פורום לימודים בחו"ל

בהנהלת: רננה קרן  |  מסר למנהל/ת הפורום

רננה קרן

הפורום מנוהל ע"י רננה קרן מנהלת המרכז ללימודים בחו''ל. היכן לומדים? מהם תנאי הקבלה? כמה זה עולה? היכן נרשמים? ירידים בארץ ללימודים בחו"ל, גופים מקשרים, אשרות כניסה ושהייה, מבחני כניסה ומכינות בארץ, דירוגים והחלפות חוות דעת וחוויות על אוניברסיטאות בחו"ל, האם יותר קל ללמוד בחו"ל? הכול על לימודים בחו''ל.

שלום לכל המתלבטים והמתלבטות, אני כותב את זה לאחר הרבה חיפושים ובירורים שאני עשיתי וחלק גם מתוך התנסות אישית, ולכן זה קצת ארוך אבל זה שווה!! לכל מי שמתלבט לאן לטוס ללמוד רפואה בחו"ל אז הנה כמה תשובות שאולי יענו על חלק מהשאלות שלכם: רוב הישראלים שטסים ללמוד לחו"ל טסים להונגריה, כי שם לימודי רפואה נחשבים ברמה המובילה באירופה וכי יש שם הרבה ישראלים (אני לא מחשיב את בריטניה, כי שם זה ממש יקר וגם קשה להתקבל).בהונגריה יש את האוניבסיטאות ב: בודפשט,דברצן,סגד ופאטצ'(מסודר פחות או יותר לפי כמות הישראלים שיש בכל אונ', וממה שאני ביררתי סגד היא ברמה תאורתית טובה מאוד, אבל מבחינה קלינית היא עיר קטנה אז אין הרבה מה לעשות שם, ולכן בשנה 3 הרבה עוברים לבודפשט, שנחשבת לאחת הואניברסיטאות המובילות באירופה-שמבין כולם היא היקרה ביותר-כ12 וחצי אלף דולר, אחר כך יש את דברצן ולבסוף את פאטצ'), לאחר מכן יש עוד כל מיני מדינות כמו רומניה (שלפי מה שביררתי לא כל כך כדאי ללמוד שם רפואה כללית אלא רק שיניים), את סלובקיה (שגם שם רמת הלימודים ממש לא טובה), ויש את צ'כיה ולטביה שנחשבות לבתי ספר די טובים. עכשיו יש גם את אוקראינה שהיא ממש זולה (כ5000 דולר בממוצע) אבל ממה שביררתי (וביררתי הרבה עליה, כי ממש רציתי ללכת לשם)רמת הלימודים שם די טובה, הן מבחינת משמעת והן מבחינת התנסות קלינית אבל הרמה התאורתית שם די נמוכה וכדי לעבור פה את המבחן רישוי צריך להשלים המון חומר, שזה מה שביאס אותי (המון!) יש כמובן את גרמניה ואיטליה שרמת הלימודים שם היא בין הגבוהות ושכר הלימוד כמעט אפסי אבל הם דורשים ידיעה של שפת האם,וללמוד רפואה בשפה שהיא די זרה זה נורא קשה. עכשיו בנוגע למכינות למיניהן, ידוע לי שיש מכינה בארץ לסלובקיה אבל זה כנראה רק למי שרוצה ללמוד שם, ויש מכינה של משה כהן שהיא בארץ והיא כ3 חודשים והיא כביכול מכינה אותך לכל האוניברסיאטות באירופה. היא יחסית זולה יותר מהמכינות של האוניברסטאות עצמן, היא בארץ וגם קצרה יותר, ובנוסף גם אומרים שיש כאלה שהצליחו להוציא את כספי הפיקדון הצבאי עליה, מה שנראה כמושך במיוחד..אבל זה לא בהכרח נכון. כי אין סיכוי להוציא את כספי הפיקדון האלה אלא אם כן אמא או אבא שלכם הוא מנהל הבנק, וגם אז לא בטוח. עוד שהמכינה קצרה ויש לזה את ההשפעות שלה, לדוגמא; המכינה המקוצרת(!!) של האוניברסיטאות סגד,סמלוייס (בודפשט) ופאטצ' שמתקיימת בהונגריה היא כ5 וחצי חודשים אז תחשבו כמה חומר אתם מפספסים פה. למען האמת אני יוסיף משהו קטן, המכינה של משה היא מעולה, יש שם יחס חם ועוזר, מורים מעולים והכל אבל היא פשוט קצרה מידי ולא מקיפה את כל החומר הנדרש כדי לעבור את המבחן קבלה בכתב בצורה הולמת, מה שפוגע בציון הכללי ולבוף גם בסיכויים להתקבל לאוניברסיטה המבוקשת (לדוגמא בודדים הם התלמידים שרצו ללכת לבודפשט והתקבלו דרך המכינה של משה).יש גם מבחנים בע"פ כמובן, שזה הצד הבאמת חזק של המכינה של משה והיא מעבירה בצורה מעולה את כל החומר הדרוש כדי לעבור את המבחנים בע"פ, אבל עדיין, אם תלמיד רוצה ללכת לסמלווייס אז הוא צריך להיות תותח, כי רמת הסינונים של האונ' היא גבוהה,זה אומר שצריך להיות חזק לא רק בע"פ אלא גם בכתב (ובמיוחד בכתב, כי זה יותר קובע נראה לי). אז כמו שאמרתי זה תקף בעיקר לאלה שרוצים ללמוד בבודפשט, אבל אם מישהו מעוניין בכל אוניברסיטה אחרת אז המכינה היא מעולה ומספקת (למרות שאני חושב שגם בשביל להתקבל לסגד צריך להיות בר מזל). מה שטוב זה שמי שרוצה להיות רופא ויש לו מגבלה כלכלית אז הוא יכול ללכת למכינה של משה ובסיומה להתקבל אוטומטית(ללא מבחנים!!) לאוניברסיטה שבאודסה אוקראינה, שכמו שאמרתי זה לא האוניברסיטה הכי טובה מבחינה תאורתית, אבל זו עיר גדולה, ובסופו של דבר מי שרוצה להיות רופא יוכל לעשות זאת בצורה טובה גם אם הוא יסיים שם, זה הכל תלוי בבן אדם בסופו של דבר!! אז אני מקווה שנתתי קצת אינפורמציה לכל אלה שהתלבטו ושזה היה שווה את הקריאה. לכל שאלה אתם יכולים ומוזמנים לפנות לאימייל gentleman22@walla.co.il

קישורים נוספים

כל מה שלא ידעתם על החווייה והתועלת
מדריך למתעניינים ללמוד באווירה מיוחדת
המקום שלכם להתייעץ, לשתף ולהתעדכן

סגור