חזק באקטואליה: לימודי מדעי המדינה

חזק באקטואליה: לימודי מדעי המדינה

מידע מקיף על לימודי מדעי המדינה, מסלולי הלימוד, תנאי קבלה ואפשרויות תעסוקה בתחום

חבריך מתייחסים אליך בתור הפרשן לענייני אקטואליה, אתה מסוגל לדקלם מתוך שינה את סוג השלטון בכל מדינה אירופאית ולציין עם אלה מדינות מקיימת ישראל יחסי מסחר בינלאומיים.
במידה ואתה מגלה חיבה כלשהי לתחום הפוליטי והמדיני, ייתכן מאד כי הרהרת בשלב מסוים באפשרות ללמוד לתואר ראשון במדעי המדינה. עתה נשאלת השאלה האם אתה אכן מתאים ללימודים אלה?

על קצה המזלג: לימודי מדעי המדינה

הסוגיה הניצבת בבסיסם של לימודי מדעי המדינה הינה אחת: מהי מדינה?
לשאלה זו תשובות רבות, אשר עליהן לומדים הסטודנטים בתחום, בהקשרים פוליטיים, היסטוריים, כלכליים וחברתיים של המדינה, מישור יחסים בינלאומיים ועוד.
במובן הרחב ביותר, לימודי מדעי המדינה מקנים לסטודנטים את הכלים לניתוח מצבים מדיניים בארץ ובעולם, בעבר ובהווה. זאת מתוך הנחה, כי בקיאות מלאה בנושא תאפשר השתלבות בהמשך הדרך במנהל הציבורי או בשדה המדיני.

הנושאים הנלמדים במדעי המדינה

מדעי המדינה ניתן ללמוד במסגרת חד חוגית או דו חוגית, כלומר, בשילוב עם חוג לימודים אחר, כאשר לרוב הלימודים אורכים בין שלוש לארבע שנים.
תחום מדעי המדינה הוא רחב בהחלט וכולל קורסים בנושאים שונים, בהם: פוליטיקה השוואתית, מחשבה מדינית, כלכלה פוליטית, ניתוח מערכות פוליטיות ברחבי העולם, סטטיסטיקה ושיטות מחקר, שיטות ממשל, מוסדות המדינה, מנהל ציבורי, היחס בין המדינה לאנשי תקשורת וכן הלאה. 

מהם תנאי הקבלה?

על מנת להתקבל ללימודי מדעי המדינה במוסדות השונים נדרשת עמידה במספר תנאים.
בדרך כלל נדרשים המועמדים לתעודת בגרות מלאה, עם דגש על ציון גבוה באנגלית, מקצוע ריאלי מורחב וציון פסיכומטרי העומד בחתך הקבלה בכל מחזור.
הקריטריונים לקבלה עשויים להשתנות בין המוסדות השונים או בכל שנתון, בהתאם למידת הביקוש הקיימת ללימודים בתחום.

הכישורים הנדרשים מהסטודנטים

בכדי שסטודנט יוכל להצליח בלימודי מדעי המדינה, רצוי מאד שיהיה בעל מספר תכונות חשובות: לדוגמא, יכולת התמודדות עם מספר רב של תחומי לימוד שאינם בהכרח חופפים מסייעת מאד בהצלחה בלימודים אלה.
אלמנט מרכזי נוסף קשור לתחום הרחב של מדעי החברה, אשר כולל בחובו את מדעי המדינה. תחום זה הינו עיוני ברובו ולכן המועמדים צריכים להיות מוכנים לקריאה מרובה של חומרים אקדמיים, אשר חלקם הגדול באנגלית.
מלבד זאת, גם הבנה אקטואלית בסיסית, או לכל הפחות התעניינות באקטואליה, מסייעות לסטודנטים במהלך הלימודים ועל אחת כמה וכמה באיוש משרות פוליטיות מחוץ לאקדמיה.

היכן ניתן ללמוד מדעי המדינה?

מזה שנים נחשבים מדעי המדינה למקצוע לימוד פופולארי מאד בקרב סטודנטים. בהתחשב בכך, לא מפתיע כי כמעט כל מוסד אקדמי אשר מכבד את עצמו מציע מספר מסלולים בתחום.
בין מוסדות הלימוד השונים ניתן לציין את אוניברסיטת חיפה, האוניברסיטה העברית, האוניברסיטה הפתוחה, מכללת פתח תקווה, האקדמית תל אביב-יפו, מכללת ספיר ועוד.

סגור