עוד בעולם הרפואה המשלימה: לימודי הידרותרפיה

עוד בעולם הרפואה המשלימה: לימודי הידרותרפיה

מידע מקיף על לימודי הידרותרפיה: מוסדות לימוד, שכר לימוד, קורסים ועוד


בשנים האחרונות, יחד עם עליית קרנם של הטיפולים האלטרנטיביים כמכלול, גוברת גם המודעות לשימוש בסגולותיהם הייחודיות של המים לצרכים רפואיים.
שיטה זו, המכונה 'הידרותרפיה', התגלתה כיעילה מאד לטיפול במספר רב של בעיות בגוף האדם. יחד עם ההכרה במעלותיהם של הטיפולים ההידרותרפיים, גובר גם הרצון ללמוד את המקצוע. קורס בהידרותרפיה, הנערך במגוון מוסדות לימוד רחבי הארץ, מציע את ההכשרה הדרושה למטפלים בשיטה זו.

מהות ההידרותרפיה
טיפולים הידרותרפיים נערכים לרוב בבריכות שחייה שיקומיות או טיפוליות. באמצעות טכניקות כגון שחייה, מעבר מחום לקור, תרגילי מתיחות במים, שיאצו במים חמים (ואטסו), תרגילי כושר ועוד, ניתן לטפל במגוון בעיות הנוגעות בעיקר למערכת השרירים, העצבים והעצמות.
כך, באמצעות ההידרותרפיה ניתן לסייע לאנשים הסובלים מניוון שרירים, פריצות דיסק, הפרעות קשב וריכוז, אוטיזם, פרקינסון, כאבי מפרקים וכן הלאה.

היכן ניתן ללמוד קורס הידרותרפיה?


הדרישה ללימודי הידרותרפיה הביאה לכך שיותר ויותר מוסדות לימוד פתחו את שעריהם למעוניינים להכיר את רזי מקצוע מרתק זה. בין המוסדות הללו, אפשר לציין את המרכז ללימודי חוץ ספיר, בית הספר למדריכים ומאמנים של מכללת אוהלו בקצרין, גבעת וושינגטון היחידה ללימודי תעודה, בית הספר לאומנויות וטכנולוגיה של סמינר הקיבוצים ועוד.

הנושאים הנלמדים בקורס הידרותרפיה
ברוב המקרים, לימודי הידרותרפיה מתחלקים לשני חלקים. בראשון לומדים הסטודנטים את הרקע העיוני הנדרש לצורך הטיפולים. בכלל זה, אפשר למנות קורסי אנטומיה, פתולוגיה, אורתופדיה, נוירולוגיה, שיקום ויסודותיו, סוגי תנועות ועוד. לצד אלה, נלמדים נושאים הקשורים לאתיקה מקצועית, יחסי מטפל-מטופל, התאמת השיטה למטופל וכו'.
בחלק השני, שלפרקים נעשה במקביל לחלק העיוני,  נכנסים הסטודנטים למים ומתנסים בשיטות הטיפול השונות: שחייה טיפולית, באד ראגאז, הלוויק, פילאטיס וכן הלאה.

משך הקורס

זמן ההכשרה של קורס ההידרותרפיה משתנה בין המוסדות השונים, היקף הלימודים עשוי לנוע בין 100 ל-600 שעות לימוד. במרבית המקרים מתפרסים המפגשים על פני כשנה, אם כי ייתכנו קורסים מקיפים יותר או פחות.

מהו שכר הלימוד הנדרש?


שכר הלימוד הוא סוגיה נוספת הנתונה לשיקול דעתו הבלעדי של מוסד הלימודים הנתון. עלות קורס הידרותרפיה גמישה באופן יחסי, אם כי ברוב המקרים היא נעה בין 10,000 ש''ח לשנת לימוד למספר כפול מזה, ואף מעבר לכך. שכר הלימודים גבוה באופן יחסי, מאחר והוא כולל גם את האפשרות להשתמש בבריכה הטיפולית לצרכי לימוד וכן כלים חיוניים למקצוע.

אפשרויות התעסוקה לאחר הקורס


בתום קורס הידרותרפיה, ולאחר מספר חודשי סטאז' הנדרשים מכל מטפל, יוכלו הסטודנטים למצוא משרות כמטפלים מן המניין בשיטה ההידרותרפית. עבודה שכזו אפשרית, בין השאר, במרכזי שיקום, בבתי חולים וכן בבריכות פרטיות וציבוריות המציעות חוג שכזה.
השכר למטפלים נאה באופן יחסי. הוא נע בין 30 ל-100 ש''ח לשעת טיפול, כאשר היקף העבודה, כמובן, תלוי במהות המשרה ובסוגה.
באפשרות המטפלים להציע את שירותיהם באופן עצמאי- וליהנות מתגמול גבוה יותר.

 קישור רלוונטי
לימודי רפואה משלימה
פורום לימודי רפואה משלימה

סגור