תואר שני במדעי הדתות

תואר שני במדעי הדתות

מדעי הדתות - לא לדתיים בלבד!

מדעי הדתות. כן, יש דבר כזה... מסלול הלימודים הוא לתואר שני וקיים באוניברסיטת תל אביב וכן באוניברסיטת חיפה . מדובר בתכנית לימודים מעניינת מאוד שכוללת את השפעות הדתות השונות על דרכי חיינו, והכוונה אינה רק לדת היהודית אלא גם הנוצרית, הבודהיסטית והמוסלמית.

מדעי הדתות - מה לומדים?

הנושאים באמת מרתקים ובין היתר מתייחסים לתופעת פיגועי הטרור ממניעים דתיים, השיבה לדת, חדירת הדתות מן המזרח לעולם המערבי והשפעתם, בחינת היחסים בין דת למדינה וכן בין תרבות ודת. תכנית ייחודית זו בוחנת באופן מעמיק ובדרך השוואתית את כלל התופעות הדתיות שמשפיעות על חיינו האוניברסליים ובכללם דתות העולם העתיק, דתות 'העידן החדש' ודתות מזרח אסיה.

מטרת תכנית הלימודים, מעבר לעניין הרב והמרתק שהיא מעוררת, היא לעודד קיום שיח בין דתי פלורליסטי וביקורתי ולהרחיב את הידע ויכולת הניתוח של הלומדים במסלול זה.

את התכנית ניתן ללמוד באוניברסיטת תל אביב בשני מסלולים, האחד בחירת תחום התמחות- מסלול דת השוואתי והשני- מסלול לדתות זמננו. דרך הלמידה היא בחינת ההיסטוריה תוך ניתוח השוואתי של התופעות שהתרחשו בה, תוך התמקדות בספרות, שפת הביטוי כמערכת תרבותית והכרה מעמיקה של הדתות. התיאוריות שילמדו יעסקו בתחומי דעת נוספים ובהם סוציולוגיה, אנתרופולוגיה ופסיכולוגיה.

מבנה התוכנית

באוניברסיטת חיפה התואר נקרא 'היסטוריה עם התמחות במדעי הדתות' ותכנית הלימודים מאפשרת הרחבה והעמקת הידע בתופעות ומסורות דתיות תוך לימודים השוואתיים ואפשרות להתמחות באחת מן הדתות המזרחיות והפגאניות.

באוניברסיטת ת"א, מלבד לימודי הליבה, יש לבחור התמחות באחד מן המדורים:

  • מדור לימודי יהדות

הלימודים בהם מתמקדים בהיכרות עם לימודי היהדות בתחום אחד או יותרו תוך ייצוג רחב של נושאים וגישות. הלימוד משלב עיון הגותי, חקירה פילולוגית והתפתחות היסטורית. לימוד המקורות נעשה בשיטה ביקורתית והיסטורית-פילולוגית.

  • מדור ללימודי נצרות

הלימודים בהם מתמקדים בהכרת הנצרות, התרבות, תולדותיה, ועולמה החשבתי במזרח ובמערב מנקודת מבט של חקר הדת, כמו כן התייחסות לצמיחתה של הנצרות מתוך היהדות והתפתחותה כדת עצמאית למקומה המרכזי בתרבות המערבית וכן בחקר הנצרות בארץ-ישראל.

  • מדור ללימודי האסלאם

הלימודים בהם מתמקדים בהכרת דת האסלאם מהיבטים שונים: תורות, אמונות, פולחנים, תולדות האסלאם, האסלאם הקלאסי, האסלאם בימינו, פלגים וזרמים באסלאם. הלימודים כוללים הן לימוד שפה והן שיעורים תמטיים בנושאים שונים.

  • מדור ללימודי דתות ותרבויות הודו וטיבט

הלימודים יעסקו בציוויליזציה ההודית והטיבטית על היבטיה השונים: דת, הגות, ספרות, לשונות היסטוריה ואמנות. כמו כן, סקירת התרבויות העתיקות הגובלות בהודו, כגון בורמה, אינדונזיה ועוד. הלימודים כוללים לימוד לשונות הסנסקריט והטיבטית ברמה של יכולת קריאת טקסטים קלאסיים, מבחר של טקסטים ספרותיים המייצג סוגי ספרות שונים , וכן שפות הודיות שונות וספרותן.

רבותיי, ההיסטוריה חוזרת

זה לא סוד שהדת והרוחניות מעסיקה את בני האדם מאז ומעולם ושאלות אוניברסליות באשר למשמעותה, היווצרותה והשפעותיה השונות צצות ועולות כל העת. ביטויי הדת ניכרים בכל הזמנים, דוגמות בולטות לכך הן אירועי 11/9 בארה"ב, נבואות החורבן ואפילו הביטלס, המדיטציה ואומניות הלחימה. בישראל, כמו בישראל, נוצרו ועדיין נוצרים קונפליקטים בין-דתיים ובין- תרבותיים כל העת ואולי זאת הדרך להבין את סיבת היווצרותם בצורה מעמיקה במיוחד.

מה עושים עם זה?

חלק מהיותנו ישראליים מחייב להתייחס לשאלת הפרקטיות ולהבין- מה עושים עם התואר הזה? ובכן, הלימודים מתאימים למי שמעוניין לעבוד כדיפלומט במשרד החוץ, לעסוק בתקשורת או תיאטרון, וכן למי שמעוניין להמשיך בלימודים מתקדמים באוניברסיטה או לעסוק בתחום המחקרי.

הסיפוק וההנאה מלימודי מסלול זה מובטחים!

 

 

תוצאות חיפוש בתחום

נמצאו 1 מוסדות לימוד ובהם 3 מסלולי לימוד
עיין ברשימת המוסדות האקדמיים בהם תרצה ללמוד. השאר פרטים ונציג המוסד המבוקש ייצור עמך קשר בהקדם:
אוניברסיטת חיפה
קידום המצוינות האקדמית לכל סטודנט באמצעות יחס פרטני ואישי
כתובת: הר הכרמל, חיפה, 31905
רוצה שיתקשרו אליך?
קיימים 3 מסלולים
תואר שני במחשבת ישראל
מקרא לתואר שני
תוכנית רודרמן בלימודי יהדות ארצות הברית ומדינת ישראל
בעמוד זה נמצאים 3 מסלולי לימוד בתחום תואר שני במדעי היהדות , ב-1 מוסדות לימוד ברחבי הארץ. מעוניין בתואר שני במדעי היהדות אך מבולבל? לא יודע במה לבחור?
מלא פרטיך ונציג המוסד יצור עימך קשר בהקדם
שם מלא: דוא"ל:
טלפון נייד: עיר:
ת.ז:
סוג תואר:
אני מאשר את התקנון
צרו איתי קשר
פנייתך נשלחה
מבצע שליחה...
סגור