לימודי סוציולוגיה ואנתרופולוגיה – ניתוח חברות ותרבויות

לימודי סוציולוגיה ואנתרופולוגיה – ניתוח חברות ותרבויות

מידע מקיף על התאמה ללימודי סוציולוגיה ואנתרופולוגיה, תנאי קבלה ומסלולי הלימוד השונים

הסוציולוגיה והאנתרופולוגיה שניהם תחומים השייכים למדעי החברה. שני התחומים שונים, אך יש ביניהם דמיון רב. בארץ לרוב משלבים ביניהם ולומדים אותם כחוג אחד. הסוציולוגיה מתמקדת בחקר החברה וההתנהגות האנושית- היא בודקת מרכיבים, מסגרות ושינויים חברתיים. האנתרופולוגיה מתמקדת בחקר התרבויות האנושיות, חוקרת תפיסות עולם של תרבויות שונות מהעבר ועד ימינו ובודקת את האדם כחלק מהתרבות. כמו כן, בודקת את ההקשר שבין אדם לתרבות ואת הקשר בין תרבויות שונות. גם לימודי סוציולוגיה וגם אנתרופולוגיה מקנים לסטודנטים ידע עיוני וכלים מעשיים לניתוח החברות והתרבויות האנושיות ולניתוח היחסים בין חברות לפרטים.

לימודי סוציולוגיה ואנתרופולוגיה

הלימודים בארץ לתואר ראשון בסוציולוגיה ואנתרופולוגיה נמשכים שלוש שנים ומלמדים את הסטודנטים תיאוריות שונות ודרכי מחקר שונות. בין הנושאים הנלמדים: דמוגרפיה, מבוא לאנתרופולוגיה, מבוא לסוציולוגיה, שיטות מחקר, סטטיסטיקה, תיאוריות סוציולוגיות תרבות וחברה ועוד.
בסיום לימודי התואר הראשון יוכלו בוגרי החוג לעבוד בחברות השמה ומשאבי אנוש, עמותות חברתיות, חברות לביצוע סקרים וגופים ציבוריים הקשורים לתחום החברתי. יחד עם זאת, כדי להתקדם בתחום יש צורך בתואר שני או בלימודי המשך כגון לימודי משאבי אנוש, ייעוץ ארגוני, קרימינולוגיה ועוד.

תנאי קבלה

תנאי הקבלה לחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה הם קלים למדי, גם במכללות וגם באוניברסיטאות. הדרישות שונות, כמובן, ממוסד למוסד, אך לרוב האוניברסיטאות מסתפקות בציון בגרות משוקלל של 85-90 וציון פסיכומטרי מעל 550. המכללות דורשות ציון בגרות משוקלל של 80-85 וציון פסיכומטרי מעל 500. חלק מהמכללות מבקשות רק בגרות מלאה וציון פסיכומטרי. אם אתם מעוניינים ללמוד במוסד מסוים, רצוי לבדוק את תנאי הקבלה המדויקים מבעוד מועד.

למי זה מתאים?

לימודי סוציולוגיה ואנתרופולוגיה מתאימים קודם כל למי שרואה עצמו בעל נטייה חברתית, סקרנות חברתית וכישורים חברתיים. הלימודים, גם בתחום הסוציולוגיה וגם בתחום האנתרופולוגיה, נוגעים לחברות ולתרבויות שונות. כל אדם שיש לו עניין בהון האנושי ובקשר שבין האדם לחברה ולתרבות או מי שמבקש להגיע לעמדת השפעה בחברה, ימצא עניין רב בלימודים בחוג זה. אם תמיד רציתם לדעת מה מקומן של הנשים בחברה הסינית או הקבוצות השונות בחברה הישראלית והיחסים ביניהן - זה החוג בשבילכם.
הלימודים בחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה הם לימודים עיוניים ברובם ולכן מתאימים למי שרואה עצמו הומני ומסוגל לשנן חומר תיאורטי רב. עם זאת, בחוג נלמדים גם נושאים כמו סטטיסטיקה ושיטות מחקר ויכולת ניתוח אנליטית. מכיוון שהלימודים הם תיאורטיים בעיקרם, הם יתאימו בעיקר למי שלא מחפש דווקא את הצד המעשי. אם אתם מתעניינים יותר בצד המעשי ולא בצד העיוני-חברתי, ייתכן שיתאימו לכם יותר לימודי סטטיסטיקה אשר נוגעים יותר לשיטות מחקר ולדרך ניתוח נתונים, מאשר ללימודי חברה ותרבות.

להלן מוסדות הלימוד בהן ניתן ללמוד לימודי סוציולוגיה ואנתרופולוגיה:
המכללה האקדמית גליל מערבי, מכללת אחוה, מכללת אשקלון, אוניברסיטת חיפה ועוד.

 קישור רלוונטי

פורום מדעי ההתנהגות

סגור