חשיבות המשאב האנושי

חשיבות המשאב האנושי

בלעדי במכללת הי-טק: מסלול הכשרה ייעודי לניהול פרויקטים


המשאב המרכזי וכמעט הבלעדי בניהול פרויקטי היי-טק הוא המשאב האנושי. לנהל בני אדם מכניס רמת מורכבות גבוהה מאד בהשוואה לניהול משאבים אחרים, במיוחד כאשר המשאב האנושי משכיל מאוד ומורגל בעבודה עצמאית. יתר על כן, המשאב האנושי הנדרש הוא יקר מאוד– בלי פרופורציה לשום משאב אחר. בעלות של מספר חודשים של המשאב האנושי בהיי-טק, ניתן לרכוש כמעט כל משאב אחר. אין לכך מקבילה בשום פרויקט שאיננו היי-טק.

פרויקט היי-טק מוגבל ביכולתו להציג למזמין הפרויקט כיצד יראה המוצר הסופי. אין אפשרות לשרטט שרטוטים (כמו בבנין או בייצור מכונית) ולכן נדרש לאפיין את המוצר תוך שימוש במושגים יותר מופשטים וקונספטואליים– עניין המזמין שינויים וגורם לפערי הבנה בין מנהל הפרויקט והמזמין.
כל אלה דורשים יכולות ניהול שונות ממנהלי פרויקטים בהיי-טק והתמחות בשיטות ניהוליות השונות בחלקן הגדול מאשר תעשיות אחרות.

לאור הבנת החשיבות של ההכשרה הייעודית, מכללת הי-טק, מרכז ההדרכה למקצועות האלקטרוניקה והמחשבים, פיתחה מסלול מקיף בנושא ניהול פרויקטים בחברות היי-טק.
המסלול מיועד למנהלי פרויקטים ומובילי פרויקטים, אנשים המיועדים לתפקיד מנהלי פרויקטים, אנשים שהתנסו בניהול פרויקט בתחומי התשתיות, הפיתוח והאינטגרציה, מנהלי יחידות בארגונים האחראים על מנהלי פרויקטים ולמנהלי אבטחת איכות תוכנה ומנהלי בדיקות תוכנה. דרישת הקדם למסלול היא ידע בסיסי בטכניקות ניהול פרויקטים, ניסיון עבודה בחברות הי-טק  וידע בניתוח מערכות. המסלול ייפתח ב- 17 לדצמבר 2007.

המסלול יכסה את כלל הנושאים בהם חייב להתמחות מנהל פרוייקט בעולם ההיי-טק, באמצעות ניתוח יסודי של קשרי הגומלין בין הלקוח, ארגונו של מנהל הפרויקט, הספקים בפרויקט ומנהל הפרויקט עצמו. המסלול ותכניו מבוססים על התכנים של PMI / PMBOX. משתתפי הקורס ייחשפו למצבים שונים שבהם נתקלו או עשויים להיתקל, ודרך ניתוח המקרים יוכלו לשפר משמעותית את יכולתם המקצועית במקצוע המורכב שנקרא "ניהול פרויקטי היי-טק".

לדברי יוסי לחמיש, מנכ"ל מכללת הי-טק, מנהלי פרויקטים מהווים את הבסיס להצלחה של כל הפרויקטים והם אחראים על ניהולם בשם הארגון. "כיום, בסביבה עסקית דינמית, קיים צורך הכרחי שכל מנהלי הפרויקטים ירכשו ויישמו כישורי ליבה חיוניים ומחוצים להצלחת הפרויקט. נוסף על הכשרת מנהלי הפרויקטים במתודולוגיה הנכונה, מטרת המסלול היא להעמיד בפניהם מגוון רב של מצבים בתחומי הניהול, כגון מצבים הקשורים בפוליטיקה פנימית, התמודדות עם הלקוח, ניהול תהליכי פיתוח, התמודדות נכונה עם מצבי לחץ ועוד, ולנתח אותם בצורה שיטתית".

בין נושאי המסלול: ייזום הפרויקט, מחזור חיי הפרויקט ושלבי היישום והפיתוח, ניהול הפרויקט, ניהול השינויים, הערכות וסיכונים, שימור הידע וכלי ניהול, ניהול ומנהיגות בסביבת היי-טק, תכנון לאיכות, בקרת איכות בפרויקט ועוד.

יצירת קשר עם מוסדות המקיימים קורס ניהול פרוייקטים

סגור