למי מתאימים לימודי קרימינולוגיה?

למי מתאימים לימודי קרימינולוגיה?

מידע מקיף על מסלולי תואר ראשון בקרימינולוגיה, מוסדות הלימוד, תנאי קבלה ועוד


מסלולי הלימוד בקרימינולוגיה
לימודי תואר ראשון בקרימינולוגיה אורכים 3 שנים ומועברים במספר מצומצם יחסית של מוסדות לימוד. הלימודים נחלקים ברוב המוסדות לשני מסלולים - מסלול יישומי, עבור אלה המעוניינים לעבוד כקרימינולוגים בשירות בתי הסוהר, מערכת המשפט, המשטרה וכו'
וכן מסלול מחקרי, עבור אלה המעוניינים להמשיך באקדמיה. הלימודים משלבים לימודי תיאוריות שונות, תיאורי מקרים וסיורים לימודיים בבתי משפט ובתי סוהר. נושאים נוספים הנסקרים בתואר הם תיאוריות בקרימינולוגיה, סטטיסטיקה, מבוא לפסיכולוגיה, תורת הענישה, פסיכופתולוגיה, מבוא לסוציולוגיה, סטייה חברתית, אלימות, שיטות מחקר ועוד.

תנאי קבלה ומוסדות לימוד
תנאי הקבלה ללימודים נחשבים ממוצעים. באוניברסיטאות דורשים ממוצע בגרות גבוה מ-90 וציון פסיכומטרי מעל 600. במסלולי לימוד של מכללות יש צורך בבגרות מעל 80 ופסיכומטרי מעל 550.  במספר מכללות ניתן להתקבל ללימודים גם ללא ציון פסיכומטרי ובחלקן אפילו ללא תעודת בגרות. תנאי הקבלה משתנים ממוסד למוסד ולכן כדאי לבדוק מבעוד מועד מהם תנאי הקבלה המדויקים במקום בו אתם מבקשים ללמוד.
בין מוסדות הלימוד ללימודי קרימינולוגיה ניתן למנות את: מכללת  אשקלון, מכללת כנרת, מכללת צפת, אוניברסיטת בר אילן ועוד.

למי זה מתאים?
קרימינולוגיה היא תחום מורכב, שאינו מתאים לכל אחד. המקצוע מעמיד בפני הסטודנט אתגרים רבים, והתגמול הכספי אינו מיידי.
כדי לעזור לכם להחליט אם תחום זה מתאים למסלול הקריירה שתרצו, הרכבנו עבורכם רשימה של מספר תכונות אופי שנחוצות לקרימינולוג על מנת שיוכל להצליח במקצוע. עבודת הקרימינולוג היא  כאמור קשה ולעיתים יידרשו שנים רבות של התמחות במקצוע כדי להגיע לדרגות שכר גבוהות. אי לכך חייב קרימינולוג להיות בעל אורך רוח וסבלנות, נוסף על  חוזק נפשי נוכח המראות והתכנים אליהם נחשף במהלך עבודתו והכשרתו.
מאפיין חשוב שיש לקחת בחשבון בקריירה כקרימינולוג קליני הנו חוסן נפשי. האוכלוסייה עמה בא הקרימינולוג במגע מורכבת ברובה מלוקים בנפשם אשר ביצעו פשעים, פעמים רבות אלה יעמדו בסתירה לערכי המוסר והאתיקה של הסטודנט. עם זאת, האתגר שמספק מקצוע זה הוא רב והעיסוק המתמיד בעבודה שיש ערך בצידה מאפיל על הקשיים. בנוסף חייב קרימינולוג גם להיות יסודי בעבודתו ומוכן לרדת לפרטים הקטנים ביותר, על מנת שיוכל להרכיב את התמונה השלמה, אשר תספק אינדיקציה ברורה לגבי המצב עמו הוא מתמודד ואותו הוא מעוניין לשפר. לבסוף, יש חשיבות רבה ליחסי אנוש וליכולת תקשורת מצוינת עם מגוון רחב של אנשים, תרבויות וחתכי אוכלוסיה.

לסיכום, בקבלת ההחלטה להתמודד על לימודי קרימינולוגיה קלינית, יש לקחת בחשבון מספר שיקולים מרכזיים, כאשר החשוב בהם הוא החוזק הנפשי וההתאמה האינטלקטואלית.

מידע נוסף:

פורום מדעי ההתנהגות

 

קרימינולוגיה היא תחום השייך למדעי החברה, קרוב לסוציולוגיה ועוסק בחקר הסטייה מן הנורמות החברתיות המקובלות דוגמת פשיעה, אלימות, עבריינות. תחום הקרימינולוגיה משתנה ממדינה למדינה, בגין הבדלי חוקה ותרבות.
הקרימינולוגיה מבקשת להבין את הסטייה החברתית, מניעיה וסיבותיה וכן מנסה לצפות התנהגויות א-נורמטיביות, לנתח את הנסיבות ולהביא למציאת פתרונות באמצעות שימוש בכלים מתחום הסוציולוגיה, פסיכולוגיה ועוד.
סגור