לימודי פרמקולוגיה ורוקחות קלינית

לימודי פרמקולוגיה ורוקחות קלינית

כל המידע על לימודי פרמקולוגיה ורוקחות קלינית: תוכנית לימוד, מוסדות לימוד, עלויות, אפשרויות תעסוקה ועוד

ענף הרוקחות הנו תחום מרתק ונחשק. היכולת לפתח ולייצר תרופות אשר מסייעות לאדם להתמודד עם מכלול בעיות רפואיות, מושכת רבים המעוניינים להשאיר את חותמם בתחום המחקר הרפואי. על רקע זה, צצו בשנים האחרונות מסלולי לימוד לפרמקולוגיה ורוקחות קלינית, ומכשירים את דור העתיד.

מהי פרמקולוגיה?

פרמקולוגיה ("תורת התרופות") היא תחום ברוקחות אשר עוסק בחקר ההשפעה של התרופות על היצורים החיים, ובכלל זה האדם. תחום זה נחשב למרכזי ביותר במדעי הרפואה, והוא כולל כמה היבטים.
בעוד שפרמקולוגיה ביסודה עוסקת בהבנת מנגנוני הפעולה של התרופות על היצורים החיים, ההיבט הקליני שלה כולל ניסוי של התרופות במגוון חוליים.

על לימודי פרמקולוגיה ורוקחות קלינית

תכלית הלימודים במסלול זה מגוונת. הסטודנטים בקורסים השונים לומדים, כשלב ראשון, על דרכי הפעולה של התרופות השונות, מערכות הגוף השונות, דרכי צריכת תרופות, ניסוין על בעלי חיים או האדם, תופעות הלוואי הנוצרות וכן נושאים אחרים.
ניתן להירשם אל המסלול במגוון מוסדות להשכלה גבוהה, ובכלל זה מכללת הדסה ירושלים, האוניברסיטה העברית בירושלים, הטכניון, אוניברסיטת בן גוריון בנגב, מכללת רידמן לרפואה משלימה ונוספים.
במרבית המוסדות, אורך הלימודים הנו שנה אקדמית אחת. שכר הלימוד משתנה, ונע לרוב בין 10,000 ל-15,000 ש''ח.

למי מיועדים הלימודים?

לימודי פרמקולוגיה ורוקחות קלינית מיועדים בראש ובראשונה למועמדים בעלי תואר רלוונטי  וניסיון אקדמי בתחום קרוב. בין התחומים הללו, ניתן להזכיר רוקחות, סיעוד, הנדסה רפואית, רפואה משלימה ותחומים אחרים. לכן, חלק מהמוסדות דורשים תואר אקדמי ממוסד מוכר להשכלה גבוהה.
גם קבלה של מועמדים חסרי ניסיון אקדמי רלוונטי, תהיה אפשרית במקרים מסוימים.
במצב כזה, על המועמדים להיות מצוידים בתעודת בגרות מלאה בממוצע גבוה, וכן בציון פסיכומטרי העומד בחתך הקבלה. מעבר לכך, ברוב המקרים נדרשים המועמדים השונים לעבור ראיון קבלה אישי.

התכונות המסייעות להצלחה בלימודים

גם אם המועמד הצליח לעמוד במשימה הלא פשוטה של קבלה ללימודים, הרי שאם הוא מעוניין להצליח בהם- רצוי שיהיה בעל מספר כישורים אישיים. הדבר הראשון הנדרש הוא זיקה למדעי הרפואה. המועמד צריך להיות בעל יצר סקרנות טבעי ויכולת חשיבה לטווח הרחוק.
מכיוון שהלימודים כוללים ידע תיאורטי ומעשי מגופים שונים, נדרשת מהסטודנטים היכולת לנתח מספר מערכות בו זמנית. דגש מרכזי מושם גם על הפן הריאלי, כך שחשיבה אנליטית המתנהלת בקלות עם מספרים וחישובים תהווה יתרון משמעותי.

אפשרויות התעסוקה בסיום הלימודים

בתום לימודי פרמקולוגיה ורוקחות קלינית, מספר אופציות פתוח בפני הבוגרים. באפשרותם לשמש כמפתחי תרופות או כחוקרים קליניים, בין היתר בשלל מוסדות רוקחות וגופים טכנולוגיים לייצור ופיתוח תרופות.
השכר, במקרים אלה, נאה בהחלט. פרמקולוג חסר ניסיון מרוויח שכר התחלתי של כ-8,000 שנים. לאחר מספר שנות עבודה השכר יעלה לכ-12,000 ש''ח, כאשר בכיר במקצוע יקבל שכר גבוה מסכום זה בשיעור ניכר.

סגור