על בחינת ה TOEFL

על בחינת ה TOEFL

מטרת מבחן טופל (TOEFL) הוא להעריך את רמת האנגלית של אנשים ששפת האם שלהם אינה אנגלית.

מטרת מבחן טופל (TOEFL) הוא להעריך את רמת האנגלית של אנשים ששפת האם שלהם אינה אנגלית. מבחן הטופל נדרש כחלק מתנאי הקבלה לאוניברסיטאות בארה"ב וברחבי העולם בנוסף לשימושו בסוכנויות ממשלתיות, תוכניות מלגה, סוכנויות למתן רישיונות וסוכנויות הסמכה.

 

 מבחן טופל בודק את המיומנות בשפה האנגלית בקריאה, שמיעה, כתיבה ודיבור.

מבחן IBT) TOEFL  )- הדור הבא של מבחן הטופל כבר כאן. מבחן הTOEFL iBT נכנס בתחילת חודש אוקטובר לתוקף והופף להיות הגרסה היחידה של מבחן הTOEFL שניתן בארץ.השימוש במבחן החל כבר בחלק מארצות אירופה ולפי הדיווחים שקבלנו מנבחנים נגשו למבחן בגרסה החדשה מבחן זה הינו מבחן קשה יותר. המבחן כולל גם חלק הבוחן את כישורי השיחה של הנבחן. הוספת חלק הדיבור בבחינה מאפשר למוסדות הלימוד לקבל מידע טוב יותר לגבי יכולתם של תלמידים לתקשר בסביבה אקדמית ואת מידת היכולת  שלהם לעבודת צוות בקורסים אקדמאיים.

בספטמבר 2005, מבחן ה-TOEFL עבר שינויי משמעותי במבנהו ואופיו. הגרסה החדשה של הTOEFL הגיעה לישראל באוקטובר 2006, וכעת זו הגרסה היחידה שניתן להבחן בה בארץ.

  ביקשנו מהמחלקה הפדגוגית בבית הספר האמריקאי ללימודי האנגלית, המתמחה בהכנה לבחינה, והנו מרכז רשמי של ה-ETS, העורך את הבחינה,  להסביר לנו על הבחינה החדשה ועל ההבדלים בינו לבין הבחינה הקודמת:

 הגרסה החדשה נערכת דרך האינטרנט, והיא ארוכה יותר, ומורכבת הרבה יותר מהגרסאות הקודמות לה. מבחן הTOEFL מחובר על ידי מרכז הETS (Educational Testing Service), ארגון ללא כוונת רווח שמיקומו בניו ג´רזי, ארה"ב. מבחן הTOEFL הוא מבחן האנגלית הפופולארי ביותר בעולם. משנת 1964, נבחנו בו למעלה מ20 מליון בני אדם. ניתן להבחן במבחן הTOEFL ביותר מ-180 מדינות ברחבי העולם, מה שהופך אותו למבחן עם הנגישות הגדולה ביותר בעולם. הגרסה החדשה, שנערכת דרך האינטרנט, תאפשר ליותר אנשים להבחן במבחן. למעלה מ-5000 מוסדות שונים ברחבי העולם (ארה"ב, אוסטרליה, סינגפור, יפן, קוריאה, קנדה) נעזרים במבחן כדי למיין מועמדים.

 

 

המבחן בוחן את יכולתו של הנבחן להסתדר בסביבה אקדמית דוברת אנגלית. חלק הדיבור בודק את יכולת הדיבור של הנבחן בסביבה אקדמית, וחלק הכתיבה וההאזנה בוחנים את יכולתו של הנבחן לשלב בין כישוריי שפה שונים ברמה אקדמית.

מטרת המבחן היא לראות כיצד אנו באמת משתמשים בשפה האנגלית על כל מרכיביה.

בעבר לימודי השפה התרכזו בלימוד על השפה(בעיקר דקדוק), ונבחנים קיבלו ציונים גבוהים מבלי שידעו כיצד להשתמש בשפה. המבחן החדש בודק כיצד הנבחן ישתמש באנגלית בסביבתו החדשה.

רפי בעדני, מנכ"ל בית הספר האמריקאי, מודה, כי כיום קשה יותר מבעבר להתכונן לבחינה, "הבחינה היא היום יותר מורכבת ונערכת על גבי מחשב, ועל כן יש חשיבות עליונה להתנסות בבחינה בתנאי אמת אל מול מחשב. מי שלא מתורגל בקריאה מול מחשב ודיבור לתוך מיקרופון ממוחשב יתקשה להצליח בבחינה אם הוא לא דובר אנגלית שפת אם. לעומת זאת, מי שמתכונן בזירה ממוחשבת לבחינה ומתרגל מבחנים ממוחשבים באורך מלא יגלה כי המבחן אינו כה קשה ויוכל להצליח בבחינה.
 

סגור