עולם החיות בטיפול ושיקום

עולם החיות בטיפול ושיקום

שילוב עולם החיות בחינוך, בטיפול ובשיקום במסגרת תכנית הכשרה בטיפול של בר אילן בשיתוף המרכז הזאולוגי ת"א –הספארי


לא פעם אנו חושבים בתמונות. כאשר מדובר בהסתייעות בבעלי חיים רבים רואים לנגד עיניהם תמונת ילד מלטף בעל חיים פרוותי. מה יש בה בתמונה? ילד. ארנבון (או...). ליטוף. 

כאשר אנו מציעים קורס לשילוב עולם החיות בעבודתם של אנשי מקצוע בתחומי החינוך, הטיפול והשיקום אנו רואים בתמונה זו נקודת מוצא למחשבה ולחקירה.
ילד?
כן, ילדים בגילים שונים, מן הגיל הרך ועד לגיל ההתבגרות. אך לא רק ילדים. גם מבוגרים צעירים וכאלו בגיל העמידה ומבוגרים מהם וזקנים. והם יכולים להיות בריאים וחולים, שרויים בטוב או במצוקה.
ארנבון?
כן, ארנבון פרוותי וחמוד למראה ולמגע. וגם הכלב והחתול המצויים בבתים רבים. אך לא רק ארנבון וכלב וחתול. גם פיל ושממית ומקלון ודררה וחילזון ודורבן וקיפוד ועוד. ומה על חיות האמנות והדמיון?
ליטוף?
כן, גם ליטוף, אבל גם תצפית והקשבה וחקירה ומשחק וסיפור וסרט ואגדה ויצירה ומעקב וליווי שלבי החיים מלידה ועד מות, ושותפות בגידול ובאחזקה, כאשר קיימים לכך תנאים נאותים. ובעיקר יצירה של קשר משמעותי עם הטבע החי, שאנו חלק ממנו.
ובכן, יצאנו לדרך מתמונת הילד המלטף ארנבון והרחבנו את היריעה לגילים שונים, צרכים שונים, בעלי-חיים מגוונים ופעילות המאפשרת מפגש הדדי מהנה, מחיה ומפרה.
מה לא ראינו בתמונת הילד המלטף ארנבון?
היכן הם נמצאים? מי עוד מצוי בחברתם? לאן ילכו לאחר הליטוף?
אנו רואים כי לסביבת המפגש חשיבות רבה. ניתן לפגוש בחיות בטבע, בטבע העירוני, בבית, בגינה, בפינת-חי, בגן חיות, בספארי. אנו חושבים כי הדאגה לצרכי החיה בה אנו נעזרים ולרווחתה חייבת להיות מענייננו. אנו יודעים כי ניתן להסתייע במתווך שהוכשר ליצור תנאים מתאימים למפגש ולקשר בין האדם לחיה.

בכך אנו רואים את תפקיד הקורס של תכנית הכשרה בטיפול של בר אילן בשיתוף המרכז הזאולוגי ת"א –הספארי : לאפשר לאנשי מקצוע מנוסים לשלב, איש-איש בעבודתו ובתנאים הייחודיים בהם הוא פועל, את עולם החיות כגורם מסייע להשגת המטרות המקצועיות שלו [המעשה החינוכי, הטיפולי השיקומי].
אנו יוצרים קבוצה רב-מקצועית החוקרת ומתנסה יחדיו בקשר אדם-חיה ומקומו במסגרת העבודה המקצועית.
המטרה הסופית לאפשר לכל משתתף לבחון את המענים (קשה לי עם המילה מענים, מה דעתך על דרכים אישיות או אופנים אישיים) האישיים שלו לשילוב עולם החיות בעיסוקו.
לא פעם אנו חושבים בתמונות.

צור קשר:
יצירת קשר עם מוסדות המקיימים לימודי הכשרות בטיפול:

קישורים רלוונטיים:
פורום לימודי רפואה משלימה
סגור