הפן המשפטי בעולם הרפואה: לימודי משפטים לרופאים

הפן המשפטי בעולם הרפואה: לימודי משפטים לרופאים

כל המידע על לימודי משפטים לרופאים, מסלולי הלימוד, תנאי קבלה ועוד.

חלומה של כל אם הוא שבנה יהפוך  לימים רופא. לעומתה, אביכם סיפר לכל מי שהיה מוכן לשמוע שהוא מעוניין כי הבן שלו יהיה עורך דין. לאורך שנים חשבתם, התלבטתם ובסוף החלטתם להיות רופאים.
החדשות הטובות הן שגם ענף הרפואה טומן בחובו סוגיות משפטיות רבות. על אלה ניתן ללמוד במסגרת לימודי משפטים לרופאים.

מדוע קיים צורך בלימודי משפטים לרופאים?

רופא מטפל במהלך עבודתו במקרים מגוונים, כשחלק גדול מהם כולל היבטים משפטיים שונים. לדוגמא, סיבת הפגיעה במטופל משפיעה לרוב על אופן הטיפול בו.
כך, כאשר הרופא נתקל בילד שהוכה על ידי הוריו עליו לשמור על חיסיון רפואי, בעוד שאלימות פלילית תחייב אותו לפנות למשטרה כצעד ראשון.
מלבד זאת, במהלך עבודתם נקלעים הרופאים לא פעם לעימותים או לפגיעות שונות מצד מטופלים, ועליהם לדעת כיצד לנהוג במצבים מעין אלה.

בנוסף, קיימת אפשרות הגשת תביעות רשלנות רפואית, בהן הרופא נתקל לא פעם.
טיפול שגוי בתביעות אלה עלול להביא לשלילת רישיונו של הרופא או גרוע מכך, להגשת כתב אישום פלילי נגדו.
במילים אחרות: לימודי משפטים לרופאים מקנים להם את הכלים להתמודד עם סוגיות אתיות ומשפטיות בעבודתם, ובכך למנוע אי הבנות או הגשת תביעות נגדם.

על תכני הלימוד

במסגרת לימודי משפטים לרופאים מקבלים האחרונים הכשרה מעשית ותיאורטית במגוון רחב של נושאים: אתיקה מקצועית, משפט ציבורי וחוקתי, דיני ראיות, קניין רוחני, פסיכיאטריה ומשפט, זכויות חולים וכן הלאה.
מלבד לימודי הבסיס, בשנים המתקדמות יותר של הלימודים בוחרים הסטודנטים סמינרים והתמחויות שונות, בהתאם לרצונם ולהכשרה הרפואית שלהם.

משך הלימודים

אורך הלימודים שונה בין מוסד לימודים אחד למשנהו. ניתן לומר, כי במרבית המקרים הלימודים אורכים כשלוש וחצי שנים (כולל סמסטר קיץ) ומתקיימים בתדירות של פעמיים-שלוש בשבוע. בסיום הלימודים מקבלים הבוגרים הטריים תואר ראשון במשפטים, אשר מביא לשדרוג מעמדם המקצועי לאין ערוך.

אני רופא. כיצד אוכל לשלב את העבודה עם הלימודים?

לימודי משפטים לרופאים מיועדים כשמם בראש ובראשונה לרופאים.
לכן, דרישות הקבלה מצריכות לרוב תואר אקדמי ממוסד מוכר וכן תואר דוקטור, המוכר על ידי המועצה להשכלה גבוהה.
מכיוון שידוע שעבודת הרופאים אינטנסיבית מאד וכוללת שעות עבודה מרובות ולחץ תמידי, רבים מהמעוניינים במסלול שואלים את עצמם אם השילוב בין המקצוע התובעני לבין הלימודים אפשרי בכלל.
התשובה הפשוטה היא שהשילוב אפשרי בהחלט. כאמור, בדרך כלל הלימודים נערכים מספר מועט של פעמים בכל שבוע, מה גם שמכללות ובתי ספר רבים מציעים מסלולים של לימודי ערב או בוקר - בהתאם לשגרת עבודתו של הרופא.

המוסדות המציעים לימודי משפטים לרופאים
קיימים מספר מוסדות לימוד המציעים הכשרות בתחום. ביניהם ניתן לציין את מכללת נתניה, הקריה האקדמית אונו, המרכז האקדמי כרמל, המרכז האקדמי למשפט ועסקים.

 קישור רלוונטי

פורום לימודי משפטים

סגור