לימודי קרימינולוגיה קלינית לתואר שני

לימודי קרימינולוגיה קלינית לתואר שני

מידע מקיף על קרימינולוגיה קלינית לתואר שני: נושאי לימוד, מוסדות לימוד, תנאי קבלה, עלויות, ואפשרויות תעסוקה בתחום

לימודי קרימינולוגיה קלינית הנם לימודים מתקדמים אשר במהלכם עוברים הסטודנטים הכשרה לצרכי התמחות כקרימינולוגים קליניים, על מנת שישתלבו בעתיד בתחומי האכיפה, הענישה ותחום בריאות הנפש בכללו.
חשוב לדעת כי לאחרונה הכנסת העבירה תיקון לחוק הסדרת העיסוק במקצועות הבריאות, ובכך לראשונה הוסדר מעמד הקרימינולוגיה הקלינית מבחינה חוקתית. משמעות המהלך, היא מתן תוקף מקצועי מוגדר, לטובת המועמדים בהווה והבוגרים לעתיד.

הנושאים הנלמדים בתואר שני בקרימינולוגיה קלינית
להבדיל מהתואר הראשון, אשר מאפשר לסטודנטים להכיר את רזי התיאוריות הקרימינולוגיות והבסיס התיאורטי המסייע להבנתן, התואר השני מעשי הרבה יותר, והדגש בו הוא על ההיבט המעשי והמחקרי.
במסגרת תואר נלמדים נושאים כגון היבטים בפסיכותרפיה, כלים לאבחון, פסיכופתולוגיה וסוגיות מתודולוגיות שונות.

למי מיועדים הלימודים?
בראש ובראשונה, לימודי קרימינולוגיה קלינית לתואר שני מיועדים לסטודנטים אשר באמתחתם כבר תואר ראשון בקרימינולוגיה במוסד אוניברסיטאי מוכר. יש להדגיש כי סטודנטים בוגרי החוג לפסיכולוגיה, או כאלה אשר רכשו את השכלתם במכללה יידרשו לעבור שנת השלמה.

תנאי הקבלה לתואר שני בקרימינולוגיה קלינית
המוסד המרכזי כיום אשר מאפשר לימודי קרימינולוגיה קלינית לתואר שני הוא אוניברסיטת בר אילן. אוניברסיטאות אחרות, דוגמת אוניברסיטת חיפה והאוניברסיטה העברית, מציעים התמחויות אחרות בקרימינולוגיה.
באשר לדרישות הקבלה, הרי שהן אינן פשוטות כלל. נדרש מהמועמדים להיות בעלי ממוצע של 85 לפחות בלימודי התואר הראשון. מעבר לכך, על המועמדים לעבור ראיון קבלה אישי, בו הם יישאלו, בין היתר, על מטרותיהם במהלך התואר השני. נדרש מהם גם להוסיף לבקשת הקבלה המלצות מפורטות של מרצים מהתואר הראשון. זהו חוג יוקרתי אשר מנפק מספר מועט של בוגרים מדי שנה.

משך זמן הלימודים
במרבית המקרים, לימודי תואר שני בקרימינולוגיה קלינית אורכים כשנתיים. היקף הלימודים משתנה בהתאם למסלול ההתמחות, כאשר בכל המקרים נדרש מהסטודנטים לכתוב עבודת מחקר (תזה) בשנה השנייה ללימודים.
באשר לשכר הלימודים- הרי שהוא שווה ערך לשכר האוניברסיטאי הנהוג ללימודי תואר שני, כלומר, כ-12,000 ש''ח לשנת לימודים אחת. כמובן שהשגת מלגות מחקר מטעם גופים שונים אפשרית בהחלט, ומקלה מאד על הנטל שבתשלום שכר הלימוד.

השימוש בתואר שני בעולם שמחוץ לאוניברסיטה
תואר שני בקרימינולוגיה קלינית פותח לא מעט דלתות עבור המסיימים אותו, בפרט לאור התיקון החדש במקצועות הבריאות. בוגרי התואר הנם קלינאים מוסמכים בהשכלתם, ויכולים לעסוק בכל היבט של בריאות הנפש, ובפרט בטיפול באוכלוסיות קצה כגון פושעים ועברייני מין.

אז איפה ניתן למצוא עבודה?
באפשרותם של בוגרי תואר שני בקרימינולוגיה קלינית להשתלב בעבודה במערכות אכיפת החוק ובכוחות הביטחון (דוגמת המשטרה ושירות בתי הסוהר), בארגוני שיקום שונים המסייעים בין השאר לנוער בסיכון ונפגעי פגיעות מיניות, וכן לעסוק בתפקידי הוראה ומחקר בתחום.
ההכנסה הממוצעת במשרות האלה גבוהה באופן יחסי, כאשר נכון לומר כי מי שיבחר להשתלב במערכות טיפוליות ממוסדות ישתכר פחות מבוגר שימצא את מקומו במסגרות פרטיות.

סגור