רוצה להשתלב  בעולם אבני החן? קח קורס גמולוגיה

רוצה להשתלב בעולם אבני החן? קח קורס גמולוגיה

מידע מקיף על קורס גמולוגיה, אפשרויות התעסוקה בתחום, מוסדות לימוד ועוד


גמולוגיה, או תורת אבני החן, היא תחום העוסק במיון, זיהוי והערכת אבני חן.
אבני החן עשויות ברובן ממינרלים שונים, ולעין לא מקצועית הן עלולות להיראות זהות לחיקויים מסוגים שונים. לאחר עיבודן וליטושן מתגלה אבן חן, ששוויה הכספי גבוה.
כדי לדעת לזהות נכון אבני חן, להבדילן מחיקויים ועל מנת להעריך את שוויין כראוי, יש ללמוד באופן מקצועי בקורס גמולוגיה את תכונות האבנים, הטיפול בהן והדרך לקבוע את ערכן.

מה לומדים?

לימודי גמולוגיה מבקשים להקנות לסטודנטים ידע וכלים מעשיים, שיסייעו להם להשתלב בתחום אבני החן. בתום הלימודים מקבלים הסטודנטים תעודת גמולוג מוסמך מטעם מוסד הלימודים,
וישנם אף מוסדות לימודים המאפשרים לסטודנטים להמשיך את הלימודים באופן וירטואלי לקראת תואר ראשון מאוניברסיטאות בחו"ל.
מספר מוסדות לימודים מציעים מסלולים שונים ללימודי גמולוגיה. חלק מהמסלולים מתרכז בעיקר ביהלומים וחלקם באבני חן באופן כללי. חלקם עוסק בזיהוי אבנים וחלקם מתמקד בעיקר בליטושן. ישנם מסלולים ללימוד יהלומים מלוטשים ומסלולים ללימוד יהלומי גלם, זהו מסלול הפתוח רק לבוגרי מסלול יהלומים מלוטשים.
במסלול זיהוי והערכת אבני חן תלמדו על 40 סוגי האבנים החשובות ביותר. תכונותיהן, הטיפול בהן, אופן זיהויין, פגמים, מדידה, ליטוש, שימוש במכשור, קביעת ערכן, חיקויים של אבני חן ועוד.
במסלול היהלומים תלמדו על היהלום, זיהויו והבדלתו מחיקויים, מבנה היהלום ותכונותיו,
שימוש במכשור, קביעת הערך של היהלום, תעודות גמולוגיות, מסחר ביהלומים ועוד.
תכנית הלימוד משלבת לימודים תיאורטיים עם התנסות מעשית במעבדה גמולוגית ועבודה עם אבני חן אמיתיות. כדי להרחיב את אפשרויות התעסוקה בתום הלימודים, וכדי לרכוש ידע מקצועי מקיף בתחום הגמולוגיה, רצוי להשלים גם קורס המתמקד ביהלומים וגם קורס המתמקד באבני חן באופן כללי.

משך הלימודים ותנאי קבלה

מוסדות שונים מציעים מבחר מסלולי לימוד בגמולוגיה, אך כעקרון הלימודים ברוב המוסדות נמשכים כשלושה עד ששה חודשים במתכונת של לימודים פעמיים בשבוע. ניתן לבחור בלימודי בוקר או לימודי ערב.
תנאי הקבלה ברוב מוסדות הלימוד עומדים על 12 שנות לימוד או ניסיון תעסוקתי בענף הגמולוגיה וכן עמידה במבחן כניסה או ראיון אישי. כנוהג, רצוי תמיד לברר מראש מהם תנאי הקבלה המדויקים במוסד הלימודים בו אתם מעוניינים ללמוד.

אפשרויות תעסוקה

ענף אבני החן נחשב לאחד מענפי הייצוא המובילים של ישראל וישנו פוטנציאל תעסוקתי רב עבור גמולוגים מוסמכים. בוגרי הקורס יוכלו לעבוד בתחום אבני החן בבורסת היהלומים, בחברות ביטוח או בחברות תכשיטים כשמאים, יבואנים, יצואנים וכו'. בארץ קיימת תחרות קשה על כל מקום עבודה פנוי בבורסת היהלומים ורבים ממסיימי הקורס, המבקשים להישאר בתחום, פונים לעבודה בחברות ביטוח או בחברות יהלומים ותכשיטים.

היכן לומדים?

בארץ מציעות מספר מכללות ללימודי גמולוגיה קורסים המלמדים את תורת אבני החן, ביניהן EGC College - הקולג' האירופאי לגמולוגיה והמכללה ללימודי היהלום.

סגור