מרתקים ומגוונים - לימודי ארכיאולוגיה

מרתקים ומגוונים - לימודי ארכיאולוגיה

מידע מקיף על לימודי ארכיאולוגיה, תוכנית הלימוד, תנאי קבלה ועוד


הסרט האהוב עליכם הוא 'אינדיאנה ג'ונס', ולא בגלל האקשן- המסעות לגילוי ההיסטוריה העתיקה שעורך הגיבור פשוט מרתקים אתכם. אתם מגלים התעניינות אדירה בעמים קדומים, ומשאת נפשכם היא למצוא שריד עתיק מימי ראשית ההתיישבות בארץ ישראל. לימודי ארכיאולוגיה נחשבים למרתקים ומגוונים, אבל בהחלט לא מיועדים לכל אחד. 

על לימודי ארכיאולוגיה

משמעות המילה היוונית 'ארכיאולוגיה' הוא 'חקר הלימוד העתיק'. תחום זה בא להתחקות אחר ההיסטוריה האנושית והתמורות שחלו בחברה לאורך השנים, כאשר עיקר הלמידה נעשה דרך ממצאים סביבתיים שונים: מבנים, חפצים, שרידי אנשים וכן הלאה. במובן הזה, התחום מרתק במיוחד בישראל, בשל ההיסטוריה העשירה של העם היהודי.
לימודי ארכיאולוגיה עוסקים במגוון רחב של נושאים: ההיסטוריה האנושית לפי תקופות, משמעותה הפוליטית של הארכיאולוגיה, ארכיאולוגיה מקראית, אזורים ארכיאולוגיים ברחבי העולם, שיטות איסוף נתונים וממצאים ועוד.

תנאי הקבלה ללימודי ארכיאולוגיה

יש לציין כי דרישות הקבלה ללימודי ארכיאולוגיה בהחלט ברות השגה. אף על פי שהתנאים אינם קבועים בין המוסדות האקדמיים השונים, ניתן למצוא מספר דפוסים חוזרים. במרבית המקרים, הדרישה היא לתעודת בגרות מלאה, לציון פסיכומטרי אשר עומד בחתך הקבלה וכן לרמת 'בינוני' לפחות באנגלית.
מכיוון שמוסדות הלימודים מעוניינים לקלוט אך ורק אנשים בעלי זיקה לתחום, אחדים מהם גם עורכים למועמדים ראיון אישי, במסגרתו האחרונים נדרשים להסביר על זיקתם לארכיאולוגיה ורצונם ללמוד את התחום.
מלבד זאת, מפני שלימודי הארכיאולוגיה כוללים סיורים מעשיים רבים בכל רחבי הארץ, דורשים חלק ממוסדות הלימודים מתלמידיהם גם להמציא אישורים רפואיים, המעידים על יכולתם להשתתף בפעילויות שדה.

היכן ניתן ללמוד ארכיאולוגיה בארץ?

מוסדות להשכלה גבוהה מציעים תואר ראשון בארכיאולוגיה, באופן נפרד או כחלק מתוכנית לימודים כללית יותר ללימודי ארץ ישראל.
בין המוסדות הללו, ניתן למנות את אוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת בר אילן, האוניברסיטה הפתוחה, המכללה האקדמית כנרת בעמק הירדן ועוד.

התכונות הנדרשות לצורך הצלחה בלימודי ארכיאולוגיה

לימודי ארכיאולוגיה דורשים מספר כישורים, אשר מסייעים בהחלט במהלך התואר. הדבר החשוב הראשון הוא יצר סקרנות טבעי ואהבה גדולה להיסטוריה ולתרבות. עבור ארכיאולוגים, מאחורי כל פריט היסטורי, שולי ככל שיראה, מסתתר עולם ומלואו. מכל כד או מערה ניתן ללמוד רבות על העבר, ההווה ואפילו על העתיד.
היבט נוסף הוא התמודדות עם חומר עיוני רב, שעלול להיראות 'יבש' לחלק מהאנשים. לימודים מקיפים על תקופות עתיקות ושבטים קדומים הם חלק בלתי נפרד מלימודי ארכיאולוגיה, כך שהסטודנטים נאלצים להתמודד עם מאמרים אקדמיים עיוניים שאינם פשוטים כל.
מלבד כל אלה, שיעורים רבים בארכיאולוגיה הם מעשיים. כאמור, הלימודים כוללים לא מעט סיורי שטח וחפירות, כך שיכולת הסתגלות לשטח, נכונות לעבודה פיזית (לא מורכבת מדי) והבנה של תנאי סביבה מסייעים מאד בלימודים ובעולם הארכיאולוגי שלאחריהם.


 
סגור