איך למצוא מקום ללמוד בו

איך למצוא מקום ללמוד בו

בתי ספר בכל התחומים צצים כל הזמן כפטריות אחרי הגשם בנוסף על המוסדות הוותיקים; השאלה היכן ללמוד נעשית קשה יותר כשההיצע גדול. להלן מספר טיפים איך לבחור מקום לימודים מבלי לטעות

רכישת השכלה גבוהה הייתה דבר חשוב בכל התקופות. כל אמא חלמה תמיד שהבן שלה ירכוש השכלה ויהיה רופא, עורך דין או סתם פילוסוף.

 תואר ראשון חשוב מכמה בחינות:
הזנקת הקריירה- במקומות עבודה רבים תואר ראשון הוא תנאי עיקרי לקבלה לעבודה במיוחד במקצועות מבוקשים כגון עריכת דין, הנדסה, מחשבים ורפואה.
התמחות בנושא אחד-לימודי תואר ראשון ימקדו אתכם בנושא אחד או שניים לפי הבחירה במסלול. התמקדות זו תעשיר אתכם מבחינת ידע ואינטלקטואל ותהפוך אתכם למומחים בתחום זה. 
נקודות גמול מקצועי- תואר ראשון יזכה אתכם בנקודות זכות בשירות ציבורי, התקדמות לתפקידים בכירים יותר וכמובן גמול בתוספת שכר. 
הכרות עם אנשים חדשים- לימודים באוניברסיטה או במכללה פותחים לך דלת להכיר אנשים שלא הכרת בעבר אם אלו הם מרצים או סטודנטים. אלו אנשים עם ראיית עולם שונה ובעלי רעיונות חדשים שיכולים להועיל לכם גם בפן המקצועי וגם בפן האישי. קשרים אף פעם לא הזיקו לאף אחד. 
שיפור הביטחון העצמי- בעולם שבו אפשרויות ההשכלה הן רבות וכמעט כל אחד יכול למצוא לימודים המתאימים לו, תואר ראשון ישחרר אתכם מרגשי נחיתות ויאפשר לאנשים להסתכל עליכם באופן שונה. 

אם החלטנו ללמוד השאלה הבאה היא איפה ללמוד.  

ההחלטה היכן ללמוד היא אינה החלטה קלה ומושפעת מגורמים רבים ולכן כדאי להתמקד בכמה פרמטרים לפני שמגיעים להחלטה.בארצות אחרות כגון, ארצות הברית ובאירופה קיימים מדריכי השכלה גבוהה המדרגים את תחומי ומסלולי הלימוד של האוניברסיטאות והמכללות עפ"י הרמה האקדמית ומעניקים בעצם איזושהי הערכה לגבי מוסדות טובים וכאלה שהם פחות טובים.לא תמיד הערכות אלו מדויקות אך הן עדיין נותנות אמת כלשהי על האוניברסיטה או המכללה. בארץ לא קיים דירוג שכזה ולכן כדאי לבדוק כמה מרכיבים לפני שבוחרים היכן ללמוד. 

1. הכרה של המועצה להשכלה גבוהה- חשוב מאד שלמוסד שאליו אתם רוצים להירשם תהיה הכרה מהמועצה להשכלה גבוהה ובנוסף הכרה על מסלולי הלימוד שלו והתואר שהוא נותן. לימודים לתואר במוסד לא מוכר יכולים ליצור בעתיד קשיים בקבלה לעבודה ובאפשרות ללמוד לתארים מתקדמים.לא כל מוסד לימודים המכנה את עצמו מכללה מלמד לימודים אקדמיים. כל בית ספר יכול לכנות את עצמו מכללה גם אם הוא מלמד ייצור נעליים למשל. 
 

2.תנאי קבלה- מוסד שבו תנאי הקבלה הם קלים הוא כנראה מקום שבו מעוניינים בכספכם מאשר בהשכלתכם וכך טיב התואר שתקבלו יהיה בהתאם. מוסד בעל תנאי קבלה ממוצעים או גבוהים הוא מוסד שמכבד את עצמו ובוחר את הסטודנטים שלו בקפידה. 

3. מיקום גיאוגרפי- אם אתם רוצים להמשיך לגור בבית או במקום מגורכם כדאי שמוסד הלימודים יהיה במרחק של לא יותר משעה על מנת שיהיה לכם זמן פנוי לעבודה, שיעורים ובילויים. במידה ואתם מעוניינים במוסד רחוק עליכם לבדוק האם קיימות בו מעונות או מגורים קרובים להשכרת דירה.

4.פרסום מחקרים- המוניטין של מוסד הלימוד נקבע בין היתר באיכות מרציו מחקריו ופרסום המחקרים שלו במגזינים ובעיתונים המובילים ביותר בארץ ובעולם. ישנם מוסדות המפברקים נתונים ומשקרים בנוגע לפרסומים אלו ולכן מידע כזה כדאי לא רק לבדוק בתוך המוסד עצמו אלא מחוצה לו. חפשו באינטרנט מידע על בית הספר מעיתונים, מגזינים או ספרים חיצוניים. 

5. בירור עם סטודנטים במקום - אין חשוב יותר מהתרשמות ממקור ראשון ובמצב זה התרשמות מסטודנטים שלומדים או למדו במקום בו אתה מעוניין ללמוד.כדאי לשאול על הרמה האקדמית, מרצים, קבלה למקומות עבודה לאחר סיום התואר, יחס המוסד לסטודנטים. 

6.הטבות לסטודנטים- כדאי לערוך בירור על ההטבות שמציע מקום הלימודים לסטודנטים שלו כגון, מלגות, הטבות בשכר לימוד, הלוואות בתנאים נוחים, מגורים, מתקני לימוד,שירות צבאי וכד'. 

7. חברים שלמדו במקום- כמו בעבודה כך גם בלימודים אין כמו מידע אישי לגבי איפה ללמוד ממישהו שאתה מכיר מקרוב. מישהו כזה יהיה האדם האובייקטיבי ביותר שתוכל לבקש לעצמך. חוץ מזה תמיד נחמד ללמוד עם אנשים שאתה מכיר שיוכלו לעזור ולתמוך בך גם בלימודים וגם מבחינה אישית במיוחד אם החלטתם ללמוד רחוק מהבית. 

בחירת מקום הלימודים יכולה להמשך זמן מה ולפעמים להיות קצת מעיקה ולכן קבעו מסגרת זמן בה תגיעו להחלטה תוך כדי בדיקה רצינית של כל הפרמטרים. הפעילו את רגליכם אם צריך ותבדקו מוסדות רלבנטיים גם אם הם נמצאים רחוק. בדיוק כמו בחירת בן זוג לחיים גם כאן הכי חשוב הקשיבו ללב שלכם ולאינטואיציה. אם מקום לימודים מסוים מעורר בכם תחושה לא נעימה אל תרשמו אליו כי התחושה הזו לא תשתנה. אם תגיעו בתחושה נעימה ללמוד כך תפיקו גם יותר תועלת בלימודים.


קישורים כלליים
מחשבון קבלה
פורום ייעוץ לימודי ותעסוקתי


***חייגו עכשיו וקבלו ייעוץ ללימודים בחינם לבחירת מוסד לימוד: 03-9700160.

סגור