לימודי מזרחנות - חקר המזרח התיכון

לימודי מזרחנות - חקר המזרח התיכון

מידע מקיף על לימודי מזרחנות לתואר ראשון ושני, דרישות רישום, אפשרויות תעסוקה בתחום ועוד


מדינת ישראל נמצאת במזרח התיכון ומוקפת במדינות ערב. כתוצאה מכך, בהיבט המקומי  והגלובאלי המזרח התיכון נחשב לאחד האזורים המעניינים ביותר בעולם, הן מבחינה אקטואלית והן מבחינה היסטורית - כפי שמוכיחה כל מהדורת חדשות.
אולם, כדי להבין בדיוק את המאפיינים השונים של האזור יש צורך, כמובן, בלימודים אקדמיים. לימודי מזרחנות נועדו לספק מענה לסטודנטים המעוניינים לחקור את שלל ההיבטים שמאפיינים את המזרח התיכון, עם דגש על הכרת האיסלאם.

היכן ניתן ללמוד מזרחנות?

לימודי מזרחנות נחשבים לפופולאריים ביותר בשנים האחרונות. על רקע התמורות שחלות במזרח התיכון מדי שנה ויחסיה הטעונים של ישראל עם המדינות השכנות- הדרישה לחקור את התחום גוברת. יחד איתה גדלות האפשרויות ללמוד אותו.
יותר ויותר מוסדות אקדמיים מציעים תואר ראשון ושני במזרחנות.
תואר ראשון ניתן ללמוד באוניברסיטה העברית, באוניברסיטה הפתוחה, במכללת אורנים ועוד.
באוניברסיטת בן גוריון ובאוניברסיטת בר-אילן ניתן למצוא מסלולי לימודים לתואר ראשון ושני בתחום זה.

תנאי הקבלה ללימודי מזרחנות

יש לציין כי דרישות הקבלה אל לימודי המזרחנות פשוטות באופן יחסי, על אף העובדה שתחום זה מושך סטודנטים רבים מדי שנה.
על מנת להתקבל ללימודים, נדרשים המועמדים לרוב לתעודת בגרות מלאה ולציון פסיכומטרי ממוצע. במקרים אחרים, יש לעבור גם לעבור ראיון אישי.
כך או כך מכיוון שבחלק מהמוסדות תנאי הקבלה קשים יותר, מומלץ לברר אותם מראש, טרם ההרשמה.

הנושאים המועברים במסגרת לימודי מזרחנות

מטרת העל של לימודי מזרחנות, או לימודי המזרח התיכון, היא לסייע לסטודנטים להכיר לעומק את המקום בו הם חיים. 
בין נושאי הלימוד אשר מאפיינים כל תואר במזרחנות, ניתן למנות קורסים על יסודות האיסלאם, ספרות ערבית, ההיסטוריה האיסלאמית, אומנות ערבית, משפט במזרח התיכון, יחסי ישראל עם מדינות ערב לאורך ההיסטוריה, חקר תרבות וממשל במדינות האיסלאם, לימודי יסוד בערבית ועוד. 

התאמה ללימודים


על מנת להצליח בלימודי מזרחנות חשובה היכולת להבין ולהתנהל מול מספר רב של תחומי לימוד שאינם בהכרח חופפים מסייעת מאד לימודים אלה. בנוסף, גם הבנה באקטואליה ברמה מתקדמת או לכל הפחות בסיסית, מסייעות לסטודנטים במהלך הלימודים ובפרט באיוש משרות בטחוניות מחוץ לאקדמיה.

משך זמן הלימודים

לימודי מזרחנות נמשכים לרוב כשלוש שנים או שישה סמסטרים, ובסופם ניתן תואר ראשון  בלימודי המזרח התיכון, בהתאם למסלול ולתוכנית הלימודים האמורה.    

מהן אפשרויות התעסוקה בסיום הלימודים?

מגוון האופציות התעסקותיות לבוגרי לימודי מזרחנות הוא רחב בהחלט.
יש לציין כי לא פעם מתמקדים הלימודים גם בהכשרה להוראה בתחום. בתוכניות אלה ניתנת בסיום הלימודים גם תעודת הוראה.
מכיוון שנושא המזרח התיכון בוער תמיד בעצמותיו של כל ישראלי, הרי שיש לעיתים קרובות צורך בגורמים אשר בקיאים בתחום עד היסוד. כך, יכולים בוגרי הלימודים לשמש כחוקרים אקדמיים, כמזרחנים, כאנשי הוראה, כיועצים בטחוניים בגופי ממשל, כעובדים מן המניין בחברות מסחריות באזור המזרח התיכון וכן הלאה.

 

סגור