לנהל את המידע

לנהל את המידע

מקצוע חדש- תואר ראשון במערכות מידע ניהוליות

קשה מאוד למצוא כיום בישראל גוף עסקי כלשהו אשר אינו תלוי לקיומו והצלחתו במערכות ניהול מידע, בין אם מדובר בחלק בלתי נפרד מהארגון ("אינהאוס"), או שמדובר בספק שירותים חיצוני. הצמיחה המרשימה שמאפיינת את תחום מערכות המידע בשנים האחרונות היא שעמדה בבסיסה של ההחלטה שהתקבלה במכללה האקדמית עמק יזרעאל לפתוח את החוג ללימודי מערכות מידע ניהוליות.

"בעלי תואר ראשון בתחום מערכות מידע ניהוליות יוצאים היום לשוק שיש בו מגוון רחב מאוד של עיסוקים, היצע משרות שרק הולך וגדל, ושכר שמתחיל בנקודה גבוהה ביחס למקובל במשק; משם אפשר להמשיך ולטפס גם למשרות ניהוליות בכירות", מסבירה הד"ר רחל אור-בך, ראש החוג למערכות מידע ניהוליות במכללה האקדמית עמק יזרעאל. משרד העבודה האמריקאי, אגב, בתחזית עד לשנת 2012, מעריך כי זהו התחום שבו תחול הצמיחה הגדולה ביותר.

איש מקצוע איכותי בתחום מערכות המידע הניהוליות יכול להיות נכס משמעותי עבור הארגון שבו הוא עובד. בעל B.A במערכות מידע ניהוליות עוסק בעיקר במתן פתרונות שמטרתם לקדם את הארגון שבו הוא עובד, לפתח אותו, לתת מענה לקשיים ש"תוקעים את העסק" וליצור תשתית עתידית לכל צורך שעשוי להיווצר.

תנאי הקבלה והדרישות הגבוהות במהלך הלימודים הם בדרך כלל גורמים שעלולים להרתיע סטודנטים שאינם "מרגישים בבית" בעולם המחשבים "רקע קודם בתחום המחשבים אינו הכרחי", מסבירה הד"ר רחל אור-בך. "אני בהחלט יכולה לראות כאן הזדמנות גם למועמדים ששקלו ללמוד תחומים אחרים כמו כלכלה, שירותי אנוש, תקשורת ועוד, להשתלב בתחום שבו פוטנציאל ההתפתחות הוא כמעט ללא גבולות". במכללה מודעים לקושי שעשוי להיות בלימודים בעלי אופי ריאלי, ולכן החוג מציע מערך תומך אשר מסייע בעיקר במהלך שנת הלימודים הראשונה לאלו הזקוקים לעזרה.

ומה לגבי מתמטיקה?
ד"ר אור-בך מרגיעה: "המתמטיקה נדרשת כבסיס אלמנטרי לקורסים בהמשך וצריך לזכור שהיא מהווה תשתית לפיתוח כישורים אנליטיים".

אמנם, רק החל משנת לימודים הזו ניתן ללמוד בעמק יזרעאל את התואר הראשון במערכות מידע ניהוליות ,אך לימודי מחשב במסגרות שונות מתקיימים במכללה כבר מזה 14 שנים. התואר הראשון במערכות מידע ניהוליות מהווה גם מקפצה טובה למי שירצו להמשיך ללימודים מתקדמים. 

 

סגור