קורס גינון או תואר באדריכלות נוף?

קורס גינון או תואר באדריכלות נוף?

קורס או תואר?

הן אדריכל נוף והן גנן עוסקים במלאכת עיצוב הגינה, שיקומה ותכנונה. אם כך, מה השוני ביניהם ומתי כדי להעדיף תכנית אחת על גבי השנייה? כל הפרטים המעניינים לפניכם.

מה בתכנית?

תחום הגינון, ובכללו אדריכלות הנוף, עוסק בעולם הנוי והגינון על היבטיו השונים. הקורסים המקצועיים של גינון מעניקים תעודת והכשרה מקצועית של משרד התמ"ת ואילו לימודי אדריכלות נוף מעניקים תואר בתחום. ובכן מה ההבדל הבולט ביניהם? עולם התכנים של קורס גינון (1 ו/או 2) כוללים סקירה של נושאים כדוגמת: סוגי קרקע והעבודה בהם, איכות המים, השקיה ובניית מערכות, סוגי צמחים ואופן הטיפול בהם, עונות שתילה אידאליות, הכנת הקרקע, גיזום, בוטניקת הצמח והעצים, תחזוקת גן, הדברה ועוד. התכנים נלמדים תיאורטית וכוללים עבודה מעשית בפועל. מלבד קורסי היסוד של גינון, ישנם קורסים נוספים בתחום, אך אלו מצריכים בסיס ידע בגינון.

לעומת זאת, לימודי אדריכלות נוף כוללים היבטים נוספים, מלבד הכרת עולם הבוטניקה ומתמקדים בנושאים של תכנון ועיצוב, אקולוגיה, משאבים טבעיים וכן הכרת תחומים הנושקים לבעלי מקצוע, עימם יצטרכו לעבוד בשיתוף פעולה ועפ"י תכנית העבודה שלהם כגון: מהנדסים, חשמלאים ועוד. ניתן לומר שחלק מעבודתו של גנן היא תכנון גן ואכן גם היבט זה נסקר בקורס, אולם אדריכל הנוף מתמקד בעיצוב ותכנון חללים בנוף ולכן לימודיו כוללים תכנון פיסי בפרויקטים שונים כגון: עיצוב גינות פרטיות, ציבוריות, מרחבי פארקים ומרחבים בעיר. אין ספק שמסלול הלימודים של לימודי אדריכלות נוף עמוס וקשה יותר, כיוון שגם הנושאים נרחבים ובהם: גיאומטריה תיאורטית, מבוא לתכנון, מבוא לתורת המבנה, נוף וסביבה, עיצוב, קול וחום, מדידה, בינוי ערים, תכנון נוף, תכנון יערות, אנרגיה ונוף ועוד.

מהם תנאי קבלה?

קורסי הגינון הבסיסים של משרד התמ"ת אינם מעמידים תנאי סף, אך אם בחרתם ללמוד קורס לגינון קהילתי או קורס גינון טיפולי וכדומה, קחו בחשבון שישנם תנאים מקדימים כגון קורס בסיסי בגינון או במקרה של קורס טיפולי, רקע טיפולי-פסיכולוגי.

המוסדות השונים מעמידים תנאי סף שונים ללימודי אדריכלות נוף, חלקם דורשים ציון משוקלל של תעודת הבגרות, ואחרים מחייבים פסיכומטרי. יש לבדוק היטב את תנאי הקבלה המשתנים בין מוסד אחד למשנהו.

כמה זמן?

לימודי אדריכלות נוף נמשכים כ-4 שנים בסופם מקבל הסטודנט תואר ראשון B.L.A באדריכלות נוף, אורך קורס גינון משתנה, אך בעיקרון נמשך מספר חודשים (כ 300 שעות לימוד), ובסיומו מוענקת תעודה מטעם משרד התמ"ת.

כמה עולה?

עלות לימודי קורס גינון 5,000- 6,000 ₪ עלות שנת לימודים של לימודי אדריכלות נוף 12,000 ₪ (אוניברסיטה מתוקצב).

יש עבודה?

בוגרי קורסי גינון יכולים להשתלב כגננים בחברות גינון, עיריות וגם כגננים פרטיים ולהציע שירותי גינון בבתים משותפים ובבתים פרטיים. מרבית האנשים דואגים לטפח את גינותיהם הפרטיות ובבתיהם המשותפים ורוצים גינה מסודרת ומטופלת. היום העמוס של האנשים העובדים לא מותיר להם זמן רב לעסוק במלאכה בעצמם ולפיכך רוב וועדי הבית ובעלי הגינות הפרטיות מחזיקים גנן לתחזוקה קבועה. גם אדריכלי הנוף משתלבים בעיצוב המרחבים הציבוריים והפרטיים ומועסקים, עפ"י רוב, בחברות בניה ומשרדי תכנון ואף במועצות/העיריות השונות, כמובן שגם עבורם האפשרות לעסוק בתחום באופן עצמאי פתוחה לחלוטין.

כמה מרווחים?

משכרותו של גנן שכיר נעה 5,000 – 7,000 ₪ , גנן עצמאי או מנהל פיקוח 8,000- 12,000 ₪ ומשכוורתו של אדריכל נוף שכיר  7,500 – 10,000 ₪ .

אדריכלות נוף ניתן ללמוד רק במוסד אחד בארץ: הטכניון - מכון טכנולוגי לישראל 


לתואר הנדסאי נוף ניתן ללמוד בבית הספר להנדסאים במכללת אשקלון

להתייעצות בפורום: פורום אדריכלות

לכתבות נוספות הקליקו כאן

 

סגור