פורום לימודי משפטים

בהנהלת: מנהל פורום לימודי משפטים  |  מסר למנהל/ת הפורום
פורום משפטים יענה על שאלות ולבטים שונים בדרך אל התואר: מדוע ללמוד לימודי משפט? אילו שילובים ניתן לשלב עם לימודי משפטים? מה לומדים בלימודי המשפטים? האם עדיף תואר באוניברסיטה על פני התואר במכללה? ואולי זה בכלל להיפך? איפה ניתן לרכוש יותר ניסיון מעשי? איך עוברים את בחינות הלשכה? איך משפרים את הסיכויי למציאת התמחות "נחשבת" וטיפים לבחירת מסלול הלימודים וכן מהן דרישות הקבלה ומועדי הרישום ללימודים? הכל על הדרך להיות עו"ד מצליח, כאן בפורום לימודי משפטים. מומלץ וכדאי להתייעץ לפני קבלת החלטה כלשהי, אז אל תהססו.
מומלץ בחום

מנהל פורום לימודי משפטים

סטודנטית | 23:40  11/04/09
ליאור שלום, אשמח לקבל דעתך האם מומלץ להתמחות בפרקליטות האזרחית או שהתמחות זאת סוגרת דלתות בהמשך?
שלום רב. שאלה טובה מאוד. פרקליטות - כל פרקליטות - נחשבת להתמחות יוקרתית. בדר"כ העבודה כנציגת המדינה נחשבת עבודה טובה מאוד שנותנת ניסיון רב ומאפשרת חיכוך עם עו"ד מצוינים ומוכרים. לכן גם המלצה מעו"ד (כמה שיותר בכיר יותר טוב) מהפרקליטות נחשבת לא מעט בעולם הפרקטי. לדעתי האישית, אני לא חושב שהתמחות אזרחית בפרקליטות תסגור לך דלתות. להיפך. היא ממצבת אותך במשבצת של מי שעבר התמחות איכותית ורצינית בעומס עבודה רציני בתיקים רציניים. מכר שסיים בפרקליטות האזרחית לפני שנתיים, איתו דיברתי לפני התשובה הזו, הסביר לי שאומנם זה תלוי מאמן, אבל הוא אחרי חצי שנה ייצג וניהלת תיקים שלמים לבדו ורכש ניסיון מעולה. בתיקים הגדולים סייעה לו המאמנת שלו והדריכה אותו והיום לאחר שנתיים הוא עו"ד מוערך באחד המשרדים הגדולים בארץ ועושה חייל. בפרקליטות היקף העבודה לא נופל מאף משרד רציני בארץ (שוב- תלוי מי המאמן וכמה תיקים הוא או היא ייתנו לך) וסוגי התיקים בהם תעסוק יהיו רחבים. ברור שאם תרצי ללכת למשרד גדול שעוסק רק בתאגידים תידרש תקופה של הסתגלות אבל אני לא מאמין שמשרד יידחה אותך בגלל חוסר ניסיון בתאגידים באופן ספציפי. לסיכום, יתרונות רבים יש לעבודה בפרקליטות והייתי ממליץ לנסות ולהתקבל לשם. בהצלחה רבה
סטודנטית | 22:30  12/04/09
תודה רבה על התשובה המנומקת, אחדד שאלתי כבר התקבלתי לשם ועלי לבחור בין משרד בינוני מוביל לבין הפרקליטות. אני חייבת לציין שהלב לגמרי בראש של הפרקליטות והשעות השפויות מה גם שהכיוון שלי הוא הרבה יותר אזרחי ממסחרי אבל אני מפחדת שאם אוותר על המשרד אעשה טעות שתעלה לי ביוקר כשלא אמצא עבודה (ובפרקליטות אין תקנים). מה גם שהמשרד משלם משכורת גבוהה משמעותית. אני גם מפחדת מההצמדה אני לא יודעת מי יהיה המאמן שלי ובמה יתעסק משפט מנהלי למשל לא מעניין אותי ואני יתאכזב אם המאמן שלי יעסוק בזה... מה דעתך? מה הבחירה הנכונה? עוד שאלה האם יצא למתמחי הפרקליטות שם של סטודנטים מצוינים או בינוניים שלא התקבלו למשרדים? על פניו ממה שראיתי נראה שדי קל להתקבל לשם...
שלום בשנית. זו שאלה שאין לה תשובה כי אין לי ולך מושג מה צופן העתיד. אולי תלכי למשרד בינוני אבל "תקבלי" מאמן בעייתי שנותן לך בעיקר עבודות שחורות ולא תלמדי שם יותר מדי ואולי דווקא תקבלי מאמנת מדהימה בפרקליטות וזה כמובן להיפך. בגדול, עבודה בפרקליטות נחשבת להתמחות רצינית לא פחות ממשרד בינוני. זה תלוי מזל ותקופה. מבחינת משכורת- את צודקת. בדר"כ המשכורות במשרדים קצת יותר גבוהים אבל לא משמעותית. כפי שציינתי, הרבה תלוי במאמן שתקבלי וברמת האחריות שתקבלי. כך למשל, מבחינת הופעות בבית משפט יש סיכוי שתוכלי להופיע בעצמך ולצבור שעות ליטיגציה, מה שסביר להניח שלא יקרה במשרד רגיל. לגבי השעות, בפרקליטות רבים מהמתמחים לא מסיימים את יום העבודה שלך לפני השעה 19:00. ומי מבטיח לך שתוכלי להמשיך ולעבוד במשרד כעו"ד? אני מסכים שהסיכוי להמשיך בפרקליטות הוא נמוך יותר. את מי שאני מכיר (שהיו או שעכשיו הם בפרקליטות) מדובר בסטודנטים עם ממוצעים גבוהים יחסית ולא בסטודנטים בינוניים (בהנחה שממוצע משקף סטודנט "איכותי", וזו הנחה שלא בהכרח מדויקת...). אני חושב שיש לך הזדמנות לעבוד בפרקליטות, לייצג את המדינה ולראות איך פרקליטים שמייצגים את המדינה חושבים, עובדים ומכינים את התיקים שלהם. סביר להניח שזו הזדמנות שלא תחזור על עצמה בעתיד (כיון שקשה מאוד להתקבל כעו"ד בפרקליטות לאור מיעוט התקנים). אם זו הייתה החלטה שלי (ושלי בלבד) הייתי הולך לפרקליטות אלא אם כן הייתי סוגר בעליון או באחד מעשרת הגדולים. יש שיקולים לכאן ולכאן ואין לדעת איך הדברים יתגלגלו. הרבה מאוד תלוי מי יהיה המאמן שלך בכל משרד אליו תלכי ולא משנה אם מדובר במשרד גדול או בינוני וכד'. שיקול נוסף שאולי יטה את הכף ושווה לך להביא אותו בחשבון- אם מדובר במשרד בינוני אבל שעוסק בתחום שאת רוצה להתמקצע בו כמו רשלנות רפואית, דיני אינטרנט, קניין רוחני, תכנון ובנייה, ליווי של פרויקטים מסוימים וכד', ומדובר במשרד שזו תחום ההתמקצעות שלו והוא נחשב למוביל בתחום, אז ייתכן שהמשרד הוא האופציה המבוקשת ולו מהטעם הפשוט, שבפרקליטות את תקבלי תיקים מגוונים ורבים במספר תחומים ובדר"כ לא מתמקצעים בתחום מסוים. זוהי הפריסה העקרונית של השיקולים שאת צריכה לקחת בחשבון. אין ספק שאת עומדת בפרשת דרכים שההחלטה בה קשה ואני מקווה שתצליחי בכל דרך בה תלכי.

קישורים נוספים

למי הכי מתאים ללמוד את המקצוע?
מידע על הלימודים במקצוע המסקרן
תואר שני במקצוע שימושי ומבוקש
מה כוללים הלימודים המתקדמים בתחום המשפט?

סגור