8% מהסטודנטים ינשרו במהלך שנת הלימודים הראשונה

8% מהסטודנטים ינשרו במהלך שנת הלימודים הראשונה

המכללה האקדמית גליל מערבי הקימה יחידת שיפור הישגים ומניעת נשירה עבור הסטודנטים


כ 8% מכלל הסטודנטים בישראל המתחילים את לימודיהם לתואר ראשון, ינשרו בסוף שנת הלימודים הראשונה. המכללה האקדמית גליל מערבי החלה בהפעלת יחידה חדשה שמטרתה שיפור הישגים וצמצום נשירה, לראשונה בצפון. זאת, בעקבות בדיקה מקיפה שהעלתה כי הגורמים לנשירה נעוצים פעמים רבות בנסיבות חיים ולאו דווקא בחוסר מסוגלות אקדמי. את היחידה מרכזת ליאת אוחיון.

"מרבית הנשירה מתרחשת בשנה הראשונה ללימודים, ומופיעה על רקע כלכלי – אישי או על רקע אקדמי" מסבירה אוחיון. "חלק מהסטודנטים מדווחים על בעיות בבית, מחלה של בן משפחה או בעיות כלכליות. אחרים מדווחים על אי עמידה במטלות אקדמיות שנוצרות  כתוצאה מהיעדרות ממושכת, או קושי בחומר הנלמד". במקרה של בעיות אישיות,  מופנים הסטודנטים לעובדת הסוציאלית של המוסד, לבחינת אפיקי סיוע. במקרה של קושי לימודי מפנה אוחיון את הסטודנט למרכז הסיוע הלימודי, שם מופעלות קבוצות לימוד ממוקדות לתרגול החומר במחיר סמלי של 5 ₪ לשיעור. במקרים אחרים, מופנים הסטודנטים לסדנא לשיפור מיומנויות הלמידה.

"הסטודנטים פונים לשירות מיוזמתם, או שאנו מקבלים מהחוגים התראה על סטודנטים שנעדרים ממושכות מהלימודים או שציוניהם מדרדרים. במקרה כזה, אנו ניזום פניה אל הסטודנט, לבירור הנסיבות". לדברי אוחיון, הלימודים האקדמיים הם בעלי תפקיד מפתח בבניית הקריירה, באפשרויות התעסוקה ובתרומה לדימוי העצמי של הסטודנט. "אם סטודנט כבר התאמץ והתקבל ללימודים, המכללה תספק את מירב התמיכה למניעת נשירתו", דברי אוחיון.

קישורים רלוונטיים:
פורום ייעוץ פיננסי

סגור