פורום לימודי סיעוד

מנהלת הפורום תשמח לספק לכם מידע לגבי אפשרויות לימודי סיעוד בארץ, כמו כן מטרת הפורום היא לשמש מקום מפגש למתעניינים בתחום.

טוב אז אני אח מזה 4 שנים ורציתי לספר לכם דברים על מקצוע הסיעוד/אחיות . אלו דברים שלא ייספרו לכם בשום פורום ,בשום בית ספר לסיעוד בארץ. סביר להניח שתגלו אותם עם הזמן כאשר תיכנסו למקצוע.חשוב לי להציג את התמונה במלואה. יתרונות מקצוע הסיעוד: פרנסה בטוחה,אפשרויות תעסוקה וגיוון אדירות,גמישות תעסוקתית ענפה (מתבטאת ביכולת עבודה באחוזי משרות שונים ושילובי משרות במקומות שונים). חסרונות המקצוע: 1. אופי העבודה - בהתייחסות לעבודה בבתי חולים: העבודה לרוב דינמית מאוד,אינטנסיבית מאוד,לעיתים פיזית,שוחקת,דורשת אחריות רבה ולא פעם דורשת עמידה בלחצים. בחלק מהמחלקות הרגשת התעסקות "בכיבוי שריפות" ולא ממש טיפול בחולים. וזאת עקב מחסור בכוח אדם. לאחיות לא תמיד יש זמן לעשות הפסקות אוכל ולעיתים יש קושי גם לעשות צרכים בשל העבודה האינטנסיבית. בנוסף תדרשו לעמוד במבחנים תקופתיים בנושאים שונים כגון:חשבון רוקחי,זיהומים,מתן דם וכו'... עבודה במשמרות- לחלק זה מתאים ונוח בעיקר כשיש ילדים. אך עם הזמן הדבר שוחק ומאוס. לא פשוט לנהל חיי משפחה ולהיעדר בחגים,לילות ושבתות. צריך לקחת את זה בחשבון. בנוסף נמצא מחקרית כי עבודת משמרות לאורך זמן (בעיקר לילות),פוגעת בבריאות. פעולות ומיומנויות מקצועיות - הלימודים כסטודנט ברמה מאוד גבוהה,לומדים אנטומיה,פיזיולוגיה,נפרולוגיה,קרדיולוגיה,נפרולוגיה,רפואת ילדים ועוד...בבתי הספר לסיעוד יילמדו אותכם שלל קלישאות כגון:חשיבה ביקורתית,הפעלת שיקול דעת,עצמאות קלינית,סמכויות קליניות ועוד.. בשטח כמעט דבר מזה אינו קיים: הרופא הוא הדמות הקובעת ובעל הסמכות העליונה ביותר: הוא זה שנותן את המילה האחרונה וקובע את הטיפול הרפואי,האחות בסופו של דבר רק תמלא אחר הוראותיו. כמובן שיש לה אפשרות של הפעלת שיקול דעת ,אך שוב בסופו של דבר הרופא הוא זה הקובע. למעט משפחת תרופות הנקראת OTC שהיא בסמכות מתן עצמאית של האחות. (כגון אקמול,אופטלגין וכו'..) בנוסף תגלו לפתע בשטח שתדרשו לעשות שלל עבודות לא מקצועיות כגון: החלפות טיטולים לחולים,ריקון בקבוקי שתן,מתן סיר לחולות וריקונו,החלפת מצעים,הרמה והורדה של חולים ועוד. שלל פעולות אלו נקראות בז'רגון המקצועי ADL והיום המגמה היא להוריד אותן ממקצוע האחות ולהעבירם לכוחות העזר,אך יש לציין שהדבר עדיין בחיתוליו.. ולכן אם אין כוח עזר אתם תדרשו לעשות זאת. לא מכובד בכלל אחרי לימודים מפרכים של 4 שנים נכון? 2. מעמד מקצועי ויוקרה מקצועית- הוא ורק הוא שייכים לרופא ! .אתם תגלו שמקצוע הסיעוד לא מוערך,לא נחשב כיוקרתי ואפילו לעיתים מוגדר כנחות. לעיתים חוסר הערכה הזה מגיע לא רק מהציבור,המשפחות והקולגות המקצועיות אלא גם תתפלאו מהנהלת הסיעוד שמתייחסת לאחיות כל כולבוייניקיות וסותמות חורים. שאמורות לבצע כל המוטל עליהן בשתיקה גמורה וללא התנגדות. 3. שכר - עליו ניתן לכתוב מגילה שלמה.. השכר נמוך ובהחלט לא מספק בהשוואה לעבודת משמרות ,לעבודה התובענית,האחריות האדירה,העבודה הקשה,העמידה בהצלחה במבחנים התקופתיים ועוד. שכר אחות מתחילה בבתי חולים ממשלתיים עומד על משהו בסביבות 27 ש"ח לשעה!! . השכר מורכב משכר יסוד/בסיס שהוא בגובה בסביבות 3000 ש"ח!! ועליו יש אי אילו תוספות מזעריות למינהן. כלומר חייבים אבל חייבים לעבוד ערבים,לילות,שבתות אחרת אם עובדים רק בקרים,השכר יהיה שווה לזה של פועל ללא השכלה כלל!! וגם אם "טוחנים" משמרות,עדיין לא תמיד השכר מכובד ופעמים רבות ,אחים רבים נאלצים לעבוד במקום עבודה נוסף אחד לפחות לצורך השלמת הכנסה. השכר עולה מידי שנה ב 1 ש"ח !! . כלומר אתם יכולים להבין לבד שרק אחות ותיקה מאוד תרוויח שכר טוב. בבתי החולים הפרטיים ובקופות החולים השכר אולי מעט גבוה יותר,אך גם הוא נתון למו"מ. 4.אופק וקידום מקצועי- בבתי החולים אפשרוית הקידום המרכזיות הן לתפקיד של אחראי מחלקה או אח סגן מחלקה. תפקידים אלו בעלי אחריות רבה ומאוד תובעניים. סגן מחלקה מרוויח פחות מאשר אחות ותיקה שעובדת משמרות מאמינים? ראיתי תלוש משכורת במו עיניי. הסיבה היא שסגן מחלקה עובד רק בקרים ולכן שכרו נע סביב ה 6000-6500 ש"ח!!! .וזה נחשב כקידום,כתפקיד!! הזוי... אחראי מחלקה מרוויח כמובן יותר,אך אין לי מושג כמה ולכן לא אפרט בעניין. רק אחזור ואומר שתפקיד הוא בעל אחריות אדירה,תובעני מאוד ודורש הקרבה לא מעטה מהחיים הפרטיים. בקיצור נתתי פה ממש על קצה המזלג מעט אינפורמציה לכל המעוניינים ללמוד סיעוד.עליכם להבין שלא הכל ורוד ומדהים כפי שמשתקף אולי באינטרנט ובפורומים השונים. ואם הכל היה ורוד הרי,תחשבו לבד מדוע יש מחסור באחיות מוסמכות בישראל? ודרך אגב מחסור זה רק מחריף ומעמיק... עשו בחירה מקצועית מושכלת ונבונה ,המגיעה לאחר תצפית על עבודת האחיות בשטח, שאילת שאלות במידת הצורך,הבנה מקצועית של עבודת האחות,ציפיות שכר ועוד.... ושיהיה בהצלחה לכולם. חשוב לדעת למה נכנסים לפני שנרשמים ללימודים. ועדיין למרות הכל שלא תהיה אי הבנה זה מקצוע בעיניי מדהים למרות כל החסרונות שציינתי.
גיניה | 21:54  18/03/10
באמת מפתיע ,למה אין תגובותתאולי בגלל שאנשים שתעניינים בקשר להסבה,רוצים לראות רק צד אחד של המקצוע -החיובי ולא לראות את הקושי.ואני באמת נזכרתי איך הייתי בבית החולים אחרי לידה ואחיות במחלקת הילדות אמרו שלמחלקה זו מתקבלים רק דרך פרוטקציה...כי לרחוץ תוסיק של התינוק יותר קל,ושהייתי עם הילד שלי במחלקת הילדים,הבנתי ששם גם יותר קל לעבוד כי הילד לא נמצא לבד,ויש מישהו מהמשפחה שרוחץ אותו,מחליף את החיתול...,זו אני שלא יכולתי לצאת לשירותים וביקשתי מאחות שתשמור לי 5 דקות על הילד ,באמת תודה,נתתה לי פרספקטיבה אחרת לגמרי מזו שמציירים כאן,ו אני ממש חשבתי על הסבה לאחות מוסמכת.כנראה שכל אחד חושב שלא יצטרך לעבור את המחלקות קשות עם החולים סיעודים,או תמיד יש אפשרות קלושה לחשוב על קופת חולים...
חמודה בת 21 | 21:46  05/03/11
שלום, קודם כל תודה על "הקיצור" שלך על לימודי סיעוד. אני מאוד מסכימה אותך על כמעט כל מה שאמרת . זה נכון אני סטודנטית לסיעוד שנה ב' כבר, עדיין לא נכנסתי להתנסות ,עוד חודש אני אכנס. אמרו לי שזה מאוד קשה . אני יודעת שזה הולך להיות קשה בשבילי כי אף פעם לא עשיתי דברים כאלה כמו רחיצת מישהו או החלפת חילתולים , גם כן כולם אומרים שאני מפונקת מאוד ולא האמינו שאני דווקא אלמד סיעוד, בגלל כל מה שאמרת על החסרונות האלו. אבא שלי רופא ובהתחלה הוא התנגד שאלמד סיעוד, הוא אומר שאני לא יכולה לעשות את כל זה ושזה עבודה מאוד קשה בפרט לבת , יש משמרות יש מאוד עבודה ולחץ. אבל בסוף אני החלטתי ללמוד סיעוד וכן אמשיך בעזרת השם. אני יודעת את הכל ורוצה ללמוד ולהמשיך למרות כל החסרונות. אני חושבת שיש לי כוח לעשות את זה וכאילו שרוצה להראות לאחרים שכן אני יכולה להיות אחות ולעשות דברים שאף פעם לא חשבו שאני יכולה לעשות. עוד מילה , אח או אחיות חייבים לאהוב את המקצוע ולדעת את הכל עליו ולדעת שהוא-היא כן יכול/ה לעשות את כל מה שדרוש בעבודה זו . כדי שתעשה משהו טוב ותהנה ממנו אתה צריך לאהוב אותו .:) תודה
סגור