לימודי אנתרופולוגיה - לגלות תרבויות

לימודי אנתרופולוגיה - לגלות תרבויות

מידע מקיף על לימודי אנתרופולוגיה, מסלולי הלימוד, מוסדות לימוד ועוד


בין תחומי הלימוד המרתקים והמגוונים המוצעים כיום, תופסת האנתרופולוגיה מקום של כבוד. בשנים האחרונות נרשמת מגמת עליה בביקוש ללימודי אנתרופולוגיה, המכשירים סטודנטים  לעסוק בתחום. 

מהי אנתרופולוגיה?

מקורה של המילה אנתרופולוגיה הוא ביוונית, ומשמעותה - 'חקר האדם'.
אנתרופולוג הוא חוקר תרבויות, אשר מגיע לשבטים ולחברות שונות ברחבי העולם, שוהה בחברתם ועורך תצפיות וראיונות, באמצעותם הוא בוחן את דפוסי החיים של החברה הנחקרת.
שעה שהחוקר חוזר לארץ מוצאו באמתחתו רשימות רבות המנתחות את התרבות שחקר, 
אשר מקבלות עיבוי תיאורטי בהמשך הדרך.

על התכנים הנלמדים

לימודי האנתרופולוגיה כוללים ידע מעולמות תוכן שונים, בהם: מדעי החברה, היסטוריה, מדעי ההתנהגות, פסיכולוגיה, סוציולוגיה וכן הלאה.
בין הנושאים אשר מועברים במסגרת לימודי אנתרופולוגיה ניתן למנות פסיכולוגיה חברתית, תיאוריות סוציולוגיות, חינוך וחברה, יסודות במשפט, סוגיות בחקר התרבות, מבנים משפחתיים, סוגי קהילות, ביטויי תרבות ופנאי, אנתרופולוגיה ישראלית, סטטיסטיקה, שיטות מחקר ועוד.
לרוב כוללים הלימודים גם סדנאות מעשיות, במסגרתן הסטודנטים מבצעים תצפיות, מנתחים נתונים, מתנסים בזיהוי דפוסים חברתיים ובשלב הסופי - חוקרים לעומק קבוצה נבחרת מקרב האוכלוסיה.

מטרות לימודי האנתרופולוגיה

לימודי אנתרופולוגיה מעניקים לסטודנטים ידע תיאורטי נרחב בכל הקשור לתרבויות שונות ברחבי העולם, לשינויים היסטוריים וחברתיים ולהבנת התנהלות האדם.
בסיום הלימודים משנים הסטודנטים את תפיסת עולמם לגבי כל תרבות שהכירו.
כך, המילה 'יאקירמא' מהווה עבורם הרבה יותר מאשר היפוכה של המילה 'אמריקאי' והם מבינים כי בהחלט ניתן להקריא טקסטים של שייקספיר בג'ונגל ולקבל מהמאזינים פרשנויות שונות לחלוטין.
מלבד זאת, מקנים לימודי אנתרופולוגיה כלים להבנה, פירוש וניתוח של תופעות חברתיות שונות. כך, יוכלו הסטודנטים לחקור בעתיד לבדם תופעות בהן הם נתקלים ולהקיש מהן ממצאים העשויים לשנות את התפיסה החברתית הקיימת בנוגע לאוכלוסיה או לקבוצה מסוימת.

מסלולי הלימודים

במרבית המקרים, ניתן ללמוד אנתרופולוגיה רק במסגרת תואר דו חוגי, קרי, יחד עם חוג לימודים נוסף, בהתאם לבחירת הסטודנט.
לרוב המקצוע משולב עם חוג במדעי החברה או הרוח (פסיכולוגיה, סוציולוגיה, מדעי המדינה), אולם בהחלט ניתן לשלבו גם עם תחומים שונים בעליל, דוגמת מדעי המחשב, כימיה או קולנוע. 

מה מקבלים בסוף התואר?

ניתן ללמוד אנתרופולוגיה לתואר ראשון במוסדות רבים ברחבי הארץ.
בתום הלימודים מוענקת תעודת תואר ראשון, בהתאם לחוגי הלימודים בהם בחר הסטודנט.
בשלב זה יכול הסטודנט להמשיך לתואר שני בתחום, אשר יעניק לו את הכלים לביצוע מחקרים רחבי היקף או למציאת משרה בתפקידי חוקרים במכוני מחקר או בחברות העוסקות בניתוח קבוצות באוכלוסייה, עבודה בחברת כוח אדם ועוד.

המוסדות בהם ניתן ללמוד אנתרופולוגיה

לימודי אנתרופולוגיה מוצעים כיום כמעט בכל מוסד אקדמי.
בין האוניברסיטאות בהן מתקיים חוג אנתרופולוגיה ניתן לציין את אוניברסיטת חיפה, האוניברסיטה העברית, אוניברסיטת בר אילן, אוניברסיטת תל אביב אוניברסיטת בן-גוריון ועוד
מלבד זאת, ניתן להירשם לחוג במכללות רבות בכל רחבי הארץ: מכללת אורנים, מכללת רחובות, האקדמית תל אביב- יפו ועוד.

קישור רלוונטי

פורום מדעי ההתנהגות
סגור