הסבה מקצועית - גם למבוגרים!

הסבה מקצועית - גם למבוגרים!

מידע מקיף על האפשרויות השונות להסבה מקצועית בגיל מבוגר, הסיכונים הכרוכים בכך ועוד


אין אדם שלא מכיר את האמרה ''עדיף מאוחר מאשר לעולם לא''. האם הוא חל גם על התחום המקצועי? חשבו על התרחיש הבא: אסף הוא בשנות הארבעים לחייו, עובד כמהנדס תוכנה. עם השנים, הוא חש שחיקה מהמקצוע הקשה, והיה שמח להחליפו
בראיית חשבון. כיצד הוא יכול לעשות זאת?
רבים מכם וודאי מרימים גבה. ייתכן כי אתם סבורים שבגיל המעבר כבר בלתי אפשרי ללמוד מקצוע חדש. התשובה הפשוטה היא שהדבר בהחלט בר השגה. כל שנדרש הוא לעבור הסבה מקצועית- הנגישה לכל קבוצות הגילאים.

מהי הסבה מקצועית?

בבסיסה, הסבה מקצועית היא החלפת מקצוע. במהלך ההסבה, נלמד עיסוק חדש, משיק לעיסוקם הקודם של המשתתפים בה או בתחום חדש לחלוטין. חלק נרחב מההסבות מותאמות למבוגרים, ובעיקר- לאקדמאים שברשותם כבר תואר ראשון לפחות.
מכיוון שההנחה היא שלאנשים הפונים למסלול זה יש רקע תיאורטי ואקדמי רב, אורך מרבית ההסבות הוא מצומצם יחסית. בדרך כלל, משכן נע בין שנה לשנתיים, אם כי אין לפסול גם פרק זמן גדול יותר (למשל במקרה של רפואה).

לאילו מקצועות ניתן לעשות הסבה מקצועית?

בעיקרו של דבר, מגוון האפשרויות להסבה מקצועית רחב בהחלט, וניתן לבצעה כמעט לכל תחום. ההסבות הנפוצות ביותר הן לתחומי המחשבים, התקשורת והסיעוד, אך גם לכלכלה, למשפטים ועוד. בסיומה של ההסבה, מקבלים המסיימים תעודה אשר מאפשרת עיסוק במקצוע החדש.
כך באפשרותם להשתלב בתחום, בהתאם לדרישות השוק.

הסיכונים בהסבה מקצועית בגיל מבוגר

הסבה מקצועית למבוגרים כוללת לא מעט סיכונים. הרי מי שבוחר בהסבה כבר מחזיק במשרה מסוימת, וסביר להניח שצבר וותק. בחירה במסלול כזה עלולה 'לבטל' את הישגיו הקודם של המועמד, ולו רק מבחינת מעמדו.
דמיינו שההסבה המקצועית מתבררת ככושלת. מה יוכל אותו אדם לעשות?
חזרה אל המקצוע הקודם אינה פשוטה במקרים רבים, מאחר וייתכן מאד כי המשרות כבר מיואשות על ידי אחרים וכישרוניים לא פחות.
במה יש להתחשב כשעושים הסבה מקצועית?
מעוניינים לבצע הסבה מקצועית? עליכם להתחשב במספר דברים.
הראשון קשור לשוק אליו אתם נכנסים. וודאו כי יש בו מספיק עבודה, גם למבוגרים- וכי צפוי שהוא יישאר יציב גם בשנים הבאות.

באם אפשר, מומלץ גם לבחור במסלול הסבה אשר יאפשר תווך ביטחון מינימאלי, למשל חצי משרה במסגרת עיסוקכם הקודם. שילוב היא מילת המפתח בהבטחת ביטחון בביצוע מהלך חשוב כגון זה.

הדילמה: לעשות או לא לעשות הסבה מקצועית?

באשר ליתרונות ההסבה המקצועית, הרי שהיא מאפשרת למי שאינו מרוצה מהמקצוע בו הם הוא עוסק להחליפו. ניתן למצוא הסבות שאינן יקרות ולא גוזלת זמן רב מהמשתתפים בהן. באם תצליחו הרי שזכיתם להשתלב במקצוע מרתק, שמתאים עבורכם יותר מקודמו.
מצד שני, הסבות מקצועיות קיצוניות אינן יעילות במרבית המקרים. אדם דרוש לפרק זמן של מספר שנים כדי להסתגל למקצוע חדש- ואצל מבוגרים הדבר בעייתי. מלבד זאת, כניסה אל שוק חדש אינה פשוטה, במיוחד כשהניסיון המקצועי אשר נצבר במהלך השנים  אינו משחק תפקיד.
סגור