לימודי מינהל ציבורי - כדי להשפיע ולשנות!

לימודי מינהל ציבורי - כדי להשפיע ולשנות!

כל המידע על לימודי מנהל ציבורי לשואפים ליצור חברה אנושית טובה יותר.

תחום המינהל ציבורי נכלל למעשה תחת תחום מדעי המדינה. תחום זה עוסק בהתנהגות פוליטית וארגונית, מדיניות ציבורית וביכולת לנהל פרטים על מנת להשיג את מטרות הכלל (הממשל). תפקיד המינהל הציבורי הוא לפעול כשרביטו של השלטון ולהפוך מדיניות למעשים. אנשים העוסקים בתחום המינהל הציבורי יעבדו לרוב בעיריות, חברות ממשלתיות, מועצות מקומיות, מועצות אזוריות, משרדי ממשלה, עמותות או בתחום הפוליטיקה.

לימודי מינהל ציבורי

מוסדות מעטים מציעים לימודים לתואר ראשון במינהל ציבורי. לרוב ניתן ללמוד את התחום כחלק מחוג לימוד אחר. בחלק מהאוניברסיטאות לדוגמא, ניתן להתמחות בתחום המינהל הציבורי כחלק מלימודי תואר ראשון במדעי המדינה.
לימודי התואר הראשון במינהל ציבורי נמשכים כשלוש שנים ומטרתם להקנות לסטודנטים כלים בתחום העשייה הציבורית ולהכשירם להשתלבות במגזר הציבורי. הנושאים הנלמדים במהלך הלימודים לתואר הראשון מגוונים וכוללים יחסים בינלאומיים, התנהגות ארגונית, משאבי אנוש, ממשל ופוליטיקה, בירוקרטיה, מדיניות ציבורית, מדיניות חוץ, דיפלומטיה, ניהול משא ומתן, שיווק, מימון, יסודות הכלכלה, סטטיסטיקה, כלכלה פוליטית ועוד.
מועמדים בעלי תואר ראשון שרוצים להעמיק את ידיעותיהם בתחום יכולים להמשיך לתואר שני בלימודי מינהל ציבורי.

תנאי הקבלה

תנאי הקבלה ללימודי מינהל ציבורי משתנים ממוסד למוסד. ככלל לא מחייב ניתן לומר כי תנאי הקבלה במכללות גמישים ביחס לאלה באוניברסיטאות: על המועמד להציג תעודת בגרות עם ממוצע ציונים הנע בין 75 ל-80. לעיתים יידרש גם ראיון קבלה ולרוב אין צורך בהצגת ציון של הבחינה הפסיכומטרית.
תנאי הקבלה ללימודים בחוג למדעי המדינה באוניברסיטאות הינם ציון בגרות משוקלל הנע בין 80 ל- 85 וכן בציון פסיכומטרי גבוה מ-560.

מוסדות לימוד

בין המוסדות השונים בהם ניתן ללמוד תחום זה ניתן למנות את אוניברסיטת חיפה, המרכז האקדמי כרמל, מכללת ספיר ועוד.

תכונות אופי או כישורים הנדרשים מסטודנטים למינהל ציבורי

על מנת להשתלב בהצלחה בתחום המינהל הציבורי זקוקים המועמדים לתקשורת בין-אישית גבוהה, שכן עבודה רבה בתחום זה מתבצעת מול אנשים אחרים.
יש צורך להפגין יוזמה, בעיקר אם תרצו להתפתח לתחום הפוליטיקה. אמינות היא תכונה חשובה, בעיקר בימים טרופים אלה, בהם השחיתות משתוללת במוסדות הציבוריים. גם יכולת ארגון גבוהה תקדם אתכם בתחום ותעזור לכם להתמודד עם משברים בצורה הטובה ביותר.
כמובן שבתחום השוקע תחת עומס הבירוקרטיה, בו יש להתנהל על פי אילוצים כלכליים ומנהלתיים, יצירתיות היא תכונה חשובה אשר תסייע לכם בפתרון בעיות. בנוסף, אם תרצו להתקדם בסולם הדרגות, תצטרכו להפגין סמכותיות ויכולת התמודדות עם לחצים.

רבים מהלומדים מינהל ציבורי הם עובדים של המגזר הציבורי, המבקשים להרחיב את ידיעותיהם בתחום ולשפר את היכולות שלהם. אך גם אם אינכם עובדים במגזר הציבורי, תוכלו כמובן ללמוד את תחום המינהל ציבורי.
עובדים מהמגזר העסקי, לדוגמא, ירוויחו גם הם מלימודי מינהל ציבורי, שכן הלימודים מסייעים בהבנת המבנה התפקודי של המינהל הציבורי ויכול לסייע בהתמודדות עם הרשויות הציבוריות השונות.

אנשים רבים מגיעים לתחום כדי להשפיע ולשנות, ואכן אין תחום טוב יותר מהמינהל הציבורי כדי לעזור ליצור חברה אנושית טובה יותר.

סגור