תכנון ובקרה - קורס ניהול פרוייקטים

תכנון ובקרה - קורס ניהול פרוייקטים

מידע מקיף על קורס ניהול פרוייקטים, תכני לימוד, שכר לימוד, מוסדות לימוד, הכנסה פוטנציאלית ועוד


בעולם הכלכלי בן-ימינו, מרבית הארגונים והחברות מתנהלות על פי פרויקטים. כשלכל משימה בארגון יש את הזמן והתקציב המוקצים לה, גדלים הסיכויים לביצועה על הצד הטוב ביותר. מטעם זה, משמעות כבדת משקל מוטלת על ניהול נכון של פרויקטים.
כדי לענות על צורך זה, חברות ומוסדות רבים במשק הישראלי מעסיקות מנהלי פרויקטים במשרה מלאה, אשר אמונים על ביצועו של פרויקט החל בתכנון וכלה בביצוע על שלביו. על מנת למלא בהצלחה את תפקיד מאתגר זה, מגוון מוסדות להשכלה גבוהה מציעים לימודים מתמחים בנושא.

תכני הקורס

קורסים המתמחים בניהול פרויקטים, מכסים מספר רחב של נושאים, כאשר המרכזיים בהם הינם: התנעת פרויקט, הערכות וסיכונים, בקרת איכות, הגדרת יעדים, מונחים פיננסיים, ניהול תקשורת בפרויקט, עבודת צוות ונוספים.
בעוד שנושאי הליבה נותרים דומים במסלולים השונים, מעניין לראות כי אורכם לא קבוע. בעוד שישנם קורסים האורכים מספר חודשים וכוללים עד 60 שעות לימודים אקדמיות, אחרים נמשכים שנה, והיקפם גדול פי שניים או שלושה מהאחרים. 

היכן ניתן ללמוד קורס ניהול פרוייקטים?
בין מוסדות ההשכלה הגבוהה אשר מציעים כיום קורס ניהול פרויקטים, ניתן למנות את היחידה ללימודי המשך וללימודי חוץ של הטכניון בירושלים, המרכז הישראלי לניהול, המכללה העסקית של איגוד לשכות המסחר, המכון הטכנולוגי חולון וכן מוסדות נוספים. 
עלות הלימודים משתנה בהתאם להיקפם. בעוד שמחירו של הקורס הבסיסי ביותר יהיה כ-1,500 ש''ח, קורסים אחרים ידרשו תשלום של שכר לימודי אוניברסיטאי, ואף מעבר לכך.

הרקע הדרוש ללימודים בתחום

בראש ובראשונה, מיועד קורס ניהול פרויקטים לבעלי תואר אקדמי בתחומים קרובים כגון כלכלה או מנהל עסקים וכן עובדים האמונים על פרויקטים במקום העסקתם, ומעוניינים לשפר את הידע והביצועים שלהם. לא פעם, מועמדים העונים על תנאים אלה מקבלים עדיפות בקבלה לקורס.
במקרים אחרים, תעודת בגרות מלאה, ציון פסיכומטרי העומד בחתך הקבלה של המוסד ומעבר ראיון אישי יהיו דרישות כניסה מקובלות בהחלט.

התכונות המסייעות להצלחה בלימודים
על מנת לעשות חיל בקורס ניהול פרוייקטים, רצוי שהסטודנטים יהיו מצוידים במספר תכונות אישיות חשובות. מכיוון שהלימודים כוללים נושאים מתחומי הכלכלה, הניהול והפסיכולוגיה, למשל, עליהם לדעת להתמודד עם מספר תחומי ידע ולשלב שיטות עבודה שונות בכל רגע נתון. כך, יכולת ניתוח של מספר מערכות במקביל, חשובה מאד ובאה לידי ביטוי גם בעבודתו השוטפת של מנהל הפרויקטים.
מלבד זאת, גם יחסי אנוש מצוינים, הן בלימודים והן לאחריהם, מסייעים מאד. מנהלי פרויקטים עובדים לרוב עם מספר גדול של אנשי מקצוע, ויצירת תיאום ביניהם הופכת לפשוטה הרבה יותר כשמבססים תקשורת טובה עם השותפים לעשייה.

מסלולי קריירה אפשריים

יש לציין כי הדרישה למנהלי פרוייקטים, בתוך ארגונים ומחוצה לו, עלתה מאד בשנים האחרונות. חברות הייטק, חברות תקשורת, מוסדות ציבוריים, חברות שיווק ומפרסמים שונים הם רק חלק מהגופים שמעסיקים לרוב מנהל פרוייקטים, במשרה מלאה או חלקית.
מרגע הכניסה לאחת החברות האלה, השכר נאה בהחלט. לרוב, מנהל פרויקטים ללא ניסיון. או עם ניסיון מועט זוכה לשכר התחלתי הנע בין 10,000 ל-12,000 ש''ח- וכעבור מספר שנים הסכום עשוי לגדול בצורה ניכרת.

סגור