מחלקה חדשה ליצירה קולנועית דוקומנטרית בויצו חיפה

מחלקה חדשה ליצירה קולנועית דוקומנטרית בויצו חיפה

המחלקה החדשה שואפת לתת מענה כוללני לשאיפה של יוצרי קולנוע של המאה ה 21 למיצוי אישי וחברתי, תוך הקניית יכולות אוניברסאליות לסטודנטים המאפשרות ליצור קולנוע עצמאי בעל באופי אישי.


האקדמיה לעיצוב ולחינוך ויצו חיפה מינתה את איש הקולנוע בוריס מפציר לעמוד בראש מחלקה בהקמה ליצירה קולנועית דוקומנטרית וחינוך.  מפציר, לשעבר מנהל שרות הסרטים הישראלי, ראש האגף לאמנויות במשרד החינוך ומנכ"ל משרד הקליטה, אחראי על תוכנית הלימודים, הייחודית בארץ, המוגשת לאישור המועצה להשכלה גבוהה בימים אלה, לשם קבלת היתר לפתיחת לימודים לתואר ראשון.
לאקדמיה מעמד מיוחד של מוסד המשלב פריפריה גיאוגרפית וחברתית בזרם המרכזי של התרבות והאמנות הישראלית. הרצון והצורך לעדכן את ארגז הכלים הניתן לסטודנטים ,לאפשר לתושבי הצפון שוויון הזדמנויות בדומה לתושבי המרכז והדרום, להקנות מיומנות יצירתית ומקצועית רב תרבותית הם אלה שהניעו את האקדמיה לקבל החלטה לפתוח מחלקה ליצירה קולנועית. 

המחלקה החדשה שואפת לתת מענה כוללני לשאיפה של יוצרי קולנוע של המאה ה 21 למיצוי אישי וחברתי, תוך הקניית יכולות אוניברסאליות לסטודנטים המאפשרות ליצור  קולנוע עצמאי בעל באופי אישי. המחלקה ליצירה קולנועית תתרכז ותתמחה ביצירת "NON FICTION" – מתוך אמונה שחייבת להיות התמקצעות בסוג זה של קולנוע, על רקע שפע החומרים תיעודיים הנמצאים בסביבה בה אנו חיים.
מהפיכת המחשב ומזעור הציוד שינו את המצב השורר מאז יסוד הקולנוע. לראשונה, נוצרו תנאים ליצירה קולנועית לא עלילתית עצמאית. לראשונה משתחרר ה"מספר" מהתלות בסרבול הטכנולוגי והאנושי. מעכשיו דומה המספר הקולנועי הלא עלילתי לצייר, למלחין, למשורר.

הסטודנטים במחלקה  יקבלו הכשרה מקיפה בכל סוגי העשייה הקולנועית – בימוי, תחקיר, תסריט, צילום, הפקה. תוכנית הלימודים מתבססת על סדנאות בשיטה 'מאסטר – קלאס' בהדרכה אישית של יוצרים ואנשי קולנוע מרכזיים. סדנאות מגוונות ירחיבו את מעגל ההתנסות של הסטודנטים בתחומי יצירה חברתית, ייזום ופיתוח הפקות, ווידאו ארט, עיצוב הצליל והמוזיקה, מיומנות טכנולוגית בעריכה. הלימודים במשך ארבע שנים יקנו התנסות מעמיקה בתרגולי תחקיר, תסריט, עריכה, צילום וכמובן  בימוי. כבר בשנה השנייה יקבל כל תלמיד הזדמנות ליצור באופן עצמאי סרט באורך 10 דקות ובשנה שלישית – סרט עד 30 דקות. לרשות הסטודנטים עומד ציוד צילום ועריכה מתקדם וזמין להיקף רחב של משימות היצירה.
קורסים עיוניים יעניקו לסטודנטים הכרות עם עולם האמנות, הספרות, תולדות הקולנוע,ז'אנרים קולנועים, סוגיות פילוסופיות בעשייה קולנועית, מודעות למגמות חדשניות בקולנוע עולמי וישראלי.
סגור