פורום מדעי המחשב

בהנהלת: רונית אקשטיין  |  מסר למנהל/ת הפורום
מטרת הפורום הינה לשמש מקום מפגש למתעניינים בלימודים גבוהים בתחום מדעי המחשב לתואר ראשון ושני, ולספק מידע אודות תכני הלימודים, דרישות הקבלה וההשתלבות בשוק העבודה.

רונית אקשטיין

יועצת לימודים של החוג למדעי המחשב במסלול האקדמי המכללה למינהל.

שלום ראיתי בפתיח שמנהל הפורום הינו בוגר מצטיין במסלול עליו אני שואל, סוף סוף מצאתי פורום בו מבינים על מה אני שואל ,ואין שאלות בסגנון "מה זה בכלל ERP ?..." אני רוצה להתמחות בתחום אשר הדגש על הפאן המתמטי אינו דומיננטי. וזאת לאחר כישלונות חוזרים בקורסים שנחשבים יותר מתמטיים כמו מבוא למימון או מבוא לחשבונאות פיננסית א' ומאידך הצלחה במבוא לטכנ' מידע ובמבוא לשיווק. כרגע אני רשום בהתמחות בחשבונאות אבל יש לי הרגשה שהתמחות בטכנולוגיות מידע תתאים לי יותר. גם בגלל העובדה שלמדתי בתיכון במגמת מחשבים מורחבת הכללה מקצועות הקשורים להתמחות הנ"ל (ניתוח מערכות, לימוד שפות פרולוג,פסקאל פרויקט גמר(5 יח"ל) בשפת דלפי הכלל ניתוח תיק פרויקט) האם ההתמחות בטכנ' מידע כוללת פחות קורסים מתמטיים? ראיתי את תקצירי הקורסים הנלמדים בהתמחות הנ"ל ,אך לא הצלחתי להגיע למסקנה חד-משמעית אשמח אם תוכל לעזור לי בנושא בתודה מראש, ולד
עמית מאיר | 13:24  27/04/08
ולד שלום, ראשית התנצלותי על העיכוב בתשובה, שנבעה מחופשת הפסח. לעצם שאלתך, ההתמחות במערכות מידע אינה בעל אופי מתמטי. ההתמחות מציעה קשת רחבה של קורסים החל מניהול מערכות מידע אסטרטגיות (מערכות ERP ו-CRM) דרך תקשטרת ואבטחת מידע, וכלה במסחר אלקטרוני. אם תבחר בהתמחות במערכות מידע כהתמחות ראשית, התוכנית אמורה להכשיר אותך לאפיין ולנתח דרישות למערכות מידע אינטגרטיביות וגם לתת לך את הכלים לפתח לעצב של מערכות מידע שכאלו. באופן עקרוני למידה בהתמחות אינה דורשת ידע קודם במחשבים או במתמטיקה מעבר לנלמד בקורסי היסוד , אולם מניסיוני אני יכול שמשקל הידע המתמטי הנדרש לצורך הצלחה בקורסים שההתמחות מציעה הוא קטן יחסית. דווקא הגישה למחשבים שרכשת בלימודיך התיכוניים והאתגר והעניין שאתה מגלה בלימודי המשך טכנולוגיים אמורים לסייע לך להצליח אם תצטרף להתמחות הראשית במערכות מידע. אני מאחל לך הצלחה בכל מסלול אשר תבחר וכמובן אתה מוזמן להעלות לפורום שאלות נוספות באותן עניין.
עמית שלום, ראשית,רציתי להודות לך על התשובה ,כבר כשנה אני מחפש להתייעץ עם מישהו שהוא מומחה בתחום ויודע את כל רזי ההתמחות במערכות מידע וכן תעסוקה עתידית בתחום. רציתי לשאול אותך לגבי הביקוש בשוק העבודה לבוגרי המסלול (מערכות מידע ראשי) בכלל ובוגרי המכללה למנהל בהתמחות הנ"ל בפרט? שאלה נוספת, ציינת את מגוון הקורסים(מגוון אפשרויות תעסוקה) בהתמחות הנ"ל,תוכל בבקשה להתייחס לתחום או תחומים שהם יותר מבקשים בכל עולם מערכות המידע? שאלה נוספת, תוכל בבקשה להתייחס לשכר התחלתי ממוצע של בוגרי המסלול,בעלי תואר ראשון במנהל עסקים אשר התמחו במערכות מידע כהתמחות ראשית? מהי מגמת השכר אצל אלו אשר רוכשים ניסיון של שנתיים-שלוש והלאה (קרוב לוודאי שהשכר גדל כמו ברוב המקצועות,הייתי רוצה לדעת באילו סכומים מדובר) הייתי רוצה להדגיש פעם נוספת כי כל השאלות מתייחסות ללימודי ההתמחות במערכות מידע כהתמחות ראשית אופציה נוספת המוכרת לי היא לשלב בין שיווק כהתמחות ראשית ומערכות מידע כהתמחות משנית,לא הייתי רוצה לשלב בין ההתמחויות אלא ללמוד את ההתמחות במערכות מידע לעומק ולהשתלב בתחום בעתיד. בתודה מראש, ולד
כיום בשוק העבודה ארגונים רציניים אינם נותנים משקל רב לעובדת היותך בוגר אוניברסיטה או מכללה. הסיבה לכך נעוצה בכך שהשוק מבין (ואתה יכול להעיד על כך) כי רמת הלימודים במכללות המוכרות ע"י המועצה להשכלה גבוהה לא נופלות מרמת הלימודים באוניברסיטאות , גם במקצועות הטכנולוגיים. מעבר לכך, בסופו של שדבר חשוב מיהו האדם שניצב מאחורי התואר, ולכן מרבית מקומות העבודה הרציניים זונחים את הסטיגמה של בוגרי מכללות ונעזרים במכוני אבחון תוך מתן הזדמנות שווה לכל המועמדים.
תום 13306 | 08:13  05/05/08
אני סטודנט במחלקה לטכנולוגיות למידה ב HIT. בשנה השנייה לתואר נתבקשנו לבצע פרויקט המשלב ידע משלושה קורסים שנלמדו. אני חייב לציין כי התוצרים שנתקבלו היו מעל ומעבר למצופה, הם הוצגו בפני אנשים מהתעשייה וזכו לתשבחות רבות. העובדה כי הפרויקטים ( שדרך אגב זכו לשם : "הפרויקט המשולש") בוצעו במסגרת מכללה אפילו הגבירו את התחושה כי כיום ההבדלים בין אוניברסיטאות ומכללות פחתו ואף יתרה מכך, הדוגמא שנתתי היא עדות לכך שבמכללה בוצעו פרויקטים מעשיים, מקוריים ונדרשים לתעשייה, מה שלא תמיד מתבצע באוניברסיטאות
ככלל, קיימת מגמת ביקוש תמידית לבוגרים בעלי ידע מגוון בתחום מערכות המידע, כפי שההתמחות אותה אתה מזכיר מתיימרת להעניק לך. הביקוש ניכר לא רק בארגונים שליבת העסקים שלהם הוא בתחום מערכות המידע כמו בתי תוכנה וחברות היי-טק, אלא גם בארגונים שמערכות מידע מהווה פונקציה תומכת בלבד כגון בנקים או חברות ביטוח. התחומים החמים ביותר בתחום טכנולוגיות המידע כיום הם מערכות מידע אסטרטגיות (כגון ERP), בינה מלאכותית, ניהול ידע ומסחר אלקטרוני. מן האמור לעיל אתה יכול הסיק כי טווח תחומי התעסוקה של בוגר מערכות מידע רחב ביותר. לטעמי, הבעיה היא לא חוסר במקומות תעסוקה לבוגרים אלא ביכולת חיפוש העבודה והשיווק העצמי של הבוגר כאשר הוא יוצא לשוק העבודה, אבל זה כרוך בדיון נפרד, שאני מקוה כי תהיה לי הזדמנות לעסוק בו בעתיד בפורום זה.
עמית מאיר | 13:21  01/05/08
אינני איש בשורות בנושא זה, מכיוון שמרבית הבוגרים שמתחילים לעבוד בתחום זה נאלצים להסתפק בשנות התעסוקה הראשונות (1 -3 שנים בדרך כלל) ברמת שכר ממוצעת במשק ואף למטה מכך (כיום השכר הממוצע במשק עומד על 8,100 ש"ח). לא אנקוב בסכומים מדויקים, מכיוון שיהיה זה בלתי אחראי מצידי, אבל אתה יכול להעזר גם בסקרי שכר מעודכנים כמו בקישור הבא כדי ללמוד על מגמות בתחום: http://www.cps.co.il/SiteFiles/1/14/2888.asp כמובן שזה יכול להשתנות בהתאם לאופי הארגון בו מועסקים, אבל הקפיצה בשכר נעשית בדרך כלל לאחר צבירה של שנתיים – שלוש שנות ניסיון בתפקיד. לדעתי, עובדה זו אין בה כדי להרתיע אותך. זהו המצב ברוב התפקידים במשק (גם מתמחים בראיית חשבון מקבלים שכר זעום בזמן הסטאג') ויתרה מכך, הדבר החשוב ביותר בשנות התעסוקה הראשונות הוא לצבור ניסיון מקצועי שיהווה פלטפורמה לקידום תעסוקתי בעתיד. קידום תעסוקתי מלווה בדר"כ גם בשיפור תנאי השכר.
ולד | 07:12  02/05/08
נראה לי שאני בדרך לבחירה האולטימטיבית בשבילי. ראשית,אני רוצה להודות לך על הייעוץ המקיף פשוט פניתי לבן אדם הנכון וקבלתי את המידע שכה רציתי. אתמול נפגשתי לשיחה עם גב' אראלה עמית,דברנו 15 דקות היא בן אדם נדיר-מתחשבת,מדרבנת,מעודדת אם יו"ר חוג כזו התחום במכללה צפוי להצלחה כבירה ולו רק בזכות היחס האנושי המצויין
עמית מאיר | 22:15  02/05/08
אתה תמיד מוזמן לחזור ולהתייעץ בפורום, וכמובן לתרום מידיעותיך וניסיונך גם למען המשתתפים האחרים. בהצלחה !
אך בשביל שאהיה יעיל מבחינת ההמלצות ,אצתרך להכנס ללימודי תחום מערכות המידע. לימודי ההתמחות מתחילים משנה ב' פורום זה יהיה הראשון בו אבקר לאחר תחילת לימודי ההתמחות כדי לכתוב על רשמים ראשונים שבוע טוב לכל חברי הפורום
סגור