לימודי קרמיקה כסדנא או כהכשרה מקצועית

לימודי קרמיקה כסדנא או כהכשרה מקצועית

מידע מקיף על סדנאות כקרמיקה ועל לימודי קרמיקה להכשרה מקצועית

האם בכל פעם שאתם מבקרים בגלריה לאומנות התגובה שלכם ביקורתית ומפעם בכם רצון עז להוכיח שניתן לעשות זאת אחרת? האם ביתכם עטור פסלי קרמיקה מיוחדים בעבודת יד?
במידה ואומנות זורמת בדמכם, אולי כדאי לכם לשקול להפוך את התחביב לעיסוק מעשי ולהירשם ללימודי קרמיקה.

מה לומדים בקורס קרמיקה?


קרמיקה היא חומר ממנו ניתן ליצור מכל הבא ליד. כדים, פסלים, מאפרות, כלים - אלה הם רק חלק מהדברים שניתן לפסל באמצעות קרמיקה.
מדובר באומנות עתיקה מאד, מחד אבל כזו שממשיכה לחדש ולהפתיע, מאידך.
התכנים הנלמדים בקורסי הקרמיקה השונים הינם מגוונים. משתתפי הקורסים לומדים על היסטוריית הפיסול, טכניקות פיסול בקרמיקה, מושגי יסוד בשפה הצורנית, סקיצות ותרשימים, צביעה וגימור, פיסול דמויות ועוד.
זאת, כמובן, לצד התנסות מעשית בתהליך הפיסול הקרמי כולו: החל משלב התכנון, דרך העיצוב והגימור וכלה בשריפה הסופית של הפסל.

תנאי הקבלה

חשוב להדגיש, כי ישנם מסלולים רבים ללימודי קרמיקה. לצד סדנאות פשוטות וחוויתיות מתקיימים גם לימודי תעודה והכשרה במקצוע. אלה מקנים למפסל את הכלים לעבודה מקצועית בתחום הקרמיקה, על כל הידע התיאורטי והמעשי הדרוש לכך.
לכן, לא מפתיע כי תנאי הקבלה משתנים בין המסלולים ומוסדות הלימוד.
בעוד שסדנאות פשוטות פתוחות לקהל הרחב (בתמורה לתשלום, כמובן), ההכשרות המקצועיות יותר עשויות לדרוש ניסיון קודם, תיק עבודות או מעבר של ראיון קבלה אישי כתנאים הכרחיים לקבלה.

משך הלימודים

גם משך לימודי הקרמיקה אינו קבוע ונתון לשיקול דעתו הבלעדי של מוסד הלימודים.
כך, בעוד שקורס בסיסי בקרמיקה אורך מספר חודשים, בתי הספר המקצועיים לאומנות הקרמיקה מציעים תוכניות שעשויות להגיע לארבע שנות לימוד, אשר בסיומן נדרש הסטודנט להגיש עבודת גמר.
בסיום הלימודים בתוכניות המקיפות יותר תוענק תעודת גמר, וזאת, כמובן, לצד תיק עבודות מלא ומרשים.

המוסדות המציעים לימודי קרמיקה בארץ

מוסדות רבים בכל רחבי הארץ מציעים קורסים שונים ללימודי קרמיקה, ביניהם: בית הספר לאומנות - המדרשה, מכללת אורנים, בית הספר לאומנות, חברה ותרבות של המכללה האקדמית ספיר, והרשימה עוד ארוכה.

אפשרויות התעסוקה בתום הלימודים

בסיום לימודי הקרמיקה, עומדות מספר אופציות בפני האמנים החדשים.
אלה יוכלו להציע את שירותיהם כפסלים או כמעצבי קרמיקה מן המניין, למכור את יצירותיהם למרבה במחיר, לפתוח גלריה של עבודות ואף להשתתף בתערוכות שונות בתחום.
מלבד זאת, עיצוב בקרמיקה נחשב לאחד מהתחביבים הממכרים שיש, כך שסביר להניח שהמסיימים הטריים ימצאו עצמם ממלאים את ביתם בעבודות קרמיקה מכל הבא ליד, אשר ישדרגו את מראה מעונם לאין ערוך.


סגור