פתוחים לשינוי - הסבה לאקדמאים

פתוחים לשינוי - הסבה לאקדמאים

מידע מקיף על הסבה מקצועית לאקדמאיים, שיקולים רלוונטיים, מסלולי הסבה מקצועית, תנאי קבלה ועוד

מהי הסבה מקצועית לאקדמאים?

בשנים האחרונות חל אצל רבים שינוי של ממש בתפיסת המקצוע והניסיון התעסוקתי.
אם לפני שניים או שלושה עשורים נהגו אנשים לעבוד שנים ארוכות באותו מקום עבודה, כיום תחלופת ההון האנושי הולכת וגוברת.
רבים אינם מסתפקים בשינוי מקום העבודה בלבד אלא מבקשים להחליף גם את המקצוע מסיבות שונות. יש כאלה המרגישים אחרי תקופה מסוימת, כי מיצו את מה שיכלו להפיק מהתחום המקצועי בו בחרו, רבים מגלים לאחר תקופה קצרה כי אינם אוהבים את העבודה בתחום בו בחרו ובתקופה זו של משברים כלכליים יש המוצאים עצמם מובטלים לאורך זמן ומבקשים לבצע הסבה מקצועית בלית ברירה. בוגרי תואר ראשון במסלול לימודים מסוים, המבקשים לשנות את תחום התמחותם יכולים לרכוש מקצוע נוסף בזמן קצר ובעלות נמוכה יחסית.

מי יכול לעבור הסבה מקצועית לאקדמאים?

כעקרון, כל אדם בעל תואר ראשון. ישנם מקצועות מבוקשים יותר ומבוקשים פחות, אך אקדמאי מכל תחום שיבקש לעבור הסבה מקצועית, יוכל למצוא את מבוקשו במוסד לימודים זה או אחר.
רבים מאלה העוברים הסבת אקדמאים מגיעים מתחומי החינוך ומדעי החברה.
לאחרונה, התרחב גם מעגל אנשי ההיי טק ועורכי דין לשעבר המבקשים לעבור הסבה מקצועית, חלקם מכיוון שמאסו במקצוע וחלקם מכיוון שאינם מצליחים למצוא עבודה.

לאלה מקצועות ניתן לעבור הסבה?

כיום, ניתן לעשות הסבה כמעט לכל מקצוע, אך קיימים מספר מסלולים פופולאריים במיוחד.
אחד המסלולים המוכרים ביותר הוא הסבה להוראה. במסלול זה יכולים אקדמאים מכל תחום להשלים לימודים במשך שנה עד שנתיים (תלוי ברקע האקדמי ובתחום אותו הם מעוניינים ללמד) ובסיום הלימודים לקבל תעודת הוראה ולהשתלב במערכת החינוך - בתי ספר, מכללות, בתי ספר ללימודי חוץ ועוד.
גם הסבה לסיעוד והסבה לעבודה סוציאלית הם מסלולים מבוקשים.
רבים מהמגיעים למסלולים אלה הינם בעלי תואר אקדמי בחינוך או במדעי החברה. הלימודים במסלולים האמורים אורכים כשנתיים ובסיומם יכולים הבוגרים להשתלב בעבודה כאחים בבתי חולים (בוגרי הסבה לסיעוד) או כעובדים סוציאלים (בוגרי הסבה לעבודה סוציאלית).
בשנים האחרונות מבקשים רבים לעבור הסבה מקצועית לתחום המחשבים, בשל העובדה כי מדובר בתחום יוקרתי ותנאי ההעסקה בו נחשבים טובים.
למסלול זה מגיעים לרוב בוגרי מדעי הטבע או בתי ספר להנדסה והלימודים בו אורכים בדרך כלל בין חצי שנה לשנה. בסיום הלימודים יוכלו הבוגרים להשתלב בחברות היי טק, סטרט אפ או לעבוד כעצמאים בתחום המחשבים.

הסיכונים הכרוכים בהסבה מקצועית

רבים רואים בהסבה מקצועית את הדרך הקלה לפתרון משבר עכשווי בחייהם ושוכחים שלהסבה מקצועית עלול להתלוות גם מחיר, שאותו ייתכן ויידרשו לשלם.

ראשית, כאשר אתם פונים להסבה מקצועית, הנכם מוותרים למעשה על תחום שהשקעתם בו לפחות מספר שנות לימוד ולעיתים גם שנות ניסיון תעסוקתי רבות. רבים מגלים לאחר ההסבה, כי הם חווים קשיי הסתגלות למקצוע החדש, כי גם המקצוע החדש אינו מספק אותם וכי קשה למצוא עבודה בתחום, זאת גם במקצוע מבוקש יחסית שעה שהנך חסר ניסיון בתחום או צעיר.

לכן, אם אתם חושבים שברצונכם לעבור הסבה מקצועית לאקדמאים שיקלו לעומק את הנושא, בדקו היטב באיזה תחום תוכלו להשתלב בצורה האופטימאלית, הביאו בחשבון את הרקע האקדמי שלכם ונסו למצוא תחום משיק או קרוב לו ורק אז גבשו החלטה מושכלת.

 

סגור