לימודי מזרחנות – לא רק לבעלי ידע מוקדם בערבית

לימודי מזרחנות – לא רק לבעלי ידע מוקדם בערבית

מידע מקיף על לימודי מזרחנות, תכני הלימוד, דרישות קדם ועוד

לימודי מזרחנות, או לימודי המזרח התיכון, מתמקדים בנעשה באזורינו, המזרח התיכון - בעיקר מההיבט הערבי והאיסלאמי. הלימודים מקנים לסטודנטים ידע מקיף בנוגע לאיסלאם, מקורותיו, הסתעפויותיו השונות והשפעתו על המזרח התיכון והעולם כולו לאורך ההיסטוריה. מטבע הדברים, הלימודים כוללים גם התייחסות לטרור, ישראל והקונפליקט הישראלי-פלסטיני.
אין ספק שישראל מהווה מרכיב חשוב במבנה היחסים במזרח התיכון, ולכן קיימת חשיבות גדולה ללימודי מזרחנות בארץ - בעיקר בתחומי הצבא, הביטחון והממשל, אך גם בתחום התקשורת והמגזר הפרטי. כמו כן, בוגרי לימודי מזרחנות בעלי הבנה מעמיקה של שורשי האיסלאם, התפתחותו עד לימינו אנו והיחסים במזרח התיכון באופן כללי.

הלימודים ותנאי הקבלה

באוניברסיטאות ובמכללות שונות ניתן למצוא את לימודי המזרחנות גם תחת שמות אחרים - לימודי המזרח התיכון, היסטוריה של המזרח התיכון, לימודי ישראל והמזרח התיכון, לימודי האיסלאם והמזרח התיכון ועוד.
כולם מתמקדים לרוב באותו נושא - האיסלאם והמזרח התיכון.
הלימודים כוללים נושאים כמו מבוא לאיסלאם, ספרות ערבית, תרבות עמי האיסלאם, ההיסטוריה של האיסלאם, ההיסטוריה של המזרח התיכון, לימודי דת האיסלאם, מבוא לקוראן, כתבי הקודש באיסלאם, דקדוק ערבי, אמנות איסלאמית ועוד.
על אף החשיבות והביקוש ללימודי מזרחנות, תנאי הקבלה קלים למדי, ולרוב הם כוללים תעודת בגרות וציון פסיכומטרי בציונים נמוכים יחסית. יש לציין, שתנאי הקבלה שונים ממוסד למוסד, וייתכן שתתקלו במוסד לימודים בו תנאי הקבלה יהיו גבוהים מעט יותר, לכן בידקו מבעוד מועד את תנאי הקבלה המדויקים של מוסד הלימודים בו בחרתם.
מספר מוסדות לימוד דורשים ידע מוקדם בשפה הערבית, כדי להתקבל ללימודים. במידה ואין לכם ידע בערבית, תיאלצו לעבור מכינה לפני הלימודים או לקחת קורס בערבית במהלך השנה הראשונה ללימודים.

לימודי מזרחנות - למי זה מתאים?

לימודי המזרחנות אינם מתאימים לכל אחד, ועניין כלשהו באיסלאם או במזרח התיכון אינו מהווה ערובה להצלחה או התאמה ללימודים בתחום זה. ישנם אנשים המגיעים ללימודים מתוך מחשבה שרוב הלימודים עוסקים בטרור האיסלאמי, ג'יהאד והקונפליקט הישראלי-פלסטיני ולמען אלה חשוב לציין כי הלימודים אכן נוגעים בנושאים אלה, אך אין זה עיקר הלימודים. עם זאת, אם אתם מעוניינים להיות מעורבים בסביבה, בין אם מבחינה פוליטית או מבחינה ביטחונית, לימודי מזרחנות הם לא רק חשובים עבורכם - אלא הכרחיים ממש.  גם אנשי צבא ובטחון, המעוניינים להרחיב את ידיעותיהם בתחום, יכולים למצוא עניין וחשיבות בלימודי מזרחנות. מי שמגלה עניין במזרח התיכון ובאיסלאם ומבקש לעבוד בתחום הקשור למזרח התיכון (בין אם בהוראה, באקדמיה, בגופי ממשל או אפילו בחברות וארגונים פרטיים בעלי קשרים עסקיים עם חברות במזרח התיכון), ימצא גם הוא כמובן עניין בלימודים אלה. הלימודים הם לימודים עיוניים ויש צורך בשינון חומר רב, לכן אם אתם רואים את עצמכם בעיקר כריאליים ולא כהומניים, ייתכן שעדיף שתשקלו שנית לימודי מזרחנות. אם אתם בעלי ידע מוקדם בערבית, או בעלי קליטה מהירה לשפות, היבט זה של הלימודים יהיה קל יותר עבורכם.

מוסדות לימוד

בין מוסדות הלימוד ללימודי מזרחנות ניתן למנות את: מכללת אורנים, אוניברסיטת בן-גוריון קמפוס אילת, אוניברסיטת חיפה ועוד.


סגור