מגמות ושינויים במערכת החינוך בתחום לימודי האנגלית

מגמות ושינויים במערכת החינוך בתחום לימודי האנגלית

לימודי האנגלית במוסדות החינוך השונים עברו שינויים רבים במהלך השנים. ערכה העולה של ידיעת השפה האנגלית, הן בחיי יום יום לצורך תקשורת קלה עם אנשים לכל העולם והן במישור המקצועי בשל ריבוי מקומות העבודה הדורשים את ידיעת השפה, סייעו לכך שהיא הפכה למקצוע חובה והחלה לחלחל גם למוסדות שלא לימדו אותה קודם, כמו חלק מלימודי הליבה של מוסדות חרדים.

השינוי בגיל החשיפה הראשונה לשפה האנגלית

מרבית השינויים בתוכנית לימודי האנגלית במערכת החינוך נבעו מהעובדה כי בעבר תלמידים נחשפו לראשונה לשפה האנגלית בכיתה ד' או ה', ולכן לא הכירו אפילו מספר מילים מצומצם בשפה קודם לכן. כיום, מספר רב של תלמידים מתוודע לשפה האנגלית לפני שהחלו ללמוד אותה בבית הספר היסודי.

כיום הילדים נחשפים לאנגלית באמצעות ההורים או קרובי משפחה אחרים, הדוברים את השפה לצרכי עבודה או לצרכים פרטיים. הם גם נחשפים לשפה באמצעות האינטרנט, הטלוויזיה והרדיו, ורוכשים את המילים הבסיסיות בשפה לפני תחילת לימודי האנגלית במערכת החינוך.

שינוי בהגדרת מטרות לימוד השפה האנגלית במערכת החינוך

בשנת 1994 נפגשה ועדה מיוחדת העוסקת בהקניית השפה האנגלית והגדירה מחדש את המיומנויות שהתלמיד נדרש לדעת על מנת לקבל בסיס איתן בשפה בצורה שיוכל להשתמש בה, או ללמוד אותה בהרחבה בהמשך. מלימוד בסיסי של אוצר מילים ושל דקדוק לפי תכנית הלימודים שלפני שנת 1994, בשנה זו הושם דגש מיוחד על ארבע המיומנויות הנדרשות בהכרת השפה: דיבור, הבנת הנשמע, קריאה וכתיבה. מעבר לשינוי בתוכנית הלימודים, גם בחינת הבגרות שונתה בהתאם על מנת שתבחן את רכישת ארבע המיומנויות השפתיות.

התניית לימודי אנגלית כחלק ממערכת המימון של משרד החינוך למוסדות חרדיים

אחד השינויים המשמעותיים שהתרחשו בשנים האחרונות הוא התניית מימון מרכזי לימוד תורניים וחרדיים בלימוד ארבעת מקצועות הליבה – מתימטיקה, אנגלית, מדעים ומחשבים. מוסדות שלא לימדו מקצועות אלה זכו למימון חלקי בלבד ממשרד החינוך. במהלך השנים הוויכוח הפך פוליטי, במיוחד סביב המחלוקת הנוגעת לצורך בלימודי אנגלית על ידי תלמידים חרדים. הטענה כנגד משרד החינוך הייתה שהשפה האנגלית אינה נמצאת בשימוש על ידי חרדים, ולכן אין חובה ללמדה.

בשנת 2013 קוצצו תקציבי המוסדות הדתיים בפעם השנייה בשל אי עמידה בתנאי הסף של מוסד מוכר (כלומר, לימודי מקצועות הליבה), וחשיבות השפה האנגלית גם עבור המוסדות החרדיים עלתה לכותרות שנית.

מה צופן העתיד בתחום לימודי האנגלית בבתי הספר?

לסיכום, נראה כי  לימודי אנגלית יהפכו למשמעותיים  יותר בתוך מערכת השעות גם בחינוך החרדי, וידיעת השפה האנגלית תהפוך לחובה בכל חלקי האוכלוסייה. מערכת החינוך תעלה את כמות השעות המוקדשות ללימודי אנגלית בבתי הספר, ותלמידים רבים יותר ייגשו לבחינת הבגרות באנגלית ברמה של חמש יחידות, במיוחד אם היום תלמידים מתחילים ללמוד את השפה כבר בכיתה א' או ב'.

הכתבה באדיבות ברלינגטון אינגליש 

       

תוצאות חיפוש בתחום

נמצאו 5 מוסדות לימוד ובהם 14 מסלולי לימוד
עיין ברשימת המוסדות האקדמיים בהם תרצה ללמוד. השאר פרטים ונציג המוסד המבוקש ייצור עמך קשר בהקדם:
אוניברסיטת חיפה
קידום המצוינות האקדמית לכל סטודנט באמצעות יחס פרטני ואישי
כתובת: הר הכרמל, חיפה, 31905
רוצה שיתקשרו אליך?
קיים מסלול אחד
היחידה ללימודי המשך וללימודי חוץ של אוניברסיטת חיפה
מיומנויות וכישורים מקצועיים בתחומי המִנהל, הניהול, הרוח, החברה והאמנות
כתובת: אוניברסיטת חיפה, היחידה ללימודי חוץ, הר הכרמל, חיפה 31905
רוצה שיתקשרו אליך?
קיימים 3 מסלולים
אנגלית עסקית ומסחרית
אנגלית מדוברת ברמה בינונית
אנגלית למתקדמים
המכללה האקדמית בית ברל- הפקולטה לחינוך
המכללה האקדמית בית ברל
כתובת: בית ברל
רוצה שיתקשרו אליך?
קיימים 2 מסלולים
בית הספר האמריקאי ללימודי אנגלית
הכנה לכל המבחנים הנדרשים ללימודים בחו"ל
כתובת:
רוצה שיתקשרו אליך?
קיימים 7 מסלולים
לימודי אנגלית
אנגלית למתחילים
אנגלית מדוברת
קורס אנגלית אקדמית
אנגלית עסקית
קורס כתיבת חיבורים אקדמיים באנגלית
אנגלית למבוגרים
applywave
כל הפתרונות ללימודים בחו"ל
כתובת:
רוצה שיתקשרו אליך?
קיים מסלול אחד
 
 
בעמוד זה נמצאים 14 מסלולי לימוד בתחום קורס אנגלית, ב-5 מוסדות לימוד ברחבי הארץ. מעוניין בקורס אנגלית אך מבולבל? לא יודע במה לבחור?
מלא פרטיך ונציג המוסד יצור עימך קשר בהקדם
שם מלא: דוא"ל:
טלפון נייד: עיר:
ת.ז:
סוג תואר:
אני מאשר את התקנון
צרו איתי קשר
פנייתך נשלחה
מבצע שליחה...
סגור