אפשרויות תעסוקה בסיום לימודי רפואה משלימה

אפשרויות תעסוקה בסיום לימודי רפואה משלימה

מידע מקיף על אפשרויות תעסוקה בסיום לימודי רפואה משלימה


תחום הרפואה המשלימה הוא תחום רחב המתייחס לכל שיטת ריפוי שאינה נכללת ברפואה הקונבנציונלית. תחום זה כולל מספר תתי תחומים כמו: רפואה סינית, הומיאופתיה, רפלקסולוגיה, הילינג, כירופרקטיקה, נטורופתיה, רייקי ועוד.
כיוון שבארץ התחום עדיין נמצא בחיתוליו, הוא אינו מוסדר והלימודים המוצעים הינם במסגרת לימודי תעודה בלבד. במספר מדינות בעולם ניתן ללמוד רפואה משלימה במסגרת תואר אקדמי.
משך לימודי רפואה משלימה  נע בין מספר חודשים לארבע שנים. בתחומים כמו שיאצו או עיסוי שוודי הלימודים הם קצרים לעומת לימודים לקראת קבלת תעודת מטפל מוסמך ברפואה סינית.

אופציות תעסוקתיות בסיום הלימודים

המטפלים שמסיימים את לימודיהם מגיעים מתחומים שונים והינם בעלי ידע ברמות שונות. ככלל, ניתן לומר כי מטפלים ברפואה משלימה יכולים להשתלב בעבודה בקופות החולים השונות, בבתי  טבע ובקליניקות פרטיות. מטפלים שלמדו שיטות עיסוי שונות (שיאצו, טווינא, עיסוי שוודי, עיסוי באבנים ועוד) יכולים למצוא עבודה גם במכוני ספא ובבתי מלון.
מספר בתי מלון יוקרתיים בארץ מציעים גם שיעורי יוגה, טאי-צ'י, צ'י קונג ועוד. בנוסף יכולים בוגרי הלימודים להעביר סדנאות בתחום אותו למדו. יש מספר רב של אפשרויות תעסוקה בסיום לימודי רפואה משלימה.

ביקוש והיצע

בשנים האחרונות אנו רואים שינוי ביחס לתחום הרפואה המשלימה. אם לפני כעשור היחס לתחום היה כאל תחום קיקיוני, כיום יותר ויותר אנשים מכירים ביכולתה של הרפואה המשלימה לטפל בבעיות שהרפואה הקונבנציונאלית לא נותנת מענה להן.
כמו כן קיימת עלייה מתמדת במספר האנשים הפונים לטיפול ברפואה משלימה.
עקב כך, בשנים האחרונות חלה עלייה מתמדת בביקוש למטפלים מהתחומים השונים.

יחד עם זאת חיפוש בלוחות המודעות מגלה מספר קטן של מודעות דרושים בתחום, רובן בתחומי הנטורופתיה והעיסוי. כתוצאה מכך רבים מבוגרי לימודים אלה מחליטים לפתוח קליניקות פרטיות.

ניסיון תעסוקתי

רוב מוסדות הלימודים ברפואה משלימה מציעים עבודה מעשית כחלק בלתי נפרד מהלימודים, זאת בשל העובדה כי תחומי הרפואה הסינית הינם תחומים מעשיים הדורשים התמחות.
מקומות עבודה רבים דורשים כחלק מתנאי הקבלה ניסיון תעסוקתי שלא במסגרת ההתמחות הלימודית. כתוצאה מכך רבים מתלמידי הרפואה המשלימה, בעיקר אלה הלומדים בתכניות רב-שנתיות, מחפשים כבר לקראת סיום לימודיהם מקום להתמחות בו. מהלך זה עשוי להקל על מציאת מקום עבודה מיד עם סיום הלימודים.

טיפים לסיכום

סטודנטים לרפואה משלימה יהנו מיתרון במציאת עבודה בתחום אם יישמו את העצות הבאות:
* אל תמתינו לסיום הלימודים כדי לחפש עבודה בתחום. ניסיון תעסוקתי שאינו במסגרת הלימודים הינו קריטי.
* צרו קשרים עם מרצים במהלך הלימודים. קחו בחשבון שהמרצים שלכם בעלי ניסיון רב בתחום ויש להם רשת קשרים ענפה שיכולה לסייע לכם במציאת עבודה. 
* אם אינכם מצליחים למצוא עבודה בתחום, אל תתיאשו - פנו בעצמכם לקופות החולים, לקליניקות, בתי טבע, בתי מלון והציעו את שירותכם, גם בעבור תמורה כספית קטנה יותר. הדבר יסייע לכם בבניית שם ומוניטין בתחום.

 קישור רלוונטי

פורום לימודי רפואה משלימה

סגור