לימודי לוגיסטיקה: ענף חדש שמתרחב במהירות

לימודי לוגיסטיקה: ענף חדש שמתרחב במהירות

מידע מקיף על לימודי לוגיסטיקה: תנאי הקבלה, מוסדות לימוד, תוכנית הלימוד ועוד


בוודאי נתקלתם בעברכם בביטוי 'לוגיסטיקה', בהתייחס לפעילותה של חברה או ארגון. יכול מאד להיות גם ששמעתם על חיל הלוגיסטיקה בצבא, או מדור הלוגיסטיקה במקום בו עבדתם.
 עדיין, ייתכן מאד שתופתעו לשמוע על הפופולאריות של לימודי לוגיסטיקה במוסדות הלימוד האקדמאיים: מה בדיוק לומדים בתואר זה? ומי מתאים ללימודים מסוג זה? אלה הם רק חלק מהנושאים שניגע בהם בהמשך.

על תחום הלוגיסטיקה

במרבית המקרים, הכוונה במונח 'לוגיסטיקה' היא לתהליכים של תכנון, הכוונה וניהול של שירותים, סחורה או ידע בארגון מסוים. בעולם המודרני, בו חברות וארגונים מתרחבים במהרה, נוצר צורך באנשי מקצוע בעלי ידע רב אשר יטפלו במלאי, ברכש ובמערכות מידע, ינהלו פרוייקטים, יהיו מעורבים בהפצה ובתכנון וכן הלאה.

לימודי לוגיסטיקה: ענף חדש שמתרחב במהירות

על רקע זה, צמחו בשנים האחרונות לימודי הלוגיסטיקה, אשר זוכים לפופולאריות רבה כיום. הלימודים מקנים לסטדונטים כלים תאורטיים ומעשיים במגוון תחומים: מתמטיקה, סטטיסטיקה, ניהול רכש ומלאי, כלכלה, תובלה, אחזקה, מערכות מידע, שימושי מחשב ועוד.

דרישות הקבלה במוסדות השונים

במרבית המקרים, כדי להתקבל ללימודי לוגיסטיקה על המועמד להיות בעל תעודת בגרות מלאה (עם ציונים גבוהים במתמטיקה ובאנגלית) וכן לעבור מבחן פסיכומטרי או אמי''ר, לסיווג רמת האנגלית.
במקרים אחרים, צריכים המועמדים לעבור בחינת קבלה אשר מתמקדת בשפה העברית או ראיון קבלה אישי אצל ראשי החוג.
חשוב להדגיש כי מוסדות רבים מציעים מכינה ללימודי לוגיסטיקה, אשר מסייעת להתקבל ללימודים הגבוהים בתחום וכן להתמודד עם החומר הנלמד בהם. לרוב, המכינות מגדילות באופן ניכר את סיכויי הקבלה, ולכן מומלצות למועמדים שאינם בעלי הכשרה מקצועית או אקדמית בתחום דומה.

הכישורים הנדרשים למסלול זה
הדבר הראשון שחשוב שיהיה במועמד הוא דיוק ומתן תשומת לב לפרטים. תחום הלוגיסטיקה הוא מאד טכני, יש לייחס תשומת לב מלאה לנתונים של כל מוצר ושירות הניתן בארגון- ואנשים שחסרים יכולות אלה פשוט לא יצליחו בלימודים ולאחריהם.
מלבד זאת, נדרשות גם יכולות ניהול וארגון בסיסיות וכן יחסי אנוש מעולים, וזאת מכיוון שענף הלוגיסטיקה כולל אינטרקציות מרובות עם גורמים שונים בארגון ומחוצה לו. עקב העובדה שרבים מאותם גורמים נמצאים מעבר לים, הרי שרמה גבוהה של אנגלית הכרחית אף היא.
היבט נוסף נוגע לתכני הלימוד - בניגוד לתחומים אחרים, הרי שמרבית הקורסים אשר נלמדים במסגרת לימודי לוגיסטיקה אינם תאורטיים. כתוצאה, נדרש חיבור למקצוע החל מהסמסטר הראשון ונכונות לעבודה מעשית כבר בשלבים המוקדמים של התואר. זאת, כמובן, בניגוד לתארים אחרים שבהם רוב הדרישות מהסטודנט בתחילת הלימודים מתמקדות בלימוד חומר עיוני.

היכן ניתן ללמוד לוגיסטיקה?

הביקוש הרב ללימודי לוגיסטיקה בשנים האחרונות, הביא לכך שכיום ניתן להירשם להכשרות שונות בתחום במספר לא מבוטל של אוניברסיטאות, 

מכללות ובתי ספר מקצועיים.

בין מוסדות הלימוד ניתן להזכיר את מכללת ספירמכללת אשקלון, המכללה האקדמית גליל מערבי, המרכז האקדמי כרמל, האוניברסיטה הפתוחה וכן הלאה.

סגור