האם לימודי הנדסה ביו רפואית מתאמים לך?

האם לימודי הנדסה ביו רפואית מתאמים לך?

מידע מקיף על לימודי הנדסה ביו רפואית, תנאי קבלה, תוכניות הלימוד ועוד


הנדסה ביו רפואית הוא מקצוע חדש יחסית, המשלב בין תחומים שונים כמו הנדסה, רפואה וביולוגיה. תחום ההנדסה הביו רפואית עוסק במחקר, תכנון וייצור של מכשור רפואי דוגמת ציוד רפואי כמו איברים מלאכותיים, שימוש ברובוטים, שימוש במחשבים ועוד.
ייעודו של תחום זה הינו שיפור הטיפול הרפואי, במטרה לייצר ציוד רפואי אשר יאפשר אבחון וטיפול מהירים ובלתי פולשניים.
ההנדסה הביו רפואית התפתחה מאוד בעשורים האחרונים, במקביל להתפתחותם המואצת של תחומי מדעי ההנדסה והמחשב וכן בשל הקצאת משאבים רבים יותר לתחום הבריאות, אשר מובילים להתקדמות עולם הרפואה בצעדי ענק.

לימודי הנדסה ביו רפואית

מכיוון שמדובר בתחום חדש יחסית, ניתן ללמוד אותו במספר מצומצם של מוסדות לימוד.
בסיום הלימודים, אשר משכם הינו 4 שנים, מקבלים הסטודנטים תואר ראשון במדעים (B.Sc). הלימודים מבקשים להקנות לסטודנטים כלים ומיומנויות שיסייעו להם במציאת פתרונות לבעיות מתחום הרפואה באמצעות שימוש בהנדסה.
מוסדות לימוד מסוימים מאפשרים לסטודנטים מצטיינים ללמוד במסלול מקוצר לתואר שני או במסגרת מסלול מיוחד המשלב לימודי הנדסה ביו רפואית עם לימודי רפואה.
הלימודים כוללים נושאים שונים ומגוונים מתחום המדעים המדויקים, הנדסה ומדעי החיים, ביניהם: מתמטיקה, פיזיקה, כימיה, ביולוגיה, אנטומיה, יישומי מחשב, גנטיקה, ביוכימיה, מכניקה ועוד. במקביל ללימודים העיוניים מתנסים הסטודנטים גם בלימודים מעשיים במעבדות.
לקראת סיום הלימודים בוחרים הסטודנטים מסלול התמחות, כאשר על המסלולים המוצעים במוסדות הלימוד השונים נמנים, בין היתר: הדמיה ומכשור רפואי, ביו חומרים, ביו מכניקה, עיבוד אותות ועוד.

תנאי הקבלה

מכיוון שהמקצוע נלמד במספר מצומצם של מוסדות לימוד ונוכח העובדה, כי הביקוש למהנדסים ביו רפואיים עולה בהתמדה, תנאי הקבלה ללימודים הם גבוהים יחסית.
רוב מוסדות הלימוד דורשים בגרות בציון משוקלל מעל 100 ופסיכומטרי בציון גבוה מ-700.
בנוסף, יש צורך בבגרות במתמטיקה ברמת 4 יחידות בציון 80 לפחות או 5 יחידות בציון גבוה מ-70. רוב מוסדות הלימוד דורשים גם מקצוע ריאלי נוסף ברמת 5 יחידות, עם עדיפות לפיזיקה, בציון גבוה מ-70.
בין המוסדות ללימודי הנדסה ביו רפואית ניתן למנות את אוניברסיטת תל אביב, הטכניון ואוניברסיטת בן גוריון.

למי מתאימים הלימודים?

תחום ההנדסה הביו רפואית אינו מתאים לכל אחד והוא דורש השקעה רבה ותכונות אופי מסוימות. ראשית, לפני שתחליטו כי זהו התחום אותו אתם מעוניינים ללמוד, חשוב שתדעו כי הלימודים מתמקדים ברובם בפן ההנדסי של התחום. מי שמתעניין בעיקר בביולוגיה ובמדעי החיים עלול למצוא את הלימודים משעממים.
כדי לסיים את הלימודים בהצלחה יש צורך בחשיבה מתמטית וראש ריאלי, שכן הלימודים כוללים קורסים רבים מתחום המדעים המדויקים ודורשים שימוש רב בנוסחאות מתמטיות.
אם שפת המתמטיקה זרה לכם, רצוי שתשקלו שנית את בחירתכם, כיוון שאתם עלולים להתקשות בלימודים ולהרגיש מיואשים ומתוסכלים כבר בשנת הלימודים הראשונה.
גם יכולת חשיבה אנליטית חשובה עבור מהנדס הביו רפואי - עבודתו דורשת יכולת ניתוח נתונים וראייה מערכתית של הפרטים הקטנים.
בנוסף, כדי להצליח לאתר פתרונות לבעיות רפואיות יש צורך גם בחשיבה יצירתית, שתסייע לכם לתקוף את הבעיה מנקודת מבט חדשה. 

למידע נוסף

לימודי הנדסה
הנדסה ביו רפואית
הנדסת אלקטרוניקה
הנדסת תוכנה
פורום לימודי הנדסה

סגור