הכשרה לטיפול באמצעות תנועה ומחול

הכשרה לטיפול באמצעות תנועה ומחול

מידע מקיף על הכשרה לטיפול באמצעות תנועה ומחול, תנאי קבלה, תכני לימוד , שכר לימוד ועוד

הקשר בין תנועה למצב נפשי, הועמד בספק במהלך השנים. אולם, בחינת תוצאות הטיפול באמצעות תנועה ומחול מוכיחים את ההיפך.
שיטת טיפול זו, מעבר להיותה כלי אבחון יעיל, נמצאה יעילה לטיפול במגוון רחב של בעיות.
ההכשרה לטיפול באמצעות תנועה ומחול, אשר מופיעה יותר ויותר המוסדות הלימוד השונים, מרכיבה את הדור הבא של העוסקים באומנות חשובה זו.

מהות השיטה

בבסיס שיטת הטיפול באמצעות תנועה ומחול עומדת ההנחה כי גוף ונפש האדם הם מקשה אחת. קרי, תוך ניתוח תנועות האדם במצבים אינטנסיביים דוגמת ריקוד, ניתן לעמוד על מצבו הרגשי.
השיטה גורסת כי באמצעות העלאת המודעות לגוף ולתנועותיו והרחבת מגוון התנועות, ניתן לשחרר חסימות נפשיות ולטפל במכלול בעיות.

למי מתאימים הטיפולים?

השיטה הוכחה כיעילה בעיקר בעבודה עם ילדים, אשר לא פעם מביעים את רגשותם באמצעות התנועה. כך, דרך שכלול יכולותיו המוטוריות של הילד, ניתן לשפר את מצבו המנטאלי והרגשי. מלבד זאת, הרי שטיפול באמצעות תנועה ומחול מסייע מאד גם לסובלים מבעיות של דיכאון כרוני, מהווה פורקן תקין ללחץ ומטיבה תסמינים הקשורים בחרדה.

קהל היעד של ההכשרה

לימודי הכשרה במסלול זה מיועדים לבעלי זיקה לנושא בלבד. לרוב, כוללות דרישות הקבלה הבסיסיות תואר ראשון בתחומים דוגמת אומנויות, חינוך מיוחד, פסיכולוגיה, עבודה סוציאלית, פיזיותרפיה, ריפוי ועיסוק ומסלולים קרובים אחרים גם קבלה על בסיס תואר ראשון בתחום אחר אפשרית, אבל דורשת מעבר של שנת השלמה.
בנוסף, מרבית המוסדות דורשים מהמועמדים להיות בעלי ניסיון בתנועה ומחול  ולעבור ראיון אישי עם ראשי החוג.

תוכנית הלימודים

במרבית המקרים, אורכים לימודי טיפול באמצעות תנועה ומחול כשלוש שנים, ונערכים פעם או פעמיים בשבוע. תחומי הלימוד כוללים, בין השאר, טיפול בעבודה קבוצתית או אישית, אנטומיה, אבחון וניתוח תנועות, טיפול בילדים מתבגרים, יחסי אובייקט וזהות עצמית, הדרכות קבוצתית
ונושאים נוספים. חשוב להדגיש כי החל מהשנה השנייה הלימודים הופכים למעשיים יותר ויותר, ושהשנה השלישית כבר כוללת עבודת שדה, אשר ניתן עליה תשלום בסיסי.

היכן ניתן ללמוד טיפול באמצעות תנועה ומחול?

הכשרה לטיפול באמצעות תנועה ומחול ניתן ללמוד במספר מוסדות ברחבי הארץ.
המרכזיים שבהם הם המכללה האקדמית לחינוך ע''ש דויד ילין ובית הספר לטיפול באמצעות אומנויות של אוניברסיטת חיפה.
עלות הלימודים משתנה בהתאם למוסד הלימוד ולבחירת הקורסים. שכר הלימוד המקובל בתחום הזה נע סביב כ-10,000 עד 12,000 ש''ח לשנה.

אפשרויות התעסוקה בתחום

בתום הלימודים, מקבלים המסיימים תעודת גמר, אשר מאפשרת להם לעסוק בטיפול באמצעות תנועה ומחול באופן רשמי. תעודה זו פותחת מספר דלתות בעולם התעסוקתי ומאפשרת תעסוקה במכוני טיפול אלטרנטיביים, מוסדות שיקום, מוסדות לחינוך רגיל או מיוחד וכן הלאה.
שכר הלימודים של מטפל בשיטה זו תלוי, כמובן, במקום בו הוא מועסק וכן בשיטת הטיפול (באופן פרטני או קבוצתי). שכר ממוצע בתחום הוא כ-8,000 ש''ח.


 

סגור