אוהב לתעד? לימודי ארכיונאות לתואר ראשון

אוהב לתעד? לימודי ארכיונאות לתואר ראשון

מידע מקיף על לימודי ארכיונאות ותיעוד לתואר ראשון

דבר ידוע הוא שהידע האנושי מתקדם קדימה בצעדי ענק, ומותיר אחריו מיליוני חומרים חזותיים וכתובים. על מנת שהעבודה הרבה של האנשים העוסקים במלאכה לא תרד לטמיון עם השנים, נוצר צורך לאחסן את הידע האנושי במקומות המתאימים לכך. אלו הם, כמובן, ארכיונים ומגנזות.
עם השנים, גוברת ההכרה כי נדרש להכשיר אנשי ארכיון מיומנים ומקצועיים, אשר יטפלו באחסון ובשימור חומרים חשובים אלה. לימודי תואר ראשון בארכיונאות ותיעוד מיועדים למטרה זו.

על לימודי ארכיונאות ותיעוד לתואר ראשון

תואר ראשון בארכיונאות ותיעוד מיועד לאנשים המעוניינים לצבור ידע אקדמי ומעשי בתחום הארכיונאות וכן לעובדי או מנהלי ארכיבים ומגנזות הרוצים לשפר את עבודתם.

הלימודים בתחום רחבי היקף ונמשכים לרוב כשנתיים. הם כוללים נושאים מגוונים:
ניהול מידע ורשומות, היבטים היסטוריים ותרבותיים של העבודה, שיטות רישום ממוחשבות ומסורתיות, שמירה על רשומות, חיפוש חומרים, יצירת אוספי תיעוד בעל פה, עבודה עם מפות או תצלומים, אתיקה מקצועית וכן הלאה.

תנאי הקבלה במוסדות השונים

לימודי ארכיונאות ותיעוד לתואר ראשון ניתן ללמוד במספר מוסדות אקדמיים ברחבי הארץ: בין היתר, בית הספר לחברה וממשל בית ברל באזור השרון ומכללת דוד ילין בירושלים מציעים מסלולים כאלה.
דרישות הקבלה נתונות לשיקול דעתו הבלעדי של מוסד הלימודים הנתון, אולם ברוב המקרים הם אינן גבוהות במיוחד. נדרש שהמועמד יהיה בן 18 לפחות ובעל תעודת בגרות מלאה. ניסיון קודם בתחום מהווה יתרון, אבל אינו מהווה תנאי הכרחי ללימודים.
מלבד זאת, הרי שהמועמד נדרש לשלם, כמובן, את שכר הלימוד. עלות שנת לימודים אחת היא ברמה אוניברסיטאית, ונעה לרוב בין 8,000 ש''ח ל-13,000 ש''ח.

התכונות הנדרשות לצורך הצלחה בלימודים

על מנת שסטודנט יצליח בלימודי ארכיונאות ותיעוד, רצוי שיהיה בעל מספר תכונות עיקריות: הראשונה נוגעת לסדר ולסבלנות. עבודת איש הארכיון נחשבת ליסודית ומקיפה מאוד.
נדרש ממנו להיות בקיא עד היסוד במיקום של כל פריט ופריט במאגר עליו הוא חולש, כאשר אין מקום לעבודה רשלנית או מזלזלת.
מלבד זאת, עבודת הארכיונאי כוללת גם אינטראקציה מרובה עם לקוחות, והסטודנט נדרש, הן בלימודים המעשיים והן לאחריהם, ליחסי אנוש טובים.
מכיוון שלא פעם נדרש הארכיונאי להכנת הסברים מפורטים ותצוגות, מושם בלימודים דגש על יכולות פרזנטטיביות, שמהוות יתרון לא מבוטל.

מה עושים בתום הלימודים?

לאחר סיום לימודי ארכיונאות ותיעוד לתואר ראשון, מקבל המסיים תעודת 'ארכיונאי מורשה' מטעם איגוד הארכיונאים הישראלי. תעודה זו מאפשרת לעסוק במקצוע באופן רשמי, דבר המהווה יתרון גדול מכיוון שהוא לא מצריך לימודי המשך, כפי שקורה במקצועות אחרים.
עם התעודה, יכול הארכיונאי למצוא משרות במגזר הפרטי, האקדמי והציבורי.
בכלל זה, מקומות התעסוקה כוללים מוסדות ממשל שונים, ספריות אקדמיות או ציבוריות, מוסדות להשכלה גבוהה, חברות עסקיות במשק הישראלי, ארכיבים פרטיים וכן הלאה.

בכל המקרים האלו, שכר הארכיונאי נאה באופן יחסי, ונע בין 7,000 ש''ח ללמעלה מעשרת אלפים שקלים.

 

 

תוצאות חיפוש בתחום

נמצאו 2 מוסדות לימוד ובהם 2 מסלולי לימוד
עיין ברשימת המוסדות האקדמיים בהם תרצה ללמוד. השאר פרטים ונציג המוסד המבוקש ייצור עמך קשר בהקדם:
אוניברסיטת חיפה
קידום המצוינות האקדמית לכל סטודנט באמצעות יחס פרטני ואישי
כתובת: הר הכרמל, חיפה, 31905
רוצה שיתקשרו אליך?
קיים מסלול אחד
האוניברסיטה הפתוחה
הרשמה פתוחה ואיכות אקדמית
כתובת: רבוצקי 108, ת"ד 808, רעננה | סניפים בכל הארץ
רוצה שיתקשרו אליך?
קיים מסלול אחד
מדעי הרוח והחברה או מדעי החברה והרוח לתואר ראשון
בעמוד זה נמצאים 2 מסלולי לימוד בתחום לימודי מידענות, ב-2 מוסדות לימוד ברחבי הארץ. מעוניין בלימודי מידענות אך מבולבל? לא יודע במה לבחור?
מלא פרטיך ונציג המוסד יצור עימך קשר בהקדם
שם מלא: דוא"ל:
טלפון נייד: עיר:
ת.ז:
סוג תואר:
אני מאשר את התקנון
צרו איתי קשר
פנייתך נשלחה
מבצע שליחה...
סגור