הבלוג של יובל

הבלוג של יובל

פרק 7: לפעמים החגיגה נגמרת

שלום חברים, בבלוגים הקודמים שיתפתי אתכם בחוויות שלי, דיברתי על הקורסים שאהבתי (ועל אלו שפחות), על דרך הלמידה שלי, על מקומות שעבדתי בהם, על החברים שהכרתי וגם קצת על הזוגיות שהגיעה במהלך הדרך. כשלוש שנים וקצת הייתי באוניברסיטה הפתוחה, הצעד הגדול ביותר שלקחתי בחיי עד כה. האמת, לא ראיתי את עצמי כסטודנט, אף פעם לא ממש אהבתי ללמוד, אבל עכשיו אני יכול לעמוד (ואפילו בגאווה) ולהגיד: יש לי תואר ראשון!

בבלוג האחרון שלי אני רוצה לתת לכם כמה טיפים אחרונים איך לעבור את התואר שלכם בשלום.

תלמדו מה שאתם אוהבים

להתחיל ללמוד זה תמיד טוב, אבל רק מהסיבות הנכונות ולא בגלל שהמשפחה לוחצת, והחברים כבר אוטוטו מסיימים את התואר שלהם. עצה שלי, תעשו זאת בזמן שלכם ורק כשאתם מוכנים לכך! זה שאתם רואים את האנשים סביבכם לומדים לא אומר שזה הדבר הכי נכון לעשות כרגע. שלא תבינו לא נכון: אני מאוד ממליץ ללמוד, אבל לפני הכול תעשו את השיקולים שלכם, והכי חשוב תלמדו משהו שאתם אוהבים ומתחברים  אליו.  תתחילו ללמוד בלב שלם את המקצוע שבחרתם ולא רק כדי לומר "התחלתי ללמוד".  

אז איפה ללמוד?

השאלה שצצה הכי הרבה אצל חברים שלי כשהתחלתי ללמוד, הייתה למה בחרת באוניברסיטה הפתוחה? למה לא הלכת למוסד אקדמאי שלומדים במסגרת יומיומית ומהלך התואר כבר בנוי? אז קודם כל, התשובה היא בגוף השאלה, אני לא מסתדר כ"כ עם מסגרות, בנוסף אני אוהב להיות עם יד חופשית, לדעת שאם הסמסטר הזה אני רוצה ללמוד מספר מסוים של קורסים זה מה שאני אעשה. אבל זה לא היה השיקול היחיד, אני הייתי לחוץ ללמוד ישר אחרי הצבא, לא היה לי את הרצון או הזמן להתחיל ללמוד פסיכומטרי כדי להתקבל למוסדות אקדמאיים שדורשים זאת. האם זאת הייתה טעות? רק הזמן יגיד.

הבחירה היא בידיים שלכם, המסגרת של האוניברסיטה הפתוחה לא מתאימה לכולם, אני ראיתי סטודנטים באים והולכים במהלך סמסטר כי תכנית הלימודים לא הכי התאימה להם. הם לא הסתגלו ללמידה עצמית בבית (והרבה) או שהם העדיפו מסגרת יום-יומית. בחרתם מה ללמוד? מעולה! עכשיו תבחרו איפה, אתם רוצים להמשיך לעבוד משרה מלאה ורוצים ללמוד פעם בשבוע? האוניברסיטה הפתוחה היא התשובה. אם יש לכם עזרה כספית בתואר, או שהעבודה העכשווית שלכם היא משמרות של כמה פעמים בשבוע, יש לכם את האפשרות ללמוד במוסד אקדמאי אחר בעל מסגרת לימודים יום-יומית. הבחירה היא שלכם. תעשו את כל השיקולים הנכונים ותחליטו כי סך הכול אתם הולכים לבלות שם כמה שנים.

אז אתם רשמית סטודנטים

בחרתם מה ללמוד, בחרתם את מוסד הלימודים. עכשיו נשאר החלק הכי כיפי בתואר, הלמידה עצמה. גם אם ההתחלה קצת קשה, אל תחשבו שזה ילווה אתכם כל התואר, נכנסתם למוסד אקדמאי, ברור שיהיו קשיים בהתחלה... הדבר הכי חשוב שאני יכול להגיד לכם זה - קחו הכול בקלות, התחלתם ללמוד עיצוב וקיבלתם ביקורות רעות? זה רק ידרבן אתכם בהמשך, הממ"ן הראשון שלכם בפתוחה נכתב לא טוב? תבקשו ממ"ן ממישהו שקיבל ציון טוב ותראו את דרך הכתיבה. הדברים הקטנים הם אלו שיביאו לכם את המוטיבציה, הרצון, ההתמדה והיכולת להצליח בהמשך. והכי חשוב – תגיעו עם אנרגיות חיוביות!

מאחל לכם רק טוב בהמשך, שלכם יובל.

 

סגור