לימודי ביבלותרפיה- נעים מאוד!

לימודי ביבלותרפיה- נעים מאוד!

מה לומדים בקורס ביבלותרפיה?

תכירו תחום חדש בטיפול- ביבליותרפיה שמו. בשנים האחרונות צץ לו בנחת תחום מסקרן ומעניין במיוחד שמטרתו טיפול באמצעות קריאה, כתיבה והמילה בכתובה בכלל. הביבליותרפיה היא גישה טיפולית שרואה במרחב הספרותי-טקסטואלי אפשרות לדיאלוג טיפולי איכותי. הביבליותרפיה מאפשרת למטפל להגיע את נבכי לב המטופל דרך נרטיב טקסטואלי ואמצעים אומנותיים בספרות. הטקסטים בהם נעשה שימוש הם מגוונים וכוללים פרוזה, שירה, יומן, מחזה, סיפור ילדים, אגדות ומה לא? הדגש הוא על עוררות העולם הפנימי של כל אדם ושיקוף תחושותיו ופחדיו דרך הטקסט בגישה לא ישירה ולא מאיימת. העבודה הטיפולית שנעשית דומה בהווייתה לדרכי טיפול אחרות מתחום היצירה כדוגמת טיפול באומנות, טיפול בדרמה, טיפול במוסיקה וכדומה.

מטרת הטיפול

הביבליותרפיה מקרבת את המטופל לתחושותיו, מעמתת אותו עם השלכות פחדיו ומאפשרת לו להבין ולפתור את קשייו וכל זאת בעזרת הטקסט.  הטיפול נעשה באופן קבוצתי או יחידני ובהתאם למטופל, מצבו והעדפתו האישית.

טיפול בילדים

הביבליותרפיה יעילה לכל הגילאים וניתן למקד אותה לפי רמת וגיל המטופל. עבור הילדים מציע עולם הספרות שפע של שירים וסיפורים שמבטאים כמעט כל רגש, תחושה וסיטואציה אפשרית בחיי הילד. דבר זה יכול לעזור ולהקל על המטפל להגיע אל עולמו הפנימי של הילד בקלות יחסית ועל ידי הכוונה מודעת לפי נושא הסיפור. לדוגמא: הצטרפות אח חדש למשפחה, מי לא מכיר את 'ספר הפילפילים' המפורסם של אלונה פרנקל? וכמובן שיש עוד הרבה ספרים בנושא הפופולרי הנ"ל, שמאפשרים למטפל דיאלוג ובמה לטיפול. דוגמא אחרת היא בתחום האוטיזם: 'המקרה המוזר של הכלב בשעת לילה' / מארק האדון, הספר נכתב במהדורה למבוגרים וגם לבני נוער וכך מאפשר דיאלוג גם בנושא מורכב יחסית. יש עוד הרבה דוגמות לטקסטים יעילים וטובים והחוכמה כמובן היא לדעת לעשות בהם שימוש נכון ומשכיל שיתאים למטופל הספציפי.

קהל יעד, מטרת תכנית לימודי ביבליותרפיה ותכניה

התכנית מיועדת לבעלי תואר ראשון בפסיכולוגיה, עבודה סוציאלית או מקצוע טיפולי אחר וכן לבעלי תואר ראשון בחינוך ובספרות. התכנית כוללת נושאים כדוגמת: פסיכותרפיה, ספרות ופסיכולוגיה, דרכים יצירתיות לקשר עם המטופל, כתיבה, הביטים תרפויטיים בטקסט ובכתיבה, ניתוח שירים וטקסטים ספרותיים, בחירת טקסטים לטיפול, הליך הכתיבה, עולם המטפל, עבודה עם נוער, ילדים ומבוגרים, תיאוריות אישיות ועוד. משך הלימודים כשלוש שנים.

לימודי הביבליותרפיה מקנים התייחסות למילים כאמצעי ריפוי, לקריאת ספר כאמצעי ניחום ולכתיבה ככלי משחרר ומקדם תובנות. מטפלים שיבחרו את שיטת הטיפול הזו, חייבים להיות אוהבי ספרות/כתיבה/המילה כיוון שהחיבור לעולם הקסום של הטקסט, על היבטיו השונים, מחייבים חיבור רגשי של האדם המטפל על מנת שיוכל להצליח בעבודתו עם מטופליו.

עבודה

התחום הטיפולי פורח כבר שנים והביבליותרפיה מהווה עוד אספקט חשוב בו ואפשרות להתחבר לעולם הקרוב של המטופל. כמו שמטפלים רבים בתחום ההבעה והיצירה מוצאים את דרכם המקצועית ומתפרנסים ממנה במגזר הפרטי והציבורי, כך גם מטפלים בתחום הביבליותרפיה מוצאים את מקומם. החידוש והעניין שבתחום הטיפולי החדש מעצים את הדרישה למטפלים בתחום ומטפלים ביבליותרפיה נקלטים בשמחה בשוק העבודה.

 

תוצאות חיפוש בתחום

נמצאו 7 מוסדות לימוד ובהם 8 מסלולי לימוד
עיין ברשימת המוסדות האקדמיים בהם תרצה ללמוד. השאר פרטים ונציג המוסד המבוקש ייצור עמך קשר בהקדם:
המכללה האקדמית תל חי
מכללת תל חי
כתובת: ד. נ. גליל עליון 12210 . אצבע הגליל - צפונית לקרית שמונה וסמוך לקיבוץ כפר גלעדי
רוצה שיתקשרו אליך?
קיים מסלול אחד
כישורי למידה - המרכז לקידום תפקודים
מרכז ארצי של יישומי הגישה הנוירו-התפתחותית-תפקודית
כתובת: סניף מרכז: יגאל אלון 123 ת"א, סניף דרום: מכללת מכלול, משואות יצחק (ליד קרית מלאכי).
רוצה שיתקשרו אליך?
קיים מסלול אחד
היחידה ללימודי המשך וללימודי חוץ של אוניברסיטת חיפה
מיומנויות וכישורים מקצועיים בתחומי המִנהל, הניהול, הרוח, החברה והאמנות
כתובת: אוניברסיטת חיפה, היחידה ללימודי חוץ, הר הכרמל, חיפה 31905
רוצה שיתקשרו אליך?
קיים מסלול אחד
בית הספר לאמנות, חברה ותרבות ספיר
גישה רב תחומית ורב תרבותית
כתובת: ד.נ. אשקלון 79165, אשקלון, 79165
רוצה שיתקשרו אליך?
קיים מסלול אחד
 
 
מכללת הנות
יוצקים משמעות לשעות הפנאי
כתובת: רחוב הנשיא 57, חדרה
רוצה שיתקשרו אליך?
vatikim
קיים מסלול אחד
בעמוד זה נמצאים 8 מסלולי לימוד בתחום קורס תרפיה, ב-7 מוסדות לימוד ברחבי הארץ. מעוניין בקורס תרפיה אך מבולבל? לא יודע במה לבחור?
מלא פרטיך ונציג המוסד יצור עימך קשר בהקדם
שם מלא: דוא"ל:
טלפון נייד: עיר:
ת.ז:
סוג תואר:
אני מאשר את התקנון
צרו איתי קשר
פנייתך נשלחה
מבצע שליחה...
סגור