תוכנית לימודים חדשה במדעי הרפואה

תוכנית לימודים חדשה במדעי הרפואה

מקפצה להצלחה במבחני הקבלה ללימודי רפואה

המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה פותחת תוכנית לימודים חדשה (בהיתר המל"ג*)

אין זה סוד שתנאי הקבלה ללימודי רפואה בארץ מציבים רף קבלה, שמעטים עומדים בהם ומצליחים להתחיל את מסע הלימודים הארוך, לקראת התואר הנכסף – דוקטור לרפואה MD. לכן, צעירים רבים, השואפים לתואר, נאלצים ללמוד במדינות כמו איטליה, רומניה, הונגריה, קרואטיה, צ'כיה, ליטא ועוד.

בישראל, כך ע"פ נתוני משרד הבריאות, לפחות ששה מתוך כל עשרה רופאים העובדים במערכת הבריאות, הוכשרו מחוץ לבתי הספר לרפואה בישראל. אין ספק שזהו שיעור גבוה, ביחס למדינות ה OECD-ובכלל - שיעור בוגרי לימודי רפואה בישראל הוא מהנמוכים במערב.


נתון זה מפתיע, נוכח שכר הלימוד הגבוה שהלומדים בחו"ל נדרשים לשלם (עד פי שישה משכר הלימוד האוניברסיטאי בארץ) וזאת מלבד עלויות המחיה. גם הלימודים בשפה ובסביבה זרה, אינם מקלים עליהם, ובוודאי לא הצורך להתמודד עם מבחנים מחמירים של משרד הבריאות לקבלת רישיון עבודה בארץ.

"כ-800 סטודנטים ישראלים לומדים רפואה בחו״ל מדי שנה, מכיוון שעד היום לא נמצא פתרון אחר.

אמנם, חלקם חוזרים לישראל ומשתלבים במערכת הבריאות, שמשוועת לרופאים נוספים, אך רבים מהם נשארים באירופה וכך מערכת הבריאות מפסידה רופאים מוכשרים וטובים", אומר ד"ר מיקי גידון, סגן ראש המחלקה לנוירוכירורגיה וראש היחידה לנוירוכירורגית ילדים בבית החולים סורוקה בבאר-שבע.

גם מבקר המדינה התריע על שיעור גבוה מדי של רופאים ישראלים שהוכשרו בחו"ל, והזהיר מפני הסתמכות יתר של המדינה על בוגרי רפואה, שלמדינה אין שום השפעה על אופן הכשרתם.

כמענה לבעיה זו פותחת המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה בכרמיאל, תוכנית לימודים חדשנית, בהיתר המועצה להשכלה גבוהה, המכשירה בוגרים לתואר ראשון במדעי הרפואה* (B.Sc. Med). ד"ר מיקי גידון נמנה עם סגל התוכנית.

ייחודה של התוכנית הוא בהכשרה הייעודית שלה, שתכין את הלומדים בצורה המיטבית לקראת המשך לימודים במסלול הארבע שנתי בבתי הספר לרפואה בישראל, ללא צורך בהשלמות. אין בכך משום הבטחה לקבלה אוטומטית ו

אולם ההכנה למבחני הקבלה תהיה בוודאי יסודית ומעולה, בעיקר משום שמעבר לעמידה במבחנים וראיונות – תנאי הקבלה מבוססים על ההישגים בלימודי התואר הראשון, ולא על ציון הפסיכומטרי או הבגרות.

היתר המועצה להשכלה גבוהה לפתיחת התוכנית הוא בבחינת מהפכה בעולם האקדמיה בישראל ומצביע על חלוציות המכללה ועל איכותה", אומר ד"ר גידון. "מדובר בתוכנית חלוצית, בראשות ד"ר דפנה כנעני, שעשויה לצמצם את היקף תופעת העזיבה של צעירים לצורך לימודי רפואה בחו״ל.

מהיכרותי העמוקה עם תוכניות בתי הספר לרפואה בישראל אני אומר בלב שלם שמדובר בתוכנית המקיפה והטובה ביותר, שבוגריה ייחשפו - הן למדעי היסוד ברפואה - והן לקורסים מעולם הביו-רפואה והביוטכנולוגיה, כך שיוכשרו לאתגרי המאה ה-21 ולהאצה הטכנולוגית שאנחנו חווים.

בתום לימודיהם יוכלו בוגרי התוכנית, לבחור בין המשך לימודי רפואה לבין עיסוק בביוטק והמדטק, או להמשיך לתארים מתקדמים בביוטכנולוגיה וביו-רפואה.

ככל הידוע לי, אלה יתרונות שאין כיום לאף מוסד אקדמי בישראל".

* התוכנית ללימודי במדעי הרפואה ((B.Sc. Med נפתחת בהיתר המל"ג. ההסמכה מותנית באישורה. התוכנית תיפתח בסמסטר אביב הקרוב. לפרטים התקשרו 9099* או מלאו פרטים ונציג יחזור אליכם  http://www.ilimudim.co.il/i/college-ort-braude

 

 

 

 

תוצאות חיפוש בתחום

נמצאו 0 מוסדות לימוד ובהם 0 מסלולי לימוד
עיין ברשימת המוסדות האקדמיים בהם תרצה ללמוד. השאר פרטים ונציג המוסד המבוקש ייצור עמך קשר בהקדם:
בעמוד זה נמצאים 0 מסלולי לימוד בתחום , ב-0 מוסדות לימוד ברחבי הארץ. מעוניין ב אך מבולבל? לא יודע במה לבחור?
מלא פרטיך ונציג המוסד יצור עימך קשר בהקדם
שם מלא: דוא"ל:
טלפון נייד: עיר:
ת.ז:
סוג תואר:
אני מאשר את התקנון
צרו איתי קשר
פנייתך נשלחה
מבצע שליחה...
סגור