פרוייקט נשים בהנדסה

פרוייקט נשים בהנדסה

יוזמה חדשה בבן גוריון נועדה להגדיל את סיכוייהם של בנות להשתלב בלימודים אקדמיים בתחומי ההנדסה, בעיקר הנדסת חשמל ומחשבים

 

  ב-אוניברסיטת בן-גוריון יצאה בימים אלה לפועל יוזמה חדשה, שנועדה להגדיל את סיכוייהם של בנות להשתלב בלימודים אקדמיים בתחומי ההנדסה, בעיקר הנדסת חשמל ומחשבים.

מדובר בתוכנית שהחלה בחופשת הקיץ ומשלבת תלמידות מצטיינות מחטיבת הביניים באחד מבתי הספר התיכוניים, בעיקר במחלקה להנדסת חשמל ומחשבים. התלמידות לומדות במשך 10 מפגשים את יסודות המתמטיקה, הרובוטיקה והתכנות. הן מבקרות במפעלים עתירי מדע ובסוף הקורס אף יציגו תוצרים אישיים.

 את הקורס מלווה תלמידה לתואר שני במחלקה להנדסת חשמל, שמהווה מודל חיקוי לתלמידות. כמו כן, ילוו את הפרויקט פרופ' הוגו גוטרמן מהמחלקה להנדסת חשמל ומחשבים, ודוקטורנטים מהמחלקה.

 לדברי פרופ' גוטרמן, פחות מ-25% מכל המהנדסים בישראל הן נשים, כאשר רובן מתחומי הנדסה כימית, הנדסה ביו-רפואית ולאחרונה גם  מהנדסת ביוטכנולוגיה. המחלקה להנדסת חשמל ומחשבים מפגרת בצורה משמעותית בשילוב של נשים במקצוע, כך למשל, באוניברסיטת בן-גוריון אחוז הנשים בתחום זה לא עובר את 3-5% (תלוי בשנה).

"נשים הן משאב אנושי שאינו מנוצל כראוי, אשר בפועל יכול להביא לשיפור של 50% במספר המהנדסים בתחום. נתונים אלה מראים שיש בעיה בקליטת נשים במקצוע ושהנושא דורש יוזמה אקטיבית. דעות קדומות, אי-הבנה במקצוע, מעמד האישה וחוסר ידע מעמיק בנושאים כמו מתמטיקה ופיסיקה, הנדרשים כדי להתקבל למחלקה, הן חלק מהסיבות שגורמות למצב הקיים" אומר פרופ' גוטרמן.

  מוסיף פרופ' גוטרמן: "על-מנת שנוכל לשבור את המעגל ואת תקרת הזכוכית ולשנות את שיעורי הסטודנטים במחלקה להנדסת חשמל ומחשבים, יש צורך להתמודד עם הסיבות שגורמות לבעיה בשלבים מוקדמים. הכוונה היא לגרום למצב שבו נשים בבית-ספר תיכוניים יוכלו להיחשף למקצוע, להבין את היתרונות, לשבור את הפחדים ולשכנע אותן להשקיע בצורה רצינית במקצועות שדרושים ללימודים כגון מתמטיקה פיסיקה וכן הלאה.

"במשך תקופה ארוכה התלבטנו איך לפתור את הבעיה וגילינו שבאוניברסיטה יש לנו את היכולות לבנות תוכנית אטרקטיבית, המבוססת על למידה של מערכות רובוטיות תוך כדי לימוד נושאים כמו מתמטיקה, חשמל, פיסיקה ומחשבים, המראים לבנות שלא קיימים גבולות עבורן". 

מאחורי היוזמה החדשנית עומדים מ"מ וסגנית ראש העירייה ד"ר חפצי זוהר, שהיא גם מחזיקת תיק החינוך וראש העירייה רוביק דנילוביץ'. פרופ' רבקה כרמי, נשיאה האוניברסיטה, התלהבה מהתוכנית ותומכת בה.

 בשנת תשס"ט התוכנית תכלול קבוצה של כ-50 בנות מבתי-ספר תיכוניים בבאר-שבע (בגילאים 13-16). הבנות תשתתפנה בתוכנית במשך 3 שנים. כאשר הכוונה היא בעתיד להגדיל את מספר המשתתפות ל-150-250, בכפוף למשאבים הזמינים.

לדברי פרופ' גוטרמן מדובר בתוכנית מהפכנית בעלת פוטנציאל להביא לשינוי ממשי בחברה ובאוניברסיטה, מכיוון שלימודי ההנדסה משפרים את האפשרויות הכלכליות העתידיות ותורמות לשוויון בהכנסות בגיל מבוגר יותר.

 

תוצאות חיפוש בתחום

נמצאו 8 מוסדות לימוד ובהם 8 מסלולי לימוד
עיין ברשימת המוסדות האקדמיים בהם תרצה ללמוד. השאר פרטים ונציג המוסד המבוקש ייצור עמך קשר בהקדם:
המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה
לימודים גבוהים בעלי גוון יישומי בקמפוס אוניברסיטאי
כתובת: סנונית 51 כרמיאל
רוצה שיתקשרו אליך?
קיים מסלול אחד
מכללת ספיר
המכללה האקדמית ספיר
כתובת: המכללה נמצאת ליד שדרות
רוצה שיתקשרו אליך?
קיים מסלול אחד
המכללה האקדמית להנדסה סמי שמעון
המכללה האקדמית להנדסה הגדולה בישראל
כתובת: קמפוס באר שבע: רח' בזל 71, ת.ד 950, מיקוד 84100. קמפוס אשדוד: ז'בוטינסקי 84 מיקוד 77245.
רוצה שיתקשרו אליך?
קיים מסלול אחד
האוניברסיטה הפתוחה
הרשמה פתוחה ואיכות אקדמית
כתובת: רבוצקי 108, ת"ד 808, רעננה | סניפים בכל הארץ
רוצה שיתקשרו אליך?
קיים מסלול אחד
אוניברסיטת בן-גוריון בנגב
היתרון שלך מתחיל בבחירה מצוינת
כתובת: ת.ד. 653 באר שבע, קרית האוניברסיטה, באר-שבע
רוצה שיתקשרו אליך?
קיים מסלול אחד
 
 
עזריאלי - מכללה אקדמית להנדסה ירושלים
ההצלחה מתחילה במקום שכולו הנדסה
כתובת: שרייבום יעקב 26 רמת בית בכרם, ת.ד. 3566, ירושלים91035
רוצה שיתקשרו אליך?
קיים מסלול אחד
מכללת רמת גן
תואר אוניברסיטאי ושכר לימוד של אוניברסיטה בתנאים של מכללה
כתובת: פנחס רוטנברג 87, רמת-גן
רוצה שיתקשרו אליך?
קיים מסלול אחד
תואר ראשון בהנדסת תעשייה וניהול
אפקה המכללה האקדמית להנדסה
המכללה האקדמית להנדסה בת"א
כתובת: בני אפרים 218 ת"א 69107
רוצה שיתקשרו אליך?
קיים מסלול אחד
בעמוד זה נמצאים 8 מסלולי לימוד בתחום לימודי הנדסת תעשייה וניהול, ב-8 מוסדות לימוד ברחבי הארץ. מעוניין בלימודי הנדסת תעשייה וניהול אך מבולבל? לא יודע במה לבחור?
מלא פרטיך ונציג המוסד יצור עימך קשר בהקדם
שם מלא: דוא"ל:
טלפון נייד: עיר:
ת.ז:
סוג תואר:
אני מאשר את התקנון
צרו איתי קשר
פנייתך נשלחה
מבצע שליחה...
סגור