צובר תאוצה: לימודי טכנולוגיות למערכות למידה

צובר תאוצה: לימודי טכנולוגיות למערכות למידה

מידע מקיף על לימודי טכנולוגיות למערכות למידה מסלולי לימודי, אפשרויות תעסוקה ועוד


מהם לימודי טכנולוגיות למערכות למידה?
בשנים האחרונות, עם התפתחות המיחשוב והאינטרנט, נוצר צורך במקצוע חדש.
במקום בניית תוכניות לימודים מסורתית, יותר ויותר תכניות לימוד נבנות כיום באופן ממוחשב, בין אם כלומדות אינטראקטיביות, משחקים או למידה מרחוק באמצעות האינטרנט. לימודי טכנולוגיות למערכות למידה עונים בדיוק על הצורך החדש בשוק ובוגרי הלימודים משתלבים בשוק העבודה כמפתחים ומעצבים של תוכנות ולומדות, כמטמיעי תוכנות עבור מוסדות וארגונים שונים ובשוק הלימודים המקוונים.

תנאי הקבלה ותכנית הלימודים

לימודי טכנולוגיות למערכות למידה הינם לימודים לתואר ראשון והם נמשכים כשלוש שנים. הלימודים משלבים לימודים עיוניים מתחום החינוך וההדרכה עם לימודים מעשיים מתחום המיחשוב והטכנולוגיה ומספקים לבוגרים מיומנויות וכלים, שיעזרו להם בפיתוח ועיצוב מערכות הוראה מבוססות טכנולוגיה. הלימודים כוללים נושאים כגון תיאוריות למידה, מידענות, פסיכולוגיות למידה, ארגון ידע, מבוא לתכנות, גרפיקה ממוחשבת, ניתוח מערכות, עיצוב ממשקים, פיתוח לומדות, כלים להוראה מקוונת ועוד.
תנאי הקבלה הנדרשים לרוב הם תעודת בגרות וציון פסיכומטרי מעל 550. מוסדות מסוימים דורשים גם עמידה בראיון בפני ועדת קבלה.

תכונות וכישורים הנדרשים מהתלמידים

כיצד תדעו אם אתם מתאימים ללימודי טכנולוגיות ומערכות למידה - הרי מדובר במקצוע חדש ולא רבים עוסקים בו.
גם באינטרנט אין מידע רב בנושא וסיכוי גדול שרבים ממכריכם כלל לא שמעו על מקצוע זה. ליקטנו בשבילכם מספר נקודות שיוכלו לעזור לכם להחליט אם לימודים אלה מתאימים לכישוריכם ולאופי שלכם.
ראשית, מכיוון שהתכנית משלבת לימודים עיוניים עם לימודים מעשיים-טכנולוגיים, עליכם להיות בעלי עניין גם בתחומים עיוניים הנוגעים להוראה, הדרכה וחינוך וגם בתחומים טכנולוגיים - מיחשוב ואינטרנט.
בנוסף, מכיוון שהלימודים מתמקדים ביצירת תוכנות לימודיות, גם יצירתיות חשובה להצלחתכם בתחום.
עליכם להיות מוכנים לעמוד בפני אתגרים - יצירת תוכנה לימודית אינה עניין של מה בכך, ומעבר לקשיים טכנולוגים שאתם עלולים להיתקל בהם, יש צורך לקחת בחשבון גם את הפן הלימודי של התוכנה. 

כדי להצליח בתחום תזדקקו גם ללמוד בעצמכם נושאים רבים - תוכנות שונות עוסקות בנושאים שונים, ולא תמיד תהיו בקיאים בתחום התוכנה או הלומדה אותה תצטרכו לכתוב, לעיתים תיאלצו ללמוד בעצמכם נושאים קרובים, כדי ליצור תכנית לימודים נכונה ומקיפה.
רקע בתחום ההוראה, החינוך או ההדרכה יכול כמובן לעזור. מי שמגיע מהתחום, מחזיק בידע רב שיכול להקל עליו בשלב העיוני של הלימודים, הנוגע להדרכה והוראה.
באותה מידה יעזור גם רקע בתחום הטכנולוגי. כל מי שמגיע מתחום של מחשבים, מולטימדיה או גרפיקה ממוחשבת, ימצא את הפן המעשי של הלימודים - הפן הטכנולוגי - קל יותר.

נקודה אחרונה שיש לחשוב עליה לפני שמתחייבים ללימודים בתחום היא שהעיסוק בתחום  זה דורש ישיבה ממושכת מול מחשב. מי שיודע שאינו מסוגל לשבת מול מחשב לאורך זמן, רצוי שישקול את החלטתו ללמוד תחום זה.

קישור רלוונטי:

פורום ייעוץ לימודי ותעסוקתי

סגור