קורס יחיד בארץ להכשרת מטפלים בגישת ההומוריקה

קורס יחיד בארץ להכשרת מטפלים בגישת ההומוריקה

גישה ייחודית זו משלבת בין הומור למוסיקה כדרך לטיפול רגשי בילדים ובמבוגרים הסובלים מלקויות רגשיות תקשורתיות ופיסיולוגיות


מכון טראמפ" מכון ללימודי המשך בבית איזי שפירא ועמותת הומוריקה, פותחים בימים אלה תוכנית לימודים ייחודית בארץ ובעולם להכשרת מטפלים בהומוריקה® המשלבת ליצנות רפואית טיפולית, הומור ומוסיקה, והמתמחה בליקויים רגשיים ותקשורתיים (ילדים ומבוגרים אוטיסטים בדרגות שונות, בעלי פיגור שכלי או שיתוק מוחין, או מי שסובלים מבעיות קשב וריכוז או מבעיות רגשיות שונות). הגישה מכוונת לשיפור יכולת ההבעה של ילדים ובוגרים עם הליקויים הנזכרים, מתוך כוונה לשפר את איכות חייהם ולאפשר להם למצוא ערוצים חדשים לביטוי עצמי בסביבותיהם השונות.

מדובר בתכנית לימודים הכוללת כ 190 שעות אקדמיות (שנת לימודים) ובנוסף 80 שעות סטאז' מונחה במגוון רחב של מוסדות לחינוך מיוחד. מרכזת הקורס והמנהלת האקדמית: ד"ר מירה מרם.

ההומוריקה® הינה גישה רב חושית לשיפור מיומנויות חברתיות, קוגניטיביות, תקשורתיות ומוטוריות, המעמידה במרכזה את ההומור ככלי טיפולי המועבר באמצעות המוסיקה, תוך שילוב ליצנות ומרכיבים נוספים. עמותת הומוריקה מקפידה לקדם מחקר בתחום. העמותה חרטה על דגלה את הצורך להוכחה אמפירית ליעילות הגישה והשפעתה

בינואר 2008 נסתיים מחקר ראשון מסוגו בעולם בתחום השפעת ההומור והמוסיקה על ילדים עם פיגור קשה ובינוני והתוצאות המתחילות להתבהר מהניתוח של מאות שעות צילומי וידאו ושאלוני מעקב התנהגותיים מראות מובהקות בהשפעה חיובית של ההומוריקה על שלושה פרמטרים חשובים: יכולת תקשורתית, רגשית והתנהגותית. מנהלת וועדת המחקרים של העמותה, דר' דנה רוט – היא גם מנהלת חט' המחקר בבית איזי שפירא.

כיום מתקיים מחקר התנהגותי על השפעת ההומוריקה® על ההתפתחות התקשורתית של ילדים על הרצף האוטיסטי ובעלי פיגור בינוני-קשה. את המחקר מנהלות  דר' דנה רוט  ודר' מירה מרם, המנהלת אקדמית של עמותת הומוריקה.

דר' מרם: "המחקר הוא ייחודי וראשוני מסוגו בעולם. למרות ראשוניותו הממצאים המתגלים מבטיחים מאוד ומהווים פריצת דרך. מה שהרגשנו וידענו בתחושות בטן מתחיל לקבל גם אישור מדעי. להומור ומוסיקה בצירופם הייחודי בהומוריקה® יש השפעה מהירה ויעילה גם ואולי במיוחד בלקויות כפיגור בינוני וקשה".
המחקרים נערכים במקביל בבית איזי שפירא-בי"ס לילדים עם פיגור בינוני-קשה ובבית ספר חורשה בעין המפרץ- בית ספר לילדים עם אוטיזם.

בית איזי שפירא, מכון טראמפ ללימודי המשך ועמותת הומוריקה, משתפים פעולה לקידום הגישה הטיפולית המשלבת הומור ומוסיקה כטיפול בליקויים תקשורתיים-רגשיים.
שיתוף הפעולה עוסק בתחומי המחקר (בניהול וריכוז חטיבת המרכז של בית איזי שפירא, ד"ר דנה רוט), במתן טיפולים ופרקטיקה מעשית בביה"ס לילדים עם פיגור בינוני וקשה, בניהול גב' טלי מנו ובהרצאות העשרה ובסדנאות וקורסי הכשרה בניהולו של ד"ר בני הוזמי.

לדברי אלון חת וברק אוחיון מפתחי גישת ההומוריקה®: "מטרת הקורס היא להכשיר מטפלים באופן שיקנה להם ידע תיאורטי וחוויתי בכל התחומים המרכיבים את ההומוריקה® ובהבנה והכרת האוכלוסייה לה מיועד הטיפול. במהלך הלימודים ישתלבו הסטודנטים במיטב מוסדות החינוך המיוחד בארץ על מנת להתנסות בתחום ולחוות את השפעותיו המיוחדות".

בנוסף, מציין  חת אשר משמש כיו"ר עמותת הומוריקה: "להבדיל מליצנות רפואית אשר איננה עוסקת בטיפול, ההומוריקה® היא גישה טיפולית שפותחה במיוחד עבור אוכלוסיות שלא עובדים איתן בדרך כלל בהומור ולא ניתן לעבוד איתן בהומור באופן רגיל. המדובר בילדים ומבוגרים בעלי לקויות פיזיות ונפשיות שונות, אשר הטיפול בשילוב המיוחד בין מוסיקה והומור מוביל לתוצאות איכותיות בתקשורת ובאיכות החיים. מכון טראמפ, בשיתוף עם עמותת הומוריקה (ע"ר), יצרו תוכנית המסמיכה מטפלים בהומוריקה המתאימה לאנשי החינוך המיוחד, מטפלים מתחום הסיעוד וכל מי שיש לו נשמה של מטפל."

תוצאות חיפוש בתחום

נמצאו 0 מוסדות לימוד ובהם 0 מסלולי לימוד
עיין ברשימת המוסדות האקדמיים בהם תרצה ללמוד. השאר פרטים ונציג המוסד המבוקש ייצור עמך קשר בהקדם:
בעמוד זה נמצאים 0 מסלולי לימוד בתחום קורס ליצנות רפואית, ב-0 מוסדות לימוד ברחבי הארץ. מעוניין בקורס ליצנות רפואית אך מבולבל? לא יודע במה לבחור?
מלא פרטיך ונציג המוסד יצור עימך קשר בהקדם
שם מלא: דוא"ל:
טלפון נייד: עיר:
ת.ז:
סוג תואר:
אני מאשר את התקנון
צרו איתי קשר
פנייתך נשלחה
מבצע שליחה...
סגור