עולה חדש? בוא ללמוד במכינת עולים חדשים

עולה חדש? בוא ללמוד במכינת עולים חדשים

כאן תמצאו מידע על מהי מכינת עולים, תנאי קבלה, תחומי מכינות ועוד

שערי האקדמיה פתוחים עבור אלה שבידיהם ידע ברמה מסוימת, מרבית הסטודנטים לא עומדים ברמה זו ונדרשים לעבור מכינה. במהלך המכינה משפר המועמד את ציוני הבגרות והפסיכומטרי ורוכש הכנה ללימודים הגבוהים. קיימות מכינות המיועדות לקהלים שונים, תלוי מקצוע, גיל או שפת אם. עבור עולים חדשים קיימת מכינה מיוחדת שמטרתה לסייע לעולים בלימודי המכינה בכך שתוכנית הלימוד נבנתה עבורם תוך התחשבות בקשייהם המיוחדים.

המתמודדים ללימודי תואר ראשון מחויבים לעמוד בתנאי סף הכוללים ציון מסוים בפסיכומטרי ובממוצע הבגרויות, הציון תלוי במקצוע אותו מעוניינים ללמוד ובמוסד הלימודים אליו רוצים להתקבל.

 

האפשרויות העומדות בפני אלו, שאינם עומדים בתנאי הקבלה הבסיסיים הן, להחליף מקצוע לימוד בו תנאי הקבלה קלים יותר או לעבור מכינה שבמהלכה ישפר המועמד את ציוני הבגרויות לרמה העוברת את תנאי הסף ויוכל ללמוד את המקצוע אשר הוא חפץ בו.

קושי גדול במיוחד עומד בפני מועמדים שאינם ילידי ישראל ומעוניינים ללמוד באחד מהמוסדות להשכלה גבוהה בישראל. עבורם פותחה מכינה לעולים והיא מתאימה עבור עולים חדשים שאינם ילידי הארץ ועבור ילידי הארץ שהעבירו את שנות התיכון בחו"ל וחסרים ידע בסיסי לגבי ישראל.

 

במכינה יילמדו כמעט כל המקצועות שניתן ללמוד במכינה הסטנדרטית, לימוד השפה העברית אקדמאית ולימודי ארץ ישראל על ההיסטוריה והגיאוגרפיה וכן, רכישת כלים להתמודדות עם שיטת הלימוד האקדמאית בארץ.

בכדי להתקבל ללימודי המכינה לעולים, נדרש ידע סביר בשפה העברית, לימודים בתיכון בארץ או לימודים של לפחות שנה אחת באוניברסיטה בחו"ל. עם הקבלה למכינה, יעבור כל תלמיד בחינות מיון בעברית, אנגלית ומתמטיקה לסיווג ושיבוץ בכיתה ברמה המתאימה.

 

מלבד לימוד המקצועות הבסיסיים, יילמדו גם מקצועות בהקשר לתואר המבוקש עם סיום המכינה. בכל מוסדות הלימוד בארץ מוצעות מכינות לעולים, בהתאם לתארים שמציע מוסד הלימודים, מדעי החברה והרוח, רפואה, מדעים מדויקים ומדעי החיים. קיימות גם מכינות כלליות לעולים הכוללות שיפור והשלמת בגרויות בלבד, ללא התעמקות והכנה ללימודי תואר ספציפיים.

 

המכינה אורכת, בדרך כלל, כשנת לימודים אחת, מאוקטובר ועד יולי. אך זה תלוי במספר הבגרויות שיש לשפר ותחום הלימוד המבוקש בעתיד.

מכינות לעולים ניתן לעשות כמעט בכל מוסדות הלימוד. האוניברסיטאות והמכללות הגדולות מציעות מסלול לעולים כחלק מתפריט הלימודים וההכנה להשכלה האקדמאית. ניתן לעבור מכינה לעולים במוסד לימוד אחד וללמוד את התואר במוסד אחר, עם זאת, לעיתים מוסד הלימוד דורש השלמה או תוספת על המכינה שנלמדה.

 

לימודים אקדמאים הם לימודים קשים המצריכים מיומנויות ויכולות גבוהות יותר מהלימודים בתיכון. מרבית הסטודנטים ילידי הארץ נאלצים לעבור מכינה בשביל הקבלה ללימודים הגבוהים, קל וחומר עולים חדשים שלהם קשיים רבים יותר, השפה העברית, התרבות והידע הכללי על מדינת ישראל, עבורם נוצרה מכינה לעולים שתקל על ההתאקלמות ללימודי התואר.

קישור רלוונטי
פורום בגרויות 

מוסדות לימוד המציעים מכינה לעולים.

תחומי המכינות.

תנאי הקבלה למכינה לעולים

מכינה לעולים חדשים, תוכנית לימוד

מהי מכינה?

סגור