יש לציין כי רבים מהזכאים להוראה מתקנת הנם בעלי לקויות למידה ברמות שונות, וחלקם נזקק לשירות זה לכל אורך לימודיהם.

נושאי הלימוד השונים

התכנים הנלמדים בקורסי הוראה מתקנת כוללים בדרך כלל סוגי לקויות, אבחון תלמידים, מוטוריקה, איתור דיסגרפיה, רכישת אסטרטגיות למידה, יצירת קשר אישי עם הילד, גישות טיפוליות להוראה וכן נושאים נוספים.

היכן ניתן ללמוד הוראה מתקנת?

מספר מוסדות להשכלה גבוהה מציעים לימודי הוראה מתקנת. ביניהם ניתן למנות את מכללת אורנים, מכללת דוד ילין, מכללת אחווה, מכללת סמינר הקיבוצים, הבית של תמר ועוד.
שכר הלימוד משתנה בין המוסדות, אם כי במרבית המקרים הוא נע בין 1,500 ל-7,500 ש''ח לשנה. משך הלימודים גמיש גם כן: בעוד שחלק מהקורסים אורכים כסמסטר, אחרים נמשכים כשנתיים.

תנאי הקבלה במוסדות השונים

יש לציין כי לימודי הוראה מתקנת מיועדים בראש ובראשונה למורים שעיקרם מבתי הספר היסודיים ומחטיבות הביניים, ליועצים חינוכיים, למאבחנים דידקטיים, למטפלים בילדים עם לקויות למידה וכן הלאה. כתוצאה מכך, הרי שבמרבית המקרים תעודת הוראה היא תנאי הכרחי. על הנרשמים להיות בעלי ניסיון מעשי בחינוך, אם כי בחלק מהמקרים תתאפשר גם קבלה של מועמדים מתחומים אחרים.

אפשרויות התעסוקה בתחום

לאחר סיום הלימודים, הבוגרים כשירים לעבודה עם תלמידים בעלי לקויות למידה.
מכיוון שרבים מהנרשמים ללימודים קשורים לתחום החינוך, הרי שהם ממשיכים במשרותיהם הקודמות, עם כיוון  מקצועי ספציפי יותר.
מצד שני, חשוב להדגיש כי לימודי הוראה מתקנת לא מגדילים באופן משמעותי את השכר לעוסקים בתחום החינוך. כתוצאה, הרי שהשכר במקצוע נע בדרך כלל בין 5000 ל-8,000 ש''ח, בהתאם לגובה הנהוג במערכת החינוך.
ככל שהוותק והניסיון של איש החינוך עולים, כך גם משכורתו- אם כי לא באופן ניכר.

קישור רלוונטי

פורום לימודי חינוך


סגור