כל ההבדלים בין טיפול באומנות לטיפול פסיכולוגי

כל ההבדלים בין טיפול באומנות לטיפול פסיכולוגי

ההבדלים בין טיפול באומנות לטיפול פסיכולוגי והיכן לומדים תרפיה באומנות

 

מחקרים של מטפלים באמנות מעולם לא נקראים רק כידע תיאורטי המועבר לקורא. התהליך בספרים אלו של טיפול באמנות כחוויה כוללת – של המטפל, של המטופל ושל הטיפול עצמו. כלומר, מה שמתרחש במהלך הטיפול שהוא תמיד, מפתיע ומרתק. 

היצירה עצמה
במהלך ארט תרפי היצירה עצמה נוכחת, חיה ונושמת. על פי הגישות השונות יש ליצירה תפקיד של מתווך בין המטפל למטופל, בדרגות שונות. עדיין, תהליך היצירה מקביל לתהליך של בריאה מחדש. כל טיפול הוא שונה, כל יצירה שונה ומשתנה כל הזמן. בתנאים כאלה החוויה היצירתית היא זו המקבלת מימד תרפויטי, לא המטפל.

מדוע טיפול באמנות הוא חוויתי יותר מאשר טיפול פסיכולוגי מילולי?
הנחת המוצא של תראפיה באמנות היא רחבה יותר מאשר טיפול פסיכולוגי מילולי. פסיכולוג מחזיק בידע מסוים אותו הוא מעביר למטופל בצורה אנליטית, דרך הדיבור, מתוך ידיעה ואימוץ שיטת טיפול מסויימת.
העניין הוא שונה כשמדובר על תרפיה באומנות. מטפל באמנות מחזיק בידע תיאורטי רחב היקף אך הוא מרשה לעצמו להגיב "תוך כדי תנועה," וזה כולל את תנועות הגוף של המטופל, הבעות פניו, האופן שבו הוא יוצר והיצירה עצמה. טיפול באמנות הוא תהליך פתוח ודינמי יותר .

אופן הטיפול
טיפול באמנות
אינו מתרחש על ספה או כורסה. הוא מתרחש בכל המרחב המוקצה לו. טיפול באמנות באמצעות פיסול למשל, מערב הליכה סביב הפסל, תנועות גוף רבות, הבעות פנים, הנחת ידיים בצורה מסוימת, דיבור ועוד  מספר הפרמטרים הנלקחים בחשבון תוך כדי טיפול עולה. מתוכם המטפל מסיק את מסקנותיו להמשך הטיפול.

חווית המטופל
ארט תרפי
אינו מובנה כטיפול פסיכולוגי שגרתי. גם המטופל עצמו אינו יודע מה יניב הטיפול ומה יעלה בתהליך היצירה הממשי. עובדה זו כמוה כ "לוח חלק" המתמלא תוך כדי הטיפול. החוויה הנוצרת היא חוויה כוללת ורב מימדית הן למטפל והן למטופל. כמובן שבהיותה כזו, יש לה יכולת שחרור ושבירת מחסומים יוצאת מן הכלל.

חווית המטפל – הקשבה והתבוננות
לימודי טיפול באמנות
הם לעתים תהליך ארוך של התבוננות והקשבה לטיפולים הנעשים מול עיניהם הבוחנות של הסטודנטים. במובן מסויים, כל טיפול אמנות הוא תהליך מוקטן שכזה. בגלל האופי היצירתי של הטיפול, המטפל לומד להתבונן ולהקשיב למטפל בצורה חוויתית במיוחד. כשחומר גלם הופך לצורה ממשית זה תמיד מפתיע שהרי, לא ניתן לצפות את תוצר היצירה מראש.

לאור הצלחת התרפיה באומנות המקצוע הפך לפופולארי ויותר אנשים פונים ללמוד את התחום. התוכנית הנה תוכנית תלת שלבית - תלת שנתית, ומובנית   כך שכל שנה בה מיועדת לפתח היבט מסוים בהתפתחות דמות המטפל.  ההתמחויות הן ב: אומנות, פיסול, ציור, פסיכודרמה. בוגרי התוכנית יקבלו תעודת מטפל מוסמך בטיפול באומנויות. לאחר סיום הלימודים נפתחות בפני הבוגרים מספר רב של אפשרויות תעסוקה כגון, רשויות מקומיות, מערכת החינוך, קליניקות פרטיות, בתי אבות ועוד.

הכתבה באדיבות מכללת ביטוי

תוצאות חיפוש בתחום

נמצאו 2 מוסדות לימוד ובהם 2 מסלולי לימוד
עיין ברשימת המוסדות האקדמיים בהם תרצה ללמוד. השאר פרטים ונציג המוסד המבוקש ייצור עמך קשר בהקדם:
המכללה האקדמית תל חי
מכללת תל חי
כתובת: ד. נ. גליל עליון 12210 . אצבע הגליל - צפונית לקרית שמונה וסמוך לקיבוץ כפר גלעדי
רוצה שיתקשרו אליך?
קיים מסלול אחד
בעמוד זה נמצאים 2 מסלולי לימוד בתחום קורס תרפיה באומנות, ב-2 מוסדות לימוד ברחבי הארץ. מעוניין בקורס תרפיה באומנות אך מבולבל? לא יודע במה לבחור?
מלא פרטיך ונציג המוסד יצור עימך קשר בהקדם
שם מלא: דוא"ל:
טלפון נייד: עיר:
ת.ז:
סוג תואר:
אני מאשר את התקנון
צרו איתי קשר
פנייתך נשלחה
מבצע שליחה...
סגור